Prysznic bez brodzika to rozwiązanie coraz częściej spotykane w nowoczesnych łazienkach. Celem takiego rozwiązania jest ułatwienie użytkownikom wejścia pod prysznic. Jak wykonać prysznic bez brodzika i ile to kosztuje?
Prysznic bez brodzika ma wiele zalet, zaczynając od walorów estetycznych, a kończąc na praktycznym zastosowaniu. Prysznic walk-in to sposób na to, by nie popsuć pięknego wystroju łazienki wielką białą niecką. Jak zrobić prysznic bez brodzika?
Prysznic bez brodzika – od czego zacząć montaż?
Prysznic bez brodzika najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu. Wtedy instalacja odprowadzająca wodę do kanalizacji zostanie ukryta w posadzce lub zabudowana w ścianie. Dodatkowo w odpowiedni sposób musi zostać położona niezbędna izolacja przeciwwodna. Połączenie jej warstw jest nie lada wyzwaniem, nawet jeśli jest to nowo budowana instalacja. Cała izolacja ma około 15 cm grubości. Pod dnem prysznica musi znaleźć się wpust podłogowy lub odpływ liniowy z wbudowanym syfonem, a także podejście kanalizacyjne, czyli rura ułożona z odpowiednim spadkiem do 2% w kierunku pionu kanalizacyjnego. Jednocześnie podłoga w obrębie prysznica musi być ułożona pod odpowiednim kątem, a grubość zaprawy powinna być większa niż 4 cm. W związku z tymi wymogami przy planowaniu tego typu prysznica najistotniejsze będą dwie kwestie: grubość warstw wykończeniowych podłogi oraz odległość między odpływem a pionem kanalizacyjnym.
Jak ukształtować podłogę prysznica bez brodzika?
Aby woda nie wyciekała spod prysznica do pomieszczenia, podłoga musi być odpowiednio ukształtowana, ponieważ drzwi prysznicowe wykonane są bez profili uszczelniających i zawieszone na niewidocznych okuciach, a pod nimi występuje szczelina. Przede wszystkim spadek płytek musi być uformowany w kierunku wpustu. Efekt taki uzyskuje się poprzez odpowiednio położony nadmiar kleju, na którym układane są płytki podłogowe.
Prysznic z odpływem liniowym
Dzięki zastosowaniu takiego odpływu można dowolnie zaplanować wielkość prysznica oraz jego kształt. Co więcej, odpływ liniowy optycznie powiększa łazienkę. Zastosowanie odpływu liniowego oraz oryginalnego wykończenia sprawi, że łazienka nabierze wyjątkowego charakteru. Na rynku znajdziemy mnóstwo materiałów, z których można wykonać dno prysznica – może to być na przykład gres, płytki ceramiczne, kamień czy mozaika. Dzięki estetycznej listwie cała konstrukcja brodzika jest ukryta w podłodze. Na koniec wykłada się wszystko płytkami, montując odpływ liniowy, który może być zamontowany pośrodku podłogi prysznica, z boku lub przy ścianie.
Prysznic murowany
Zamiast szklanych szyb prysznica może on być w całości wymurowany. Taki prysznic zajmuje więcej miejsca niż szklany ze względu na grubość ścianek konstrukcji. Kabinę można dowolnie formować, nadając np. ozdobny kształt. Zasady instalacji hydraulicznych są takie same jak w przypadku prysznica ze szklaną kabiną. Murowany prysznic można wykonać z kamienia, betonu lub wykończyć płytkami ceramicznymi.
Prysznic bez brodzika – wady i zalety
Praktycznie jedyną wadą prysznica bez brodzika jest jego bardziej skomplikowany montaż. Sprawa jest trudniejsza, gdy następuje zmiana tradycyjnego brodzika na prysznic bez brodzika. Ważne jest, by cała instalacja była schowana odpowiednio głęboko w posadzce. W takim wypadku starą podłogę trzeba skuć, aby zmieścić całą instalację. Trudniej jest wówczas zapewnić szczelność przerobionej instalacji. Problemy mogą pojawić się również podczas profilowania podłogi, która w rezultacie może okazać się zbyt płaska, co spowoduje rozlewanie się wody po całej łazience.
Jeśli chodzi o zalety prysznica bez brodzika, to należy do nich przede wszystkim fakt, że powoduje on optyczne powiększenie łazienki. Innym atutem jest dowolność w operowaniu kształtem kabiny. Może być ona dowolnej wielkości i kształtu, nie musi być to standardowa, kwadratowa przestrzeń. Rezygnując z tradycyjnego brodzika, usuwamy również kilka problemów. Dzięki pozbyciu się zakamarków istniejących w tradycyjnym prysznicu utrzymanie kabiny w czystości jest łatwiejsze. Jedynymi elementami, które trzeba czyścić, są szklane szyby, płytki na podłodze i wystające części baterii. Inną zaletą jest brak barier architektonicznych – prysznic bez wystającego brodzika jest idealnym rozwiązaniem dla osób poddawanych rekonwalescencji, starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: