Jak kupować materiały budowlane? Samodzielnie czy przez wykonawcę?

Przy zakupach produktów niezbędnych do budowy domu możemy zdecydować się jedną z dwóch możliwości: materiał budowlany zostanie w pełni zakupiony przez zleceniodawcę, a w drugim przypadku zajmuje się tym wykonawca. Oba rozwiązania mają swoje wady oraz zalety, które wyjaśnimy w poniższym artykule. 

Przygotowujemy się do budowy domu - co musimy wiedzieć?

Wbrew pozorom zorganizowanie budowy domu nie jest tak prostą sprawą. Na wiele kwestii trzeba zwrócić uwagę. Dlatego też stworzyliśmy artykuł, który zawiera niezbędne informacje o rozpoczęciu budowy i zakupie niezbędnych materiałów. Dowiemy się jak:

  • Samodzielnie kupić materiały do budowy domu.
  • Na co zwrócić uwagę, kiedy zlecamy zakup materiałów budowlanych wykonawcy.
  • Przygotować się do budowy domu przy zleceniu zakupów wykonawcy?
  • Przedstawia się zwrot VAT za materiały budowlane?
  • Na jakie inne, istotne sprawy zwrócić uwagę?

Możemy potraktować powyższe podpunkty jako pewnego rodzaju “check list”. Zajmując się każdą sprawą po kolei, możemy być pewni, że dopilnowaliśmy zakupów na naszą inwestycję i mamy wszystko pod kontrolą. 

Samodzielnie kupujemy materiały do budowy domu

Decydując się na pierwszą w życiu budowę, musimy być gotowi na wiele wyzwań oraz nowych sytuacji. Niekoniecznie w każdym wypadku komfortowych. Wedle znanego powiedzenia “szukajcie, a znajdziecie”, jesteśmy w stanie rzetelnie przygotować się do roli profesjonalnego zleceniodawcy i inwestora. Posiadając wykaz niezbędnych do budowy domu materiałów, możemy zacząć zapoznawać się z ofertami sklepów i hurtowni oraz porównywać cennik materiałów budowlanych. Pamiętajmy, że w przypadku samodzielnego kupna materiałów podatek VAT wynosi 23%.

Nawiązanie stałej współpracy ze sklepem lub hurtownią, która ma najkorzystniejszą ofertę może przynieść wiele korzyści. Prywatni sprzedawcy, kiedy zaczną kojarzyć klienta będą skłonni udzielać większych rabatów, realizować zamówienia przez telefon. Nie musimy skupiać się jednak na cenach w hurtowniach. Warto dowiedzieć się o cenę drewna i stali w dużych punktach, a betonu w pobliskiej betoniarni oraz śledzić bieżące promocje w marketach i sprawdzać jakie są akurat tanie materiały budowlane. Dobrym sposobem na rozeznanie się w aktualnych kwotach na rynku jest porównywarka cen materiałów budowlanych, taka jak np. Ceneo.

Zlecamy zakup materiałów naszemu wykonawcy

Podstawową obawą, która pojawia się na samym początku jest uczciwość naszegowykonawcy. Oczywiście szukamy polecanych fachowców. Sprawdzonym sposobem jest skorzystanie z naszego serwisu, Building Companion, który oferuje wyszukiwanie solidnych wykonawców. Podstawą naszego działania jest weryfikacja fachowców i dobieranie tylko tych godnych polecenia. Szczególnie przy pierwszej w życiu budowie, nie jesteśmy w stanie jednak wyciszyć tych pytań, które pojawiają się, kiedy trzeba kupić budowlane materiały: 

  • Czy wykonawca kupi na pewno taką ilość materiału, która wystarczy tylko na budowę mojego domu?
  • Czy wykonawca nie wykorzysta opłaconych przeze mnie materiałów na inną budowę?
  • Czy wykonawca nie oszuka mnie finansowo na fakturach za materiały?

Jak przygotować się do budowy domu przy zleceniu zakupów wykonawcy?

Samodzielne zakupy są czynnością bardzo czasochłonną. Szczególnie, że przy zakupie materiałów na stan surowy otwarty i zamknięty w hurtowni trzeba być najczęściej każdego poranka. Dlatego też wielu inwestorów decyduje się na powierzenie tego wykonawcy. Kuszą nas również zniżki, które posiadają fachowcy w sklepach i hurtowniach, z racji na częste zakupy i pozostawiane spore kwoty w kasie.

Umowa o roboty budowlane z osobą fizyczną zawiera wszystkie warunki, do których zobowiązują się obie strony. Jednak samodzielnie musimy wielu kwestii dopilnować. 

Przy pierwszej budowie musimy zdawać sobie sprawę z pułapek, jakie czyhają na nieświadomych inwestorów. Pierwsza z nich to słynne zniżki wykonawców. Sprawdzając samodzielnie ofert, jakie są w stanie nam zaproponować hurtownie może się okazać, że ceny materiałów budowlanych są na takim samym poziomie lub nawet niższe niż dla naszego fachowca. Pamiętajmy, że wydaje on nie swoje pieniądze - w związku z tym nie będzie tak bardzo dbał o oszczędność. Na etapie stanu surowego otwartego i zamkniętego, oszczędności mogą wynieść nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to niezwykle istotna sprawa przy cenach materiałów w 2022 roku.  

Wysokość zniżek wykonawców zależna jest od ilości zakupów, jakie robią w danym sklepie. Musimy wiedzieć, że duże firmy, które budują rocznie po kilkadziesiąt domów, mogą mieć naprawde korzystne oferty. Nie oznacza to jednak, że podzielą się nimi z każdym zleceniodawcą. Budowa domu to jest zarobek dla wielu osób. Firmie budowlanej zależy głównie na prawidłowym wykonaniu zlecenia bez opóźnień - wizja oddania budowy po czasie sprawia, że ceny mogą stać się najmniej priorytetowe. 

W tym miejscu wracamy do postawionych sobie wyżej pytań. Możliwości dodatkowego zarobku na budowie jest cała masa. Są materiały, których jesteśmy w stanie się doliczyć - takie jak np. cegły czy pustaki.

Oczywiście, powinniśmy kupić ich w nadmiarze - w razie uszkodzenia kilku sztuk. Jednak sporo materiałów niezbędnych do postawienia domu w stanie surowym jest krótko mówiąc niepoliczalna.

Mowa tu o cemencie, piasku, które oczywiście mogły się rozsypać czy zmarnować. Może się jednak okazać, że zapłacimy za materiały, które zostaną wykorzystane na inną budowę. Jak się przed tym przestrzec? W takiej sytuacji przyda się przedmiar robót – można zamówić dokument, który będzie zawierał zestawienie liczbowe potrzebnych materiałów.

Będziemy wiedzieli jaką ilość cegieł, betonu będziemy dokładnie potrzebować do postawienia naszego domu i będziemy mogli na bieżąco konfrontować dokument z zamówieniami składanymi przez wykonawcę. 

Po drugie wykonawcy mogą mieć różne układy z hurtowniami. W skrajnych przypadkach możemy otrzymać fakturę na daną kwotę z obiecanym przez wykonawcę rabatem. Ucieszy nas perspektywa zaoszczędzenia na materiałach budowlanych 15%. Jednak prawda może wyglądać zupełnie inaczej. Wykonawcy mają często o wiele wyższe rabaty, których ta “ukryta kwota” trafia prosto do ich kieszeni bez świadomości inwestorów. Dlatego też tak ważne jest zorientowanie się w dokładnych cenach, jakie są nam w stanie zaoferować sklepy i hurtownie oraz jaką ofertę przedstawia nam wykonawca. 

Jak przedstawia się zwrot VAT za materiały budowlane?

Planując wydatki musimy też rozważyć kwestię podatku VAT na materiały budowlane. Prezentuje się ona w dwojaki sposób. Kupując materiały samodzielnie wysokość podatku wynosi 23%. Pisaliśmy o tym w tekście dotyczącym rozliczenia podatków VAT.

W przypadku, kiedy materiały kupuje wykonawca zlecenia, to on ponosi koszt VAT, który może odliczyć od własnego podatku. Kupno materiałów wraz z wykonaniem robót budowlanych w budynkach mieszkalnych jest objęte stawką 8%. W związku z tym osoba zlecająca usługę wraz z materiałem płaci mniej. Fachowcy chętnie mówią o tej opcji i namawiają do skorzystania z niej. Wydaje się być to jak najbardziej logiczne i korzystne. Może się jednak okazać, że w tym miejscu również może pojawić się pułapka. 

Kupując materiały samodzielnie, może się okazać, że zostanie nam zaproponowana korzystniejsza cena - pomimo wyższego podatku VAT. W zależności od miejsca zakupu i zniżek, jakie mogą być zaproponowane przez sprzedawców, ceny mogą wahać się na podobnym poziomie, pomimo różnicy 15% na podatku. 

Inne istotne kwestie

Cena nie jest jedynym wariantem, na który powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze miejsca zakupu materiałów budowlanych. Oczywiście, ceny za budowę domu są coraz wyższe, przez co inwestycje wydłużają się w czasie i zmuszają zleceniodawców do decydowania się na kolejne kredyty i pożyczki.

Jednak abstrahując od kwestii pieniężnej - stany magazynowe są przy stawianiu stanu surowego bardzo istotne. Może się zdarzyć sytuacja, w której fachowcy potrzebują pilnie materiałów żeby ruszyć dalej z pracą. Warunki pogodowe sprzyjają, panom udało się zrobić więcej niż zakładali, a my nie jesteśmy w stanie dostarczyć im niezbędnych materiałów. Zlecenie “stoi”, a terminy się przesuwają.

Kolejną sprawą, która powinna nas zainteresować to możliwość dostawy przez hurtownię. Jeżeli jest ona darmowa, możemy uznać to za ogromny plus. Oczywiście po klej, kilka worków wylewki jesteśmy w stanie podjechać samodzielnie. Jednak jeżeli mamy do przetransportowania naprawdę duże zakupy, które ważą tonę lub więcej - niezbędna będzie pomoc hurtownika. Powinniśmy wybierać ofertę sprzedawcy, który dostarczy nam zamówiony towar w terminie.

Podsumowanie

Na każdego zleceniodawcę czeka wiele kwestii, którymi trzeba zająć się już na samym początku planowania budowy. Żeby inwestycja przebiegała korzystnie dla obu stron i nie generowała niekontrolowanych, zbędnych wydatków (których i tak jest coraz więcej, a ceny materiałów stale idą w górę), należy samodzielnie dopilnować zakupów.

Nawet jeżeli zdecydujemy się na powierzenie tego wykonawcy - jak wspominaliśmy zakup materiałów wraz z robocizną rozlicza się na inny podatek VAT - powinniśmy sprawdzić ceny oraz wysokość proponowanych zniżek. Inwestor indywidualny może uzyskać takie same rabaty i ceny, jakie ma wykonawca. Posiadając wiedzę, jak wysokie rabaty otrzymuje nasz wykonawca, powinniśmy skontrolować ostateczną cenę, która widnieje na fakturze. Mając już w ręku projekt budowy, możemy poprosić również o przedmiar robót. Jest to drugi tak ważny dla nas dokument, dzięki któremu jesteśmy w stanie oszacować wydatki na materiały budowlane oraz skontrolować zgodność zakupów z projektem. 

Pozbądźmy się myślenia, że klient detaliczny nie otrzyma rabatów na poziomie podobnym do hurtowego. Wysokość cen, galopująca inflacja oraz konflikt na Ukrainie powoduje spadek utargów w firmach. Branża budowlana przeżywa kryzys, najpierw spowodowany pandemią, a teraz konfliktem za granicą.

Wiele transportów materiałów przyjeżdżało z Ukrainy. Niepewna sytuacja powoduje, że firmy starają się pozyskać jak największą ilość klientów, proponując korzystne ceny - nawet klientom indywidualnym. 

Budowa domu generuje wysokie koszty, a tam gdzie pojawiają się duże pieniądze, pojawiają się także okazje do wielu nadużyć. Trzeba kontrolować sytuację i być po prostu ostrożnym.

Opinie znajomych lub użytkowników w mediach społecznościowych mogą ostrzec nas przed nieuczciwymi wykonawcami oraz pomóc w wyborze firmy, z której usług będziemy zadowoleni. 

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu