Gres jest rodzajem płytek ceramicznych, które coraz częściej wykorzystuje się do wykańczania wnętrz mieszkalnych. Z uwagi na swoje właściwości może on być stosowany również na zewnątrz, np. jako wykończenie podłogi na balkonie czy tarasie.

Płytki gresowe charakteryzują się wysoką estetyką. Co więcej, wzory, jakie można uzyskać na ich powierzchni, mogą imitować inne materiały wykończeniowe. Przykładem może być gres drewnopodobny lub betonopodobny. Dostępna jest też gresowa imitacja kamienia. Czym dokładnie jest ten materiał, jakie są jego właściwości i zastosowanie?

Co to jest gres?

Słowa gres używa się do określenia płytek ceramicznych, które tworzone są z kamionki szlachetnej. Jest to mieszanina gliny, piasku kwarcowego, kaolinu, szamotu i skalenia. Tak przygotowana masa jest odpowiednio formowana, prasowana (pod naciskiem do 800 kg/cm2), a następnie wypalana w temperaturze ok. 1300℃. Dzięki takiemu przygotowaniu płytka gresowa uzyskuje swoje charakterystyczne właściwości i może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Jakie właściwości ma gres? Gdzie można go zastosować?

Dokładne właściwości gresu zależą od tego, w jakich proporcjach były dodawane poszczególne składniki podczas jego produkcji. Wskazuje się jednak przede wszystkim na wysoką odporność gresu na uszkodzenia (np. zarysowania). Jest to materiał niezwykle twardy (w skali twardości Mohsa oznaczony jest cyframi 8–9, dla porównania 10 zarezerwowana jest dla diamentu). Gres jest mrozoodporny i niskonasiąkliwy (z reguły nasiąkliwość gresu mieści się w granicach 0,5%; dla porównania terakota ma nasiąkliwość na poziomie ok. 3%). Nie rozwijają się na nim mikroorganizmy i jest łatwy w czyszczeniu. Przy wyborze płytek często kierujemy się parametrem, jakim jest klasa ścieralności gresu. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych wystarczy IV klasa ścieralności. Wyższe klasy zalecane są do pomieszczeń intensywnie eksploatowanych, w tym pomieszczeń użyteczności publicznej, a także pomieszczeń gospodarczych.

Gres stosowany na podłogę dostępny jest w wielu wzorach i kolorach. Jego charakterystyczną cechą jest możliwość nadania mu różnej faktury i formatu. Najpopularniejszy jest gres podłogowy imitujący drewno, a także granit czy inne naturalne kamienie – jest to często wybierany gres na taras czy balkon. Dzięki gresowi można cieszyć się wyglądem drewna przy jednoczesnym braku wad tego materiału stosowanego na zewnątrz. Gres na balkon zaleca się również z tego względu, że jego powierzchnia zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się.

Wewnątrz domu płytki gresowe podłogowe są chętnie stosowane w pomieszczeniach wilgotnych, szczególnie w łazienkach, znajdują też zastosowanie w pomieszczeniach o wysokiej eksploatacji, np. w holach, przedpokojach czy korytarzach.

Jakie są rodzaje gresu?

W sklepach budowlanych można znaleźć szeroki wybór płyt gresowych. Dzieli się je na kilka rodzajów:

  • Gres techniczny – jest najbardziej wytrzymały ze wszystkich rodzajów gresu. Jest odporny na zarysowania i szorowanie, a jego powierzchnia jest antypoślizgowa (dotyczy to wersji z chropowatą powierzchnią; gres gładki po zawilgoceniu może być śliski). Płytki gresu technicznego można zastosować również w miejscach, gdzie będą poddawane dużym naciskom, np. na podjazdach, w garażach, piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych, w magazynach oraz halach produkcyjnych.
  • Gres porcelanowy – charakteryzuje się niską nasiąkliwością oraz małą porowatością. W jego składzie znajduje się więcej kaolinu oraz jest mocniej prasowany. Jest to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów gresu. Jest wytrzymały na zmiany temperatur oraz odporny na uszkodzenia takie jak zarysowania czy ścieranie.

Gres polerowany a gres szkliwiony

Na płytki z gresu szkliwionego nakładana jest warstwa ochronna (szkliwo). Chroni ona płytki przed uszkodzeniami, a także blaknięciem przy ekspozycji na słońce. Zastosowanie szkliwa nadaje płytkom delikatny połysk (dostępne są również płytki z gresu szkliwionego w wersji matowej lub półmatowej). Ciekawym rozwiązaniem jest również gres szkliwiony strukturalny.

Z kolei płytki z gresu polerowanego charakteryzują się wyszlifowaną i wypolerowaną powierzchnią, mimo że nie jest ona pokryta szkliwem. Ten rodzaj gresu jest mniej odporny na uszkodzenia, ale jest równie często wybierany z uwagi na swój estetyczny i elegancki wygląd. Stosowany jest najczęściej we wnętrzach takich jak salony. Z uwagi na brak szkliwa zaleca się impregnowanie płytek gresowych polerowanych.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: