Gruntowanie ścian pozwala przygotować ich powierzchnię do dalszych czynności. W tym celu stosuje się odpowiednie preparaty, które wygładzają ścianę oraz zmniejszają znacznie jej chłonność. To z kolei wpływa na zmniejszenie zużycia farby oraz umożliwia uzyskanie gładkiej, ładnej powierzchni.

Co istotne, gruntowanie przed malowaniem nie zawsze jest wymagane. Kiedy dokładnie zaleca się gruntowanie ścian przed malowaniem i w jaki sposób należy to zrobić? Sprawdź nasz przewodnik krok po kroku.

Gruntowanie ścian – dlaczego się je wykonuje?

Zanim odpowiemy na pytanie, kiedy gruntowanie ścian jest konieczne, wyjaśnimy, dlaczego się je wykonuje. Gruntowanie ściany przygotowuje ją do dalszych czynności, które mają na celu wykończenie jej powierzchni. Gruntowanie można wykonać przed tapetowaniem i malowaniem. Niejednokrotnie gruntowanie robi się również przed szpachlowaniem. Poprawnie wykonane gruntowanie ściany przed malowaniem czy tapetowaniem pozwala przede wszystkim na zmniejszenie chłonności, czyli w czasie malowania ściana wchłonie mniej farby, a przy tapetowaniu mniej kleju. Gruntowanie przed gładzią i innymi czynnościami mającymi na celu wykończenie jej powierzchni pozwala też na jej wyrównanie i wzmocnienie, przez co staje się ona stabilniejsza. A to ułatwia nakładanie kolejnych produktów. Jest to szczególnie ważne przy malowaniu, gdzie pożądane jest uzyskanie jednolitej, gładkiej powłoki. Gruntowanie pozwala też uniknąć pojawienia się smug czy przebarwień. Zatem, jak widać, warto zdecydować się na gruntowanie ścian. Cena takiej usługi nie jest wygórowana. Można się tutaj zmieścić w 3,50 – 5 zł/m2 w zależności od regionu, w jakim wykonywana jest usługa oraz indywidualnego cennika firmy.

Kiedy gruntowanie ścian jest konieczne?

Jak to zostało wspomniane we wstępie, gruntowanie ścian nie zawsze jest konieczne. Taki zabieg zaleca się przede wszystkim w przypadku nowych ścian, które będą malowane czy wykańczane w inny sposób po raz pierwszy. Jest to bardzo ważne, gdyż w innym przypadku ściana będzie chłonąć bardzo dużo farby. Świeżo tynkowane ściany mogą też bardzo pylić, co wpływa na efekt, jaki uzyska się po malowaniu – ściana będzie wyglądać mało estetycznie. Warto przy tym pamiętać, że jeżeli na ścianach kładzione były świeże tynki, zaleca się odczekanie co najmniej 3-4 tygodni przed wykonaniem gruntowania. Przed samym tynkowaniem czy kładzeniem gładzi ścianę również można zagruntować przy pomocy specjalnego preparatu.

Środek do gruntowania ścian – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Preparaty do gruntowania ścian muszą być wybierane pod względem tego, w jaki sposób będą wykańczane te powierzchnie. Inne właściwości powinien mieć preparat do gruntowania ścian malowanych farbą akrylową, a jeszcze inne ten, który będzie zastosowany pod farbę lateksową czy pod tapetę. Należy też zwrócić uwagę na to, na jaki rodzaj powierzchni będzie kładziony grunt np. płytę gipsowo-kartonową czy też bezpośrednio na tynk. Wybór preparatu gruntującego warto zostawić specjalistom z ekipy remontowej, która będzie wykańczała ściany. Najlepiej wybierać produkty w ramach oferty jednego producenta lub takie, które on zaleca do stosowania ze swoimi farbami.

Gruntowanie ścian krok po kroku – co należy wiedzieć?

Zanim rozpocznie się jakiekolwiek prace związane z wykańczaniem ścian, należy ocenić ich stan. Jeżeli w ścianie są jakieś ubytki, należy je zaszpachlować i wygładzić. Gruntowana powierzchnia przed przystąpieniem do prac musi zostać dokładnie oczyszczona z pyłu i innych zabrudzeń oraz osuszona. Jeżeli zachodzi taka konieczność, ścianę można delikatnie przetrzeć zwilżoną szmatką. Dodatkowe, delikatne przeszlifowanie powierzchni pozwala na uzyskanie równomiernej powierzchni, na której grunt będzie się dobrze rozprowadzał.

Do nakładania preparatu można wykorzystać wałek do gruntowania. Może też być zastosowany szeroki pędzel - ławkowiec. Do gruntowania nieraz są wykorzystywane również preparaty natryskowe wymagające specjalistycznego sprzętu. Przy nakładaniu ręcznym najlepiej wykonywać ruchy od góry do dołu. Jeżeli grunt nie wnika w podłoże, należy go nieco rozcieńczyć, ale wyłącznie przy pomocy specjalnego preparatu. Warto też wiedzieć, ile czasu musi minąć po nałożeniu gruntu, aby móc pomalować ścianę. Zazwyczaj po gruntowaniu trzeba odczekać jedną dobę. Pozwoli to preparatowi dobrze wniknąć w ścianę oraz wyschnąć. Jeśli pomaluje się zbyt szybko gruntowaną ścianę, farba może nie stworzyć jednolitej powłoki lub nie będzie trzymała się malowanej powierzchni. Przy korzystaniu z preparatów gruntujących zawsze należy też zapoznać się z instrukcją producenta, gdyż poszczególne preparaty mogą różnić się czasem schnięcia czy mogą wymagać różnych warunków zewnętrznych, jakie muszą panować w czasie ich nakładania.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: