Koszt budowy dachu dwuspadowego to około 65 000 – 100 000 złotych. Do tej kwoty należy jednak doliczyć koszt związany z ociepleniem i/lub adaptacją użytkową samego poddasza.

Ceny materiałów budowlanych w ostatnim czasie mocno się zmieniają. Przedstawiamy szacunkowe koszty związane z budową dachu dwuspadowego dla domu o powierzchni 150 m2. 

W artykule poruszamy kwestie:

 1. Charakterystyka budowy dachu dwuspadowego
 2. Zalety dachu dwuspadowego
 3. Jakie materiały na krycie wybrać?
 4. Jak wygląda budowa dachu krok po kroku?
 5. Podręczny kosztorys budowy dachu: ceny materiałów i robocizny

Czym charakteryzuje się dach dwuspadowy?

Dach dwuspadowy to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj dachu stosowany w polskim budownictwie. Nie ma się czemu dziwić – jest estetyczny i zdecydowanie tańszy od innych rodzajów dachów. 

Dach dwuspadowy ułatwia sezonową eksploatację, ponieważ spadający śnieg będzie się z niego samoczynnie zsuwał pod własnym ciężarem, dzięki czemu w większości przypadków całkowicie wyeliminuje to konieczność jego odśnieżania. Podobnie sytuacja ma się z liśćmi opadającymi z drzew – tutaj jednak niezbędne będzie sezonowe czyszczenie rynien ze zbierającej się w nich masy organicznej.

Chociaż pozornie budowa dachu dwuspadowego wydaje się być stosunkowo prosta, to w praktyce taki rodzaj dachu wymaga zastosowania bardzo przemyślanego projektu architektonicznego, który uwzględni prawidłowe rozmieszczenie jego całej konstrukcji nośnej. Dodatkowo w przypadku poddasza użytkowego niezbędne jest również wykonanie odpowiedniego podwyższenia ścian, zaprojektowanie okien doświetlających oraz odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń uwzględniające skosy wymuszone przez sam dach dwuspadowy.

Jednak w tym miejscu należy przyznać, że koszt budowy dachu dwuspadowego jest dużo mniejszy niż dachu wielospadowego lub mansardowego. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na prosty dwuspad bez żadnych lukarn (kukułek) lub innych elementów architektonicznych takich jak na przykład wole oczka.

Jakie zalety ma dach dwuspadowy?

Dach dwuspadowy posiada bardzo dobre właściwości mechaniczne, dzięki czemu doskonale przeciwstawia się silnym wiatrom, rozpraszając ich energię na całą powierzchnię połaci dachowej. Dodatkowo, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jego kształt ułatwia odprowadzanie opadów atmosferycznych – śnieg zsuwa się z niego samoczynnie, a woda jest na bieżąco odprowadzana do systemu rynnowego. Gwarantuje to minimalne obciążenie konstrukcji nośnej, a co za tym idzie, pozwala na bezpieczne stosowanie tańszych materiałów budowlanych.

Kolejną zaletą, jaką oferuje dach dwuspadowy, jest możliwość zagospodarowania dodatkowej przestrzeni poddasza. Decydując się na poddasze użytkowe, możemy relatywnie niewielkim kosztem wybudować kolejne piętro, na którym ulokujemy dodatkowe pokoje, które przydadzą się, jeśli często mamy okazję kogoś gościć. Z kolei poddasze nieużytkowe może posłużyć za praktyczny składzik.

 

-Matbud- Dariusz Wojtanowski_24.jpg

Jakimi materiałami można kryć dach dwuspadowy?

W większości przypadków dach dwuspadowy kryje się przy pomocy dwóch materiałów – dachówek ceramicznych lub blachodachówek. Dachówki ceramiczne są subiektywnie ładniejsze od blachodachówek, ale są od nich także droższe, natomiast oba powyższe materiały są niezwykle wytrzymałe mechanicznie i posiadają bardzo długi czas eksploatacji.

Dach dwuspadowy może być także nakryty przy pomocy pokryć bitumicznych. Kiedyś były to różnego rodzaju papy, ale obecnie materiały te zostały prawie całkowicie wyparte przez gonty bitumiczne. Gonty bitumiczne to swoiste połączenie dachówki ceramicznej z papą. Do ich budowy wykorzystuje się włókna szklane zatapiane w masie bitumicznej. W efekcie osiąga się całkowicie wodoodporny materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli jednak zależy Ci, by Twój dach dwuspadowy wyróżniał się na tle sąsiadujących zabudowań, to możesz skorzystać z gontów drewnianych. Jednak ze względu na ich niską popularność zdecydowaliśmy się pominąć je w naszych wyliczeniach.

Budowa dachu dwuspadowego krok po kroku

Dach dwuspadowy zaczyna być budowany od wzniesienia więźby dachowej, czyli charakterystycznego drewnianego szkieletu.
Pierwszym krokiem jest wykonanie murłaty, czyli poziomej belki drewnianej mocowanej na stałe przy pomocy kotw do wieńca budynku. Murłata odpowiada za przenoszenie obciążeń mechanicznych i stanowi rolę swoistego „fundamentu” dachu. Na tym etapie konieczne jest także wykonanie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej, która będzie chroniła całą konstrukcję przed działaniem wilgoci.

Następnie przygotowuje się oraz stopniowo montuje pozostałe elementy więźby – krokwie, jętki, zastrzały, podciągi oraz inne drewniane części składowe.
W dalszej kolejności zakładana jest folia paroprzepuszczalna oraz montowane są poprzeczne kontrłaty. Na tym etapie przystępuje się także do wykonywania okien dachowych lub innych elementów architektonicznych takich jak na przykład lukarny.

Ostatnim krokiem jest samo zakładanie pokrycia dachowego z wybranego materiału oraz wykonanie okapów i systemu rynnowego. Jak sam widzisz, liczba wszystkich powyższych czynności jest naprawdę imponująca, co niestety przekłada się na sam koszt budowy dachu.

Koszt budowy dachu – podręczny kosztorys

W ostatniej części naszego artykułu postaramy się odpowiedzieć na pytanie, ile tak naprawdę wynosi koszt budowy dachu. Pamiętaj jednak, że w obecnych czasach ceny materiałów budowlanych potrafią znacząco zmieniać się z dnia na dzień. W szczególności dotyczy to drewna konstrukcyjnego oraz stali, z której produkuje się blachodachówki.
Nasze szacunki zostaną oparte o dach dwuspadowy dla domu o powierzchni wynoszącej około 150 m2.

Ceny najważniejszych materiałów składowych dachu prezentują się następująco:

 • Drewno na murłaty – od 30 zł do 60 zł za 1mb;
 • Kontrałaty – od 4 zł do 8 zł za 1mb;
 • Folia paroizolacyjna – od 2,7 zł do 5 zł za 1m2;
 • Rynny – od 10 zł do 25 zł za 1mb;

Dodatkowo musisz doliczyć koszt wybranego przez Ciebie materiału pokrycia dachowego. Budowa dachu wymaga także szeregu innych nieco „drobniejszych” elementów. 
Oprócz samych materiałów musisz także doliczyć koszty związane z robocizną. Sporo tutaj będzie zależeć od regionu, w którym realizujesz swoją inwestycję oraz od tego, czy zdecydujesz się powierzyć budowę dachu tej samej ekipie, która budowała dom, czy zatrudnisz zewnętrzną firmę dekarską.
W zależności od Twoich zdolności negocjacyjnych za robociznę możesz spodziewać się rachunku na około 15 000 – 25 000 złotych.
Łączny koszt dachu (wraz z robocizną) o powierzchni 150 m2 w zależności od jego nośności oraz projektu powinien zamknąć się w wysokości 65 000 – 100 000 złotych. Do tej kwoty należy jednak doliczyć koszt związany z ociepleniem i/lub adaptacją użytkową samego poddasza.

Pytania i odpowiedzi:

 1. Ile kosztuje robocizna za budowę dachu dwuspadowego?
  W zależności od regionu 15-20 tys. złotych
 2. Jaki jest koszt budowy dachu dwuspadowego? 
  Łącznie za materiały i robociznę zapłacisz od 65 do 100 tys. złotych