Marmur kojarzy się ze szlachetnymi wnętrzami, starożytnymi rzeźbami i pałacami. Coraz częściej pojawia się także w naszych domach, nadając pomieszczeniom wyjątkowej elegancji.

Marmur jako materiał wykończeniowy od stuleci cieszy się ogromnym powodzeniem u architektów i artystów. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to materiał, który jest odporny na działanie wielu czynników. Charakteryzuje się różnorodnością kolorystyki i struktury, dlatego jego zastosowanie jest bardzo szerokie.

Czym jest marmur?

Marmur to kamień szlachetny o zastosowaniu dekoracyjnym. Występuje on w wielu barwach i wzorach – najbardziej popularny jest biały i czarny marmur, ale można też wybrać np. niebieski, czerwony lub różowy marmur. Może on stanowić delikatny dodatek bądź dominującą ozdobę wnętrza. Wzór marmuru może być prawie niewidoczny lub występować w postaci wyraźnych użyleń w ciemniejszym kolorze.

W budownictwie marmur stosowany jest do wykańczania wnętrz. Jego najczęstsze zastosowanie to blaty i parapety marmurowe, schody z marmuru, a także marmurowe podłogi i ściany. Można z niego również wykonać zabudowę półek, kominków itp.

Cechą charakterystyczną marmuru jest fakt, że bardzo dobrze przewodzi on ciepło. Posadzka z marmuru świetnie nadaje się na podłogi z ogrzewaniem – ciepło z instalacji ogrzewania podłogowego bardzo szybko zostanie przekazane do pomieszczenia.

Zastosowanie marmuru w kuchni

Pomimo tego, iż marmur jest dość wymagającym materiałem, to swoim wyglądem zapewnia unikalne piękno. Pasuje do stylu klasycznego oraz nowoczesnego, a nawet do pomieszczeń loftowych.

Marmur w kuchni przede wszystkim kojarzy się z blatami kuchennymi. Warto wiedzieć, że jest to jednak materiał chłonny oraz mało odporny na zabrudzenia. Jego skuteczną ochroną jest po prostu przestrzeganie zasad właściwego użytkowania. Powinno się uważać na rozlewanie takich substancji jak cola, czerwone wino, musztarda czy sok z cytryny, które spowodują trwałe przebarwienia i zniszczenie wierzchniej warstwy marmuru.

Marmur jest także tworzywem wielu akcesoriów kuchennych, np. desek do krojenia, moździerzy, wałków oraz pojemników. Dużym uznaniem cieszą się również garnki z marmurową powłoką, które cechuje niezwykła wytrzymałość i żywotność. Dzięki marmurowej powłoce jedzenie podczas gotowania nie przywiera do garnka.

Marmur w łazience

Marmur kojarzy się ze starożytnymi łaźniami, gdzie brało się długie kąpiele. W nowoczesnych łazienkach marmur cieszy się coraz większym powodzeniem. Marmurowe elementy stanowią piękną i elegancką alternatywę dla klasycznych płytek ceramicznych.

Na ścianach łazienki można ułożyć płytki marmurowe. Można wykorzystać mozaikę z małych płytek bądź większe płyty, przypominające rozmiarem ceramiczne. Pokrycie wszystkich ścian łazienki dużymi marmurowymi płytami najlepiej wygląda na dużej przestrzeni. Marmur sprawdza się również na podłogach, szczególnie jeśli są wyposażone w ogrzewanie podłogowe.

Coraz częściej architekci łączą marmur z tapetą, drewnem czy płytami ceramicznymi w tropikalne wzory. Marmur w nowoczesnych wnętrzach nie boi się ciekawych połączeń i na pewno nie jest nudny. Marmur to klasa sama w sobie, która w odpowiednim połączeniu tworzy unikatowe wnętrze.

Wady i zalety marmuru

Niezaprzeczalną zaletą marmuru jest fakt, iż jest to naturalny materiał, który jest twardy i odporny na uszkodzenia. Inwestycja w marmur opłaci się na długie lata. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tego materiału. Zaletą marmuru jest również jego dostępność w wielu odcieniach i rodzajach użylenia, które tworzą delikatne lub mocniejsze wzory marmuru. Co więcej, marmur jest odporny na wysokie i niskie temperatury.

Niestety marmur ma również pewne wady. Ze względu na swoją porowatość materiał ten jest podatny na zaplamienia i zadrapania. Jeszcze większą wadą jest jego koszt. Schody marmurowe czy podłogi z płyt marmurowych to wyjątkowo drogie rozwiązanie, jednak ich prezentacja z pewnością zrekompensuje ten wydatek. Okres oczekiwania na realizację elementów z marmuru jest zwykle dłuższy niż w przypadku innych materiałów.

Marmur - cena

Najszlachetniejszy i zarazem najdroższy marmur pochodzi z Włoch i Hiszpanii. Tańszy jest marmur z Chin, Turcji i Indii, jednak nie jest on już tak szlachetny. Jeżeli chodzi o płytki marmurowe, to najtańsza jest mozaika z płytek, która obecnie kosztuje około 100 zł/㎡. Za większe płytki, podobne do płytek ceramicznych, zapłacimy nawet do 250 zł/㎡. Płyta marmurowa o grubości od 3 cm to koszt zaczynający się od 400 zł/㎡.

Pomimo wysokich kosztów tego materiału, warto zastanowić się nad inwestycją w marmurowe elementy wnętrza, gdyż jest to niezwykle ekskluzywny i elegancki materiał, który będzie wyjątkową ozdobą naszego domu.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: