Przedłużacz bębnowy to specjalny bęben kablowy z gniazdkami, który nadaje się zarówno do użytku domowego, jak i podczas prac w ogrodzie, warsztacie czy na budowie. Dzięki swojej konstrukcji przedłużacze bębnowe są wygodne w użyciu i znacząco poprawiają komfort pracy. Niezależnie od długości kabla pozwalają na jego szybkie rozwinięcie i zwinięcie.

Mimo że przedłużacze bębnowe można kupić w większości sklepów branżowych, a czasami nawet w marketach, to należy wiedzieć, czym kierować się przy zakupie, aby wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiadać naszym potrzebom.

Charakterystyka przedłużaczy bębnowych

Jeśli chodzi o budowę przedłużaczy bębnowych, to zostały one zaprojektowane w sposób, który ma gwarantować nie tylko wygodę użytkowania, ale również bezpieczeństwo. Konstrukcja takiego rodzaju przedłużacza jest dosyć prosta. Są one wyposażone w specjalny bęben z uchwytem do zwijania, przewód elektryczny o określonej przez producenta długości oraz gniazdka umieszczone na bocznej tarczy. Niektóre bardziej nowoczesne modele zamiast uchwytu do ręcznego zwijania mają przyciski, które same wciągają rozwinięty przewód. Większość przedłużaczy jest przeznaczona do przenoszenia i wykorzystywania ich w różnych miejscach, ale są i takie, które możemy na stałe przymocować do podłogi czy ściany.

Często zadawanym pytaniem na temat przedłużaczy bębnowych jest to o dostępne długości kabli. W sklepach można znaleźć zarówno przedłużacz bębnowy o długości 10 m, jak i 50 m, czy nawet taki o długości 100 m. Warto wiedzieć, że w przypadku przedłużaczy krótszych, tzn. takich, w których długość kabla nie przekracza 50 metrów, najczęściej znajduje się uchwyt ułatwiający jego przenoszenie. Z kolei w dłuższych przedłużaczach często zamocowane są kółka, aby można było wygodnie zmieniać jego miejsce położenia.

Istotną kwestią jest również gniazdo przedłużacza bębnowego. Na bocznej tarczy mogą być umieszczone standardowe gniazdka 230 V (najczęściej trzy lub cztery) z uziemieniem lub bez niego, jak również mniej standardowe, które sprawdzają się w przypadku konkretnych urządzeń czy maszyn.

Na co zwracać uwagę przy zakupie przedłużacza bębnowego?

Zakup przedłużacza bębnowego powinien być poprzedzony dokładnym określeniem jego wykorzystania. Ma to znaczenie w kontekście wybrania odpowiedniej długości przewodu, klasy szczelności, rodzaju zastosowanych w przedłużaczu gniazdek, jak również możliwości ewentualnego przymocowania przedłużacza w konkretnym miejscu. Jeżeli poszukujemy przedłużacza do prostych prac w domu, gdzie nie wykorzystuje się specjalistycznych maszyn czy urządzeń wymagających nietypowych gniazd, to najlepiej zdecydować się na przedłużacz bębnowy do 25 m długości. Taka długość wydaje się optymalna, a stosunkowo niewielka waga pozwoli na łatwe przenoszenie całego zwijaka w zależności od potrzeb. Dłuższe kable sprawdzą się w przypadku wykorzystywania przedłużacza bębnowego np. w dużym ogrodzie. Najdłuższe przewody, czyli takie o długości od 50 do nawet 100 metrów najczęściej wykorzystuje się na budowach, gdzie dostęp do źródła energii może być utrudniony. Zdarza się, że prąd musi być doprowadzany z prowizorycznego przyłącza stworzonego przez firmę energetyczną na potrzeby wykonywania prac budowlanych.

Zarówno do prac wykonywanych na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, w których gniazda przedłużacza są narażone na zanieczyszczenia, warto wybierać produkty oznaczone symbolem IP44. Oznacza on podwyższoną klasę szczelności, która pozwala lepiej chronić gniazda przed czynnikami zewnętrznymi mogącymi wpływać na jakość i bezpieczeństwo pracy. Poszukując właściwego przedłużacza bębnowego, należy pamiętać o tym, że podczas pracy jego przewód zawsze powinien być całkowicie rozwinięty. Nie powinno się zatem kupować zbyt długich przedłużaczy, gdyż trzeba będzie je w całości rozwinąć, co wcale nie poprawi komfortu pracy.

Osoby, które mają do dyspozycji przewód elektryczny, ale zależy im na wygodniejszej pracy, nie muszą decydować się na zakup przedłużacza bębnowego, ale mogą rozważyć zakup samego zwijaka bębnowego do przedłużacza z gniazdkami. Wystarczy do niego odpowiednio podłączyć przewód, dzięki czemu powstaje przedłużacz bębnowy. W sklepach dostępne są również same zwijaki bez gniazdek. Są one najtańsze, ale pełnią jedynie funkcję ułatwiającą rozwijanie i zwijanie kabla. Ich ceny oscylują w przedziale 30–50 złotych, czyli około dwukrotnie mniej niż ceny przedłużaczy bębnowych (cena uzależniona jest m.in. od długości kabla).

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: