Czym jest keramzytobeton? Właściwości, wykorzystanie, porady.

 

Budowa domu wymaga użycia odpowiednich materiałów, które posłużą na wiele lat, takich jak keramzytobeton. Konstrukcja domu musi być solidna i wykazywać odpowiednie właściwości izolacyjne. Projektanci dobierają materiały o niskim współczynniku przenikania ciepła, które po wbudowaniu odpowiedni komfort domownikom. Obecnie producenci oferują nowoczesne rozwiązania produktowe.

Jednym z innowacyjnych zastosowań w produkcji betonu towarowego i prefabrykatów jest keramzyt. To naturalne kruszywo o różnej granulacji ma szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkalnym. Ze względu na swoją niską wagę oraz właściwości ognioodporne wykorzystuje się go jako dodatek do pustaków wentylacyjnych i kominowych. Właściwości izolacyjne sprawiają, że keramzyt stosuje się również do posadzek. Prefabrykaty keramzytowe znacznie przyspieszają prace budowlane.

Czym jest keramzytobeton?

Keramzytobeton powstaje z mieszaniny betonu i keramzytu. Keramzyt to lekkie kruszywo, które znajduje swoje zastosowanie w budownictwie. Jest on wypalany z gliny w obrotowym piecu w temperaturze około 1100°C . W wyniku tego procesu powstają brązowe kulki o różnej frakcji. Kruszywo o wielkości od kilku do kilkudziesięciu milimetrów jest twarde, wysoce odporne na ogień, wilgoć i mróz. Wszystkie te cechy idealnie sprawdzają się w budownictwie, gdzie keramzyt pełni różne funkcje.

Keramzytobeton to rodzaj betonu, w którym jako kruszywo zastosowano keramzyt. Keramzytobeton jest porowaty w związku z czym posiada niższą gęstość niż zwykły beton towarowy. Porównuje się ją z gęstością betonu komórkowego. Jej przedział mieści się w szerokim zakresie od 700 do 1600 kg/m3. Dzięki takim wartościom gęstości keramzytobeton znajduje zastosowanie w produkcji betonowych prefabrykatów, które cechują się łatwością obróbki mechanicznej. Surowiec ten wykazuje większą izolacyjność w porównaniu z betonem towarowym lub ceramiką, co pozwala na zastosowanie cieńszej warstwy właściwego materiału izolacyjnego.

Keramzytobeton - prefabrykaty

Z prefabrykowanych elementów keramzytobetonowych można wznosić ściany i inne elementy konstrukcyjne. Dzięki odpowiedniej proporcji cementu, keramzytu i innych dodatków powstają m. in. keramzytobetonowe bloczki fundamentowe, pustaki kominowe i wentylacyjne. Bloczki keramzytowe nadają się do budowy ścian jedno- lub wielowarstwowych. Przegrody te nie wymagają tynkowania ze względu na ciekawą strukturę produktów keramzytowych. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest malowanie surowych ścian z elementów murowych na bazie keramzytu. Tynkowanie jest oczywiście dozwolone i można je bez problemu wykonać, ponieważ chropowata faktura powierzchni keramzytobetonu wpływa pozytywnie na stopień przyczepności tynku do ścian. Jedyną wadą bloczków keramzytowych jest ich nieco wyższa cena w porównaniu do ich betonowych odpowiedników. Nadmienić trzeba jednak, że koszt zakupu elementów z keramzytu nie jest tak wysoki jak silikatów lub produktów z betonu komórkowego. Z keramzytu wykonuje się wiele innych produktów murowych: pustaki narożne, kształtki do nadproży czy pustaki wieńcowe.

Producenci prefabrykatów z powodzeniem wykorzystują keramzytobeton do produkcji pustaków kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Jest to możliwe dzięki wysokiej ognioodporności tego kruszywa. Zastosowanie kształtek na bazie keramzytu znacznie przyspiesza prace montażowe oraz zwiększa ich precyzję. Keramzyt jest niepalnym materiałem, odpornym na gorące spaliny gromadzące się w przewodach kominowych.

Keramzytobeton na posadzki

Poprawną izolację cieplną podłogi na gruncie można uzyskać stosując keramzyt jako podkład pod wylewkę. Kruszywo układa się na gruncie jako warstwę podkładowo-wyrównawczo-izolacyjną. W domach niepodpiwniczonych wysypuje się kruszywo na podłożu gruntowym. Ułatwieniem dla wykonawców robót jest fakt, że powierzchnia pod keramzyt nie musi być idealnie równa, ponieważ kulki o zróżnicowanej wielkości wypełnią każdą przestrzeń. Po odpowiednim zagęszczeniu kruszywa, na warstwie keramzytowej układa się podwójną warstwę folii przeciwwilgociowej, a na niej wykonuje się wylewkę pod warstwy wykończeniowe podłogi parteru.

Należy pamiętać, że warstwa z kruszywa keramzytowego pod podłogę na gruncie może być wykonana na dwa sposoby. Jeśli założono keramzyt w postaci luźnej (sypkiej), kruszywo należy rozsypać, a następnie dokładnie ubić (zagęścić). Rozwiązaniem alternatywnym, które przyspiesza postęp prac, jest zakup keramzytu w workach. Kruszywo workowane wystarczy ułożyć na podłożu bez konieczności ubijania. Ważną kwestią jest natomiast odpowietrzenie materiału poprzez podziurawienie fabrycznych opakowań.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu