Ogrodzenie pełni funkcje nie tylko praktyczne, ale również dekoracyjne. Daje domownikom poczucie bezpieczeństwa, zapewnia prywatność i podkreśla styl ogrodu. Przy wyborze elementów ogrodzeniowych warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których zostały wykonane, gdyż ma to wpływ na ich wygląd i żywotność.
Wybór idealnego ogrodzenia nie jest łatwym zadaniem. Każdy ze sposobów ogrodzenia posesji ma swoje wady i zalety. Ogrodzenia betonowe są bardzo trwałe i mogą służyć przez długie lata. Elementy metalowe są niezwykle popularne i szeroko dostępne w różnorodnych wzorach i motywach, natomiast elementy wykonane z siatki to popularny i niedrogi sposób na ogrodzenie dużego terenu działki.
Elementy ogrodzeniowe ‒ jakie są rodzaje?
Elementy ogrodzeniowe betonowe
Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje przęseł wykonanych z betonu. Zwykle płot betonowy kojarzy się z ciężką i masywną konstrukcją, jednak jego zdecydowaną zaletą jest trwałość, odporność na uszkodzenia, możliwość zmiany koloru i brak konieczności impregnacji. Niezwykle istotny jest dobrze wykonany fundament, dzięki któremu ogrodzenie będzie zdecydowanie trwalsze.
Nowoczesne ogrodzenia betonowe w żaden sposób nie przypominają ponurych i przytłaczających konstrukcji. Do wyboru mamy elementy zbudowane z gazonów, gotowych przęseł i bloczków betonowych, które są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Ogrodzenia z betonu zwykle są opłacalne pod względem finansowym, jednak cena zależy od projektu i wybranego materiału. Z pewnością jest to optymalne rozwiązanie dla osób, które potrzebują dobrej ochrony i zabezpieczenia.
Elementy ogrodzenia z siatki
Ogrodzenia z siatki są zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem, jednak nie są zbyt trwałe i nie wyglądają reprezentacyjnie. Jeżeli nie mamy dużych funduszy, możemy zastosować elementy z siatki na bokach i z tyłu posesji.
Siatki ogrodzeniowe mogę być plecione lub zgrzewane. Siatka pleciona sprzedawana jest w rolkach i jest wykonana z drutów najczęściej w kształcie rombów. Można ją łatwo uszkodzić ze względu na elastyczność i możliwość odkształcania. Siatka zgrzewana zyskała popularność dzięki różnorodności wzorów i modeli. Cena paneli ogrodzeniowych z drutu z reguły jest wyższa niż koszty ogrodzenia posesji siatką plecioną, a płot z paneli cechuje się dużo większą wytrzymałością, atrakcyjnym wyglądem oraz łatwym i szybkim montażem, do którego potrzebujemy jedynie słupków i obejm montażowych. Elementy ogrodzenia z siatki mogą zostać połączone z betonową podmurówką lub betonowymi słupkami, dzięki czemu ogrodzenie stanie się trwalsze i bardziej dekoracyjne. Elementy ogrodzenia panelowego kuszą przystępną ceną i zużywają się znacznie wolniej niż tradycyjna siatka.
Elementy metalowe do ogrodzeń
Jest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych elementów, z jakich wykonywane są ogrodzenia. Przęsła metalowe są bardzo dekoracyjne, trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a poza tym dużo lżejsze w porównaniu z przęsłami betonowymi, co wpływa na łatwiejszy montaż i transport.
Metal jest materiałem plastycznym, z którego można tworzyć różne formy. Płoty często są zdobione stalowymi elementami kutymi w kształcie liści, kwiatów, czy owoców. Niezwykle pięknie prezentują się też powyginane pręty czy ozdobne groty, które oprócz ogrodzeń zdobią domowe balustrady.
Nowoczesnym rozwiązaniem łączącym metal z betonem są gabiony, które mogą zastąpić betonowe murki lub cokoły. Wyróżniają się pięknym i nietypowym wyglądem. Gabiony to ażurowe konstrukcje wykonane ze stalowego drutu, zwykle wypełnione kamieniami. Coraz częściej wykorzystuje się je do tworzenia ozdobnych ogrodzeń.
Elementy kute do ogrodzeń ‒ wady i zalety
Elementy ogrodzeniowe kute są wykonane z metalu, któremu nadaje się kształt i niepowtarzalny wzór poprzez metodę wykuwania. Ogrodzenia kute cechuje trwałość, solidność wykonania, bezpieczeństwo, a dzięki ręcznemu wykonaniu ‒ unikatowość. Główną wadą płotu wykonanego z elementów kutych jest bardzo wysoka cena, zwłaszcza przy dużej powierzchni działki.
Ponadczasowe elementy drewniane
Wciąż popularne i chętnie wykorzystywane są ogrodzenia drewniane. Takie rozwiązanie sprawdzi się w ogrodach każdego typu, należy jednak pamiętać, że płot wykonany z drewna musi zostać starannie zaimpregnowany i zabezpieczony przed wilgocią. Drewniane konstrukcje są łatwe w montażu, a ich żywotność wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Najczęściej wybieranym materiałem na ogrodzenie jest drzewo sosnowe, świerkowe, lub modrzewiowe. Niezaprzeczalnym plusem ogrodzeń drewnianych jest możliwość ich zastosowania zarówno przy domach wybudowanych w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Wadą może być natomiast wysoka cena, szczególnie jeśli decydujemy się na surowiec wysokiej jakości.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: