Izolacja natryskowa jest nowoczesną metodą ocieplania budynków, coraz częściej zastępującą tradycyjne izolacje wykonywane ze styropianu, styroduru czy wełny mineralnej. Zanim zdecydujemy się na ten rodzaj ocieplenia, warto dowiedzieć się, jakie są ich wady, zalety, cena i sposób wykonania.

Metoda natryskowa termoizolacji domu zyskuje coraz większą popularność. Niestety, nie można wykonać jej samodzielnie - konieczna jest ekipa dysponująca odpowiednim sprzętem i umiejętnościami. Wynika to z faktu, że materiał ociepleniowy (pianka PUR) jest wytwarzany bezpośrednio na miejscu budowy z odpowiednich składników, a następnie nanoszony za pomocą specjalnej maszyny. Pianka poliuretanowa cechuje się wysokim współczynnikiem izolacyjności - zastosowanie tego rozwiązania pozwoli więc na duże oszczędności związane z kosztami ogrzewaniu domu. 

Izolacja natryskowa - czym jest piana poliuretanowa?

Poliuretany to bezpieczne, nietoksyczne i fizjologiczne obojętne substancje chemiczne. W formie spienionej często spotykamy je w życiu codziennym - produkuje się z nich gąbki do materaców i tapicerek, wykorzystuje w przemyśle tekstylnym, samochodowym i obuwniczym. Wykonuje się z nich proste gąbki do zmywania i kąpieli, a także liczne materiały budowlane - kleje, spoiwa i substancje uszczelniające. Materiały te charakteryzuje duża termoizolacyjność, co musiało znaleźć zastosowanie w budownictwie - tak powstała właśnie pianka izolacyjna natryskowa. 

Izolacja natryskowa - rodzaje pianki izolacyjnej

Wyróżnia się dwa rodzaje pianki PUR - zamkniętokomórkową i otwartokomórkową. Każda z nich ma inne cechy i jest wykorzystywana do ocieplania różnych elementów konstrukcyjnych budynku. Piana otwartokomórkowa przypomina gąbkę. Jest bardzo lekka (jej ciężar to 8-10 kg na m3), dzięki czemu nie obciąża konstrukcji domu. Do jej głównych zalet należą elastyczność i paroprzepuszczalność. Wady to nasiąkliwość i mniejsza termoizolacyjność niż w przypadku piany zamkniętokomórkowej. Ten typ pianki izolacyjnej natryskowej nadaje się do ocieplania dachów skośnych, stropodachów z wentylacją, stropów belkowych, ścian zewnętrznych wentylowanych, ścian szkieletowych i podłóg na legarach. Pianka otwartokomórkowa dobrze przylega do wszelkich elementów drewnianych i nie odczepia się od nich na skutek ich naturalnej pracy. 

Pianka PUR zamkniętokomórkowa składa się z małych, zamkniętych pęcherzyków. Strukturą i właściwościami przypomina styrodur. Jest uważana za lekką, pomimo że jest cięższa od otwartokomórkowej (35-60 kg/m3), ma również lepszą termoizolacyjność. Jest nienasiąkliwa, ale jednocześnie nie przepuszcza pary. Jej wadą jest niska elastyczność - po wyschnięciu jest sztywna, więc może pękać pod wpływem naprężeń. Używa się jej do ocieplania dachów płaskich, stropodachów oraz stropów nad pomieszczeniami nieogrzewanymi. Świetnie nadaje się do ocieplania podłóg na gruncie, fundamentów i podpiwniczeń. Należy kłaść ją wyłącznie na suche podłoże.

Wady i zalety izolacji natryskowych

Pianki natryskowe są lekkie i mają dobrą przyczepność. Można ich używać do termomodernizacji starszych budynków i ocieplania ścian trójwarstwowych (wypełnienie pustki między murami). Doskonale sprawdzają się przy dociepleniach trudno dostępnych miejsc na strychach i w stropodachach - wystarczy wstrzyknąć piankę, a ona sama wchodzi w zakamarki. Warto również wiedzieć, że pianki PUR są mało odporne na długą ekspozycję na słońce - po nałożeniu na zewnętrzne elementy budowli należy je zabezpieczyć za pomocą farby akrylowej lub silikonowej. Jeśli chodzi o palność, pianki PUR po zaschnięciu są palne i samogasnące. Wadą izolacji natryskowych PUR jest brak możliwości położenia ich samodzielnie. Potrzebna jest ekipa posiadająca maszyny do wytwarzania piany, znająca technologię ich wytwarzania i operująca agregatem do rozprowadzania warstwy izolacyjnej. Co do wyboru ekipy, należy do tego podejść ostrożnie, a najlepiej zatrudnić kogoś z polecenia z doświadczeniem. Zdarzają się fachowcy, którzy rozcieńczają składniki pianki wodą, dzięki czemu na pierwszy rzut oka wydaje się, że pianki jest więcej. Po kilku dniach jednak woda odparowuje, a warstwa ocieplenia kurczy się, pozostawiając warstwę izolacyjną o obniżonym współczynniku izolacyjności, czyli o wiele mniej skuteczną. 

Izolacje natryskowe - cena

Ponieważ materiał ociepleniowy jest wytwarzany na miejscu przez ekipę, warto patrzeć od razu na ceny brutto, z wliczoną robocizną, materiałem, użyciem agregatów i wykonaniem zabezpieczeń. Koszt izolacji natryskowej zależy głównie od grubości warstwy piany PUR, która będzie stosowana przy danych elementach konstrukcyjnych. Izolacja o grubości do 17 cm to koszt ok. 50-70 zł/m2. W przypadku grubości do 19 cm będzie to ok. 80 zł/m2, do 22 cm - 75 zł/m2, a 25 cm - ok. 00 zł/m2. Ceny zależą oczywiście od wielkości ocieplanych powierzchni i lokalizacji inwestycji. Każda ekipa ustala je indywidualnie. Podane wartości mają charakter wyłącznie orientacyjny.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: