Elewacja z kamienia jest rozwiązaniem trwałym, lepszym niż pokrycie tynkowe. Wykonuje się pełne elewacje z kamienia lub częściowe – na dolnym pasie budynku (np. 2–3 m od powierzchni ziemi).

Elewacja z kamieniem – co należy wiedzieć?

Ostatnio dużą popularność zyskują elewacje kamienne. Kamień na elewacje domu to doskonałe wykończenie budynku zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Elewacja z kamienia ma dobrą izolacją cieplną, chroniącą przed wchodzeniem wilgoci do domu, oraz liczne faktury i kolory. Jest ona dużo trwalsza niż ta z pokryciem tynkowym. Elewacja z kamieniem może być częściowa lub całkowita. Zarówno w przypadku elewacji ze sztucznego, jak i naturalnego kamienia montaż płytek jest podobny. Elewacja z kamienia naturalnego jest cięższa niż ze sztucznego. Z kolei kamień sztuczny jest dostępny w niższej cenie.

Kamień ozdobny na elewacje jest dostępny w różnych wariantach. Kamień dekoracyjny Larisa wygląda jak wprost wyjęty z greckich czy rzymskich domów. Jest odporny na niskie temperatury i niekorzystne warunki pogodowe. Kamienie mają różną fakturę i kolory, co sprawia, że można dopasować je do krajobrazu i wyglądu domu, tak aby uzyskać spójny obraz i cieszyć się nim na co dzień.

Elewacje z kamieniem dekoracyjnym a naturalna kamienna elewacja – co je różni?

Taki kamień na elewację zewnętrzną może być wykonany z betonu lub konglomeratu kamiennego. Kamienie z betonu są mieszaniną kruszywa, cementu i pigmentów, które nadają mu odpowiednią barwę. Z takiej mieszaniny wyrabia się płyty, płytki i elementy o nieregularnych kształtach, które naśladują naturalne kamienie. Kamień sztuczny jest to doskonała imitacja kamienia na elewacje. Dzieje się tak, ponieważ można na nich wytłaczać wzory kamieni łupanych lub samej cegły.

Z kolei kamień naturalny na elewacje jest piaskowcem, wapieniem lub dolomitem. Kamienie często są z jednej strony gładkie, a z drugiej łupane lub docinane specjalnym sprzętem na terenie budowy. W Polsce ze względu na warunki pogodowe nie są używane elementy marmurowe ani z trawertynu. Są one mocno podatne na działanie wilgoci, stąd częściej można je spotkać na Półwyspie Apenińskim lub Iberyjskim, gdzie jest zdecydowanie cieplejszy i suchszy klimat.

Jak ułożyć kamień przy elewacji? – wskazania praktyczne

Pierwszym krokiem jest przygotowanie zestawu narzędzi, które są niezbędne do takiej pracy. Będą to kamień elewacyjny, zaprawa z klejem, szlifierka kątowa – diamentowa, młotek zwykły, murarski i gumowy, kielnia, wiadro, poziomica oraz metr.

W następnym kroku należy odpowiednio przygotować powierzchnię, na której kamień będzie układany. Układanie kamienia naturalnego na elewacji jest zadaniem wymagającym cierpliwości i dokładności. Ścianę należy wyczyścić z takich pozostałości, jak zanieczyszczenia lub farby, a potem całkowicie zagruntować wcześniej przygotowanym preparatem. Elewacja z kamienia na styropianie wymaga od wykonawcy wcześniejszego gruntowania płyt kartonowych.

Po odpowiednim przygotowaniu ściany można przejść do układania kamienia. Ważne jest powolne wykonywanie tej czynności, aby zaprawa znalazła się tylko po wewnętrznej stronie kamienia (w przeciwnym wypadku może dojść do jego uszkodzenia). Nie będzie też możliwe usunięcie zaprawy z miejsc, w których się znalazła. Układanie trzeba rozpocząć od dołu, gdzie zaczyna się elewacja domu. Kamień musi być dociśnięty do ściany, ale tak, aby klej nie wystawał poza jego obręb. Dla pewności można dobić go gumowym młotkiem, aby przylegał w sposób równomierny.

Po pierwszym położeniu poziomu należy przejść do rogów ściany i w nich układać materiał. Rogi powinny być przycięte szlifierką kątową. Inną metodą jest układanie na zakładkę, gdzie jeden kamień jest wysunięty o długość płyty, a drugi dosunięty do niego.

Ostatnim krokiem jest wyczyszczenie kamienia z kurzu i pyłu. Przyda się do tego miękka szczotka. Po całkowitym wyschnięciu można zabezpieczyć kamień poprzez jego impregnację.

Elewacja z kamienia i drewna – czy i kiedy warto ją wybrać?

Połączenie drewna i kamienia na elewacji jest sposobem na uzyskanie nowoczesnego designu domu. Często domy o wiele bardziej zyskują na takim połączeniu niż na samym tynku. Połączenie kamienia i drewna idealnie sprawdza się zarówno w domach miejskich, jak i tych na terenach wiejskich. Kamień i drewno doskonale dopasowuje dom do otoczenia (przyrody), w którym się znajduje. Zdaniem wielu architektów domy, których elewacje zawierają i drewno, i kamień, są pełne klasy (kamień), ale i naturalności (drewno). Co więcej, zastosowanie samego kamienia w elewacji małego domu zdecydowanie by go przytłoczyło, a nie ozdobiło. Zatem połączenie kamienia i drewna przy wykonaniu elewacji idealnie sprawdza się w małych domkach jednorodzinnych. Jest też polecane do domów niskich, gdyż optycznie je powiększa.