Każdy pupil zasługuje na własny, kąt, w którym będzie się czuć bezpiecznie. Sklepy coraz częściej oferują gotowe budy dla psa, jednak nie zawsze znajdziemy wśród nich najlepsze rozwiązanie dla naszego czworonoga. Zanim zdecydujemy się na samodzielny montaż budy dla psa, należy zapoznać się z kilkoma zasadami.
Budowa budy dla psa nie musi być kosztowna. Można wykorzystać materiały pozostałe po remoncie lub budowie domu. Do budowy nadają się pocięte deski lub kawałek drewnianej płyty, a na ocieplenie wystarczy styropian. Dzięki temu pupil będzie miał swoje prywatne miejsce, w którym będzie mógł spędzać zimne, upalne i deszczowe dni.
Wymiary budy dla psa
Wymiary budy dla naszego podopiecznego czworonoga należy dobierać indywidualnie, uwzględniając przede wszystkim wielkość psa. Jedną z metod ustalenia wymiarów jest zmierzenie obecnego legowiska psa. Jeśli pies takowego nie posiada, można wymierzyć miejsce zajmowane przez psa, gdy spokojnie leży na podłodze lub kanapie. Do tak uzyskanych wymiarów należy z każdej strony dodać około 20 cm. Ta zasada dotyczy budy zarówno dla małego, jak i dużego psa. Określając wymiary wejścia do budy, należy zmierzyć wysokość psa od karku do ziemi, a następnie dodać co najmniej 5 cm. Do szerokości zwierzęcia trzeba z kolei dodać 10 cm. Całkowita wysokość budy powinna być kilka centymetrów wyższa od psa. Taki wymiar mierzymy od głowy psa do podłogi. Znajomość tych zasad pomoże dopasować budę do indywidualnych potrzeb.
Jak zrobić budę dla psa krok po kroku?
Należy pamiętać, aby zastosowane materiały były naturalne i pozbawione toksycznych właściwości. Jednocześnie powinny być one trwałe, lekkie i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Prace przy budowie budy dla psa należy zacząć od podstawy, czyli podłogi. Najpierw trzeba stworzyć szkielet z krawędziaków, a następnie od spodu zamontować zaimpregnowaną i przyciętą płytę, np. OSB lub inną, która została nam po remoncie. Pod spodem powinna znaleźć się folia izolacyjna.
Budowę ścian również zaczyna się od postawienia szkieletu. Ściany można wykonać z desek lub wspomnianej płyty. Ściany boczne oraz tylna powinny być pełne, natomiast przednia powinna mieć wycięty otwór wejściowy. Chcąc dodatkowo ocieplić budę, można od razu położyć dwie warstwy materiału, pomiędzy którymi znajdzie się dodatkowa warstwa styropianu.
Jeśli chodzi o dach, to można go wykonać na dwa sposoby. Pierwszym jest postawienie konstrukcji dachu wraz ze ścianami. Dach zintegrowany ze ścianami ma jednak zasadniczą wadę ‒ utrudnia sprzątanie budy. Wygodniejszym rozwiązaniem jest dach, który można unieść. Najpierw powinno się wykonać stelaż, na którym umieszcza się płytę lub deski. Dach można wykończyć papą dachową, która jest łatwa w montażu i zapewnia komfort cieplny.
Buda dla psa ocieplana
Budując budę dla psa, należy określić, jak często pies będzie przebywał na zewnątrz w różnych porach roku. Jeśli zwierzę spędza czas poza domem również wtedy, kiedy temperatura powietrza znacznie spada, należy wykonać dodatkowe ocieplenie. Spadki temperatur mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie każdego zwierzęcia.
Podłoga to jedno z miejsc, gdzie pies najszybciej odczuje najwięcej zimna. Można wyłożyć ją słomą, jednak może okazać się to dość kłopotliwe, gdyż łatwo będzie tam rozwijać się pleśń, a ponadto może wydzielać pyłki prowadzące do chorób zwierzęcia. Polecanym rozwiązaniem jest wyłożenie podłogi płytą styropianową i umieszczenie na niej sklejki lub innej płyty.
Ściany budy przede wszystkim wymagają szczelnego wykonania. W przeciwnym razie ciepło będzie uciekać z wnętrza budy, a wszelkie podmuchy wiatru będą odczuwalne w środku. Można położyć dwie warstwy desek lub innego tworzywa, z którego wykonywana jest buda, bądź warstwę styropianu od wewnętrznej strony.
Dach to newralgiczne miejsce, szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych. Mimo że blacha szybko się nagrzewa i potencjalnie może zapewnić komfort cieplny, nie jest najlepszym pomysłem na dach, gdyż latem będzie powodować przegrzanie, a zimą wręcz utratę ciepła. Sprawdzonym materiałem na dach budy dla psa jest papa dachowa, która jest tania, a przy tym łatwa w obróbce i montażu.
Innym rozwiązaniem dla całościowego ogrzania budy jest wyłożenie wnętrza matą termorefleksyjną. Jej montaż jest ułatwiony dzięki rzepom i zszywkom. Taka mata nie przepuszcza wilgoci i może służyć bardzo długo. Co więcej, jest też hipoalergiczna. Jej zastosowanie sprawdzi się nie tylko zimą, ale również latem, chroniąc wnętrze budy przed upałem.
Dodatkową ochronną izolację przed warunkami atmosferycznymi mogą stanowić ruchome drzwiczki do budy. Ważne, by w okresie letnim pozostawić je otwarte lub całkowicie zdemontować. W ten sposób ochronimy zwierzę przed przegrzaniem i zapewnimy cyrkulację powietrza.
Ogrzewanie budy dla psa
Wbrew pozorom ogrzewanie dla psa nie jest rozwiązaniem drogim ani trudnym. Służy do tego miniaturowy zestaw grzewczy w postaci panelu z termostatem. Można go samodzielnie zaprogramować tak, by uruchamiał się w określonym czasie lub poniżej określonej temperatury. Zastosowanie maty grzewczej powinno iść w parze z odpowiednio wykonaną izolacją, aby zmniejszyć utratę energii.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: