Istnieje wiele rodzajów wylewek, między innymi wylewka anhydrytowa...

W przypadku wylewki anhydrytowej materiał jest rozprowadzany za pomocą pompy, która sprawia, że cały proces jest bardzo szybki. Jej atutem są właściwości samopoziomujące. Ma też inne zalety.

Wylewka anhydrytowa – jakie ma zalety?

Podczas budowania lub remontowania domu należy baczną uwagę zwracać na jakość dobieranych materiałów. Od wykończenia domu dobrymi materiałami zależy później trwałość i wytrzymałość pomieszczeń, a także komfort ich użytkowania. Wykonanie posadzki jest niezbędne dla dalszych czynności. Coraz popularniejsza przy wykańczaniu domów jest wylewka anhydrytowa, która jest wybierana ze względu na swoje walory wytrzymałościowe i szybkie nakładanie na powierzchnię. Warto jednak dokładniej przedstawić jej specyfikę.

Wylewka anhydrytowa powstaje z płynnej substancji, która zawiera w sobie siarczan wapnia. Materiał jest rozprowadzany za pomocą pompy, która sprawia, że cały proces jest bardzo szybki. Substancja ma także właściwości samopoziomujące, co daje pewność, że posadzka będzie miała właściwy poziom. Kolejne zalety wylewki anhydrytowej to odporność na pękanie, a także możliwość zastosowania jej na dużych powierzchniach – nie jest wtedy konieczne wykonywanie dylatacji. Wylewka ta, ze względu na swoje przewodnictwo cieplne, może zmniejszyć koszty ogrzewania pomieszczeń, w których jest wylana. Wylewka anhydrytowa w łazienkach jest idealnym rozwiązaniem zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym. Jej przyleganie do rurek nie stwarza pustych przestrzeni między nimi. Innym plusem wylewki jest szybkie wysychanie, co po dobie daje możliwość kontynuowania prac. Wylewka anhydrytowa na ogrzewanie podłogowe to jeden z lepszych wariantów ze względu na dobre przewodnictwo ciepła, a tym samym większą sprawność całego układu grzejnego.

Wylewka anhydrytowa – jakie ma wady?

Należy także podać wady takiej wylewki. Ze względu na wysoką jakość jest droższa od posadzek betonowych. Przed dalszymi pracami wykończeniowymi trzeba ją dokładnie wyszlifować. To generuje dodatkowe wydatki i czas na te działania. Pył, który powstanie, należy dokładnie zebrać, najlepiej odkurzaczem. Szlifowanie zapobiega tworzeniu się tak zwanego mleczka i umożliwia uzyskanie powierzchni najlepszej jakości.

Wylewka anhydrytowa czy cementowa?

To trudny wybór. Warto jednak sprawdzić, która z tych wylewek ma wyższą pojemność ciepła i jest praktyczniejsza do zastosowania. Najważniejsze dla podgrzewania podłogowego jest współczynnik przewodzenia ciepła. W przypadku wylewki im większy współczynnik, tym lepiej dla użytkowników. Dla wylewki cementowej współczynnik ten wynosi około 1,3 W na metr i kelwin. Dla wylewki anhydrytowej jest wyższy o 0.5 jednostki. Wyższy współczynnik sprawia, że posadzka nagrzewa się szybciej i szybciej oddaje skumulowane ciepło. W kwestii położenia cementu na rury grzejne jest to upośledzone, sterowanie grzejnikiem jest bowiem utrudnione ze względu na bezwładność cieplną.

Wylewka anhydrytowa nie ma dużej pojemności cieplnej. Za to odwrotnie, posadzka cementowa w bardzo wolnym tempie oddaje ciepło, co jest równoznaczne ze stabilizacją temperatury na przykład w łazience.

Wylewka cementowa jest dużo tańszym rozwiązaniem. Jednak zalety, jakie ma wylewka anhydrytowa w przypadku ogrzewania podłogowego, dają podstawy do zdecydowania się właśnie na to rozwiązanie. Grubość wylewki anhydrytowej wynosi 35 mm. Minimalna grubość wylewki cementowej nad rurą grzejącą to 45 mm.

Wylewka anhydrytowa samopoziomująca – czy to wartościowa innowacja?

Wylewka anhydrytowa samopoziomująca jest w ostatnim czasie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. To nie jest jednak przypadkowe. Ta wylewka jest lepsza, jeśli chodzi o jej równomierność. Posiadane przez nią właściwości zapewniają uzyskanie płaskiej posadzki. Wylewka anhydrytowa nie nadaje się do pomieszczeń mokrych, takich jak garaż czy piwnica. Woda wnikająca pod wylewkę zwiększa objętość, co prowadzi do zniszczenia materiału. Oczywiście w łazience można stosować tę posadzkę, jednak należy zadbać o odpowiedni odpływ. Warunkiem wykonywania dalszych prac jest całkowita pewność co do suchości posadzki. Zabezpieczenie polega na nałożeniu kilku warstw, między innymi gruntu, taśmy uszczelniającej i płynnego uszczelnienia.

Ile schnie wylewka anhydrytowa?

Na pełne wyschnięcie wylewki powinno się poczekać około tygodnia, aby potem nie było żadnych komplikacji. Znane są przypadki, gdy zniecierpliwieni inwestorzy i budowlańcy stwierdzali, że wylewka jest wyschnięta np. po 24 godzinach od jej położenia. To były jednak mylne przekonania, zniszczono wylewkę, nie była dostatecznie sucha, zaburzono jej kształt.

Ile kosztuje wylewka anhydrytowa?

Ostateczna cena tej postaci wylewki zależy od tego, na jaką jej grubość zdecyduje się inwestor. Zwykle jednak w cennikach firm budowlanych przy wylewce anhydrytowej cena za m2 wynosi 20–25 zł w przypadku warstwy cienkiej i 35–40 w przypadku warstwy grubej.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: