Ile wiąże beton? Kiedy można rozpocząć kolejne prace?

Firmy budowlane - komu zlecić budowę domu?

Zobacz listę sprawdzonych wykonawców domu. Kontakty do firm budowlanych z Twojego regionu z terminami na 2023/2024 - w jednym miejscu. Katalog zawiera 4001+ firm.

Beton to materiał obecny na niemal każdej budowie. Ma niezwykle szerokie zastosowanie - bez niego nie dałoby się wykonać posadzek, fundamentów i stropu. Używa się go do wylewania podjazdów, tarasów i budowy altan.

Czym jest beton?

Beton jest kompozytem powstałym ze zmieszanych ze sobą spoiw, takich jak cement, kruszywa, wypełniacze i woda. Kruszywa używane do produkcji betonu to m.in. żwir, piasek i keramzyt. Wszelkie dodatki i domieszki do betonu nadają mu określonych cech - opóźniają lub przyśpieszają wiązanie, dają większą odporność na mróz, są mniej lub bardziej wodoszczelne.

Beton uzyskuje się poprzez zmieszane suchej mieszanki z wodą. Nie może być to jednak woda słona, mineralna ani zanieczyszczona.

Istnieje kilkanaście różnych rodzajów betonu - dzieli się je ze względu na ciężkość, sposób zagęszczenia czy właściwości. Odpowiedni rodzaj betonu, nadający się do określonych prac, wybieramy na podstawie jego klasy. Każda klasa betonu ma określoną wytrzymałość na ściskanie. Producenci określają klasy betonu uniwersalnymi symbolami składającymi się z litery i cyfry, np. C8/10. Dość często stosowanym rozwiązaniem jest również suchy beton - dodaje się do niego mniej wody. Ile czasu wiąże suchy beton, a ile tradycyjny? Warto znać odpowiedzi na te pytania.

Ile wiąże beton?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się, co rozumiemy poprzez określenie „wiąże” lub „schnie”. Chodzi tutaj o doprowadzenie betonu do stanu pełnej funkcjonalności w danej formie, a więc czasu, kiedy mieszanka stwardnieje oraz uzyska określoną wytrzymałość na obciążenia. Utarło się, że beton zaczyna nabierać swoich właściwości nośnych po ok. 14 dniach.

Przyjmując, że temperatura otoczenia będzie wynosiła ok. 20⁰C, beton osiągnie swoją pełną wytrzymałość po ok. 28 dniach. Największa intensywność schnięcia betonu zachodzi w pierwszych 7 dniach od zakończenia wylewania - przyjmuje się, że jest to aż 70%.

Można założyć, że przy optymalnych warunkach pogodowych i odpowiednio dobranej klasie betonu po około tygodniu można rozpocząć murowanie ścian na ławach fundamentowych. Wylanie betonu i oczekiwanie na schnięcie nie jest jednak wszystkim, co powinniśmy zrobić. Wylewki betonowe, szczególnie te na fundamenty i strop, muszą być chronione przed odparowywaniem wody.

Kwestia, ile wiąże beton, jest zależna od temperatury - jeżeli jest ona wysoka, należy zadbać o nawilżanie betonu podczas schnięcia poprzez zraszanie jego powierzchni. W przeciwnym razie może on stracić elastyczność i popękać. Jeśli padają lekkie deszcze, mamy szczęście - to one wykonają za nas pracę związaną z pielęgnacją betonu. W innym wypadku należy polewać beton wodą ok. dwa razy dziennie przez pierwsze trzy dni schnięcia. Jaka jest więc wymarzona pogoda na wylewanie betonu? Najlepiej, gdy temperatura wynosi ok. 20⁰C w dzień, jest lekko pochmurno, z przelotnymi opadami deszczu. Idealna więc będzie do tego wiosna - np. przełom kwietnia i maja, kiedy jest duża szansa na takie warunki.

Taka sama pogoda występuje również we wrześniu, jednak wtedy nie warto rozpoczynać wylewek, o ile nie jesteśmy pewni, że do pierwszych zimowych dni nie zdołamy postawić ścian domu i przykryć ich dachem.

Ile czasu wiąże suchy beton?

Suchy beton wytwarzany jest z tych samych składników, co ten tradycyjny, z tym że ma o wiele mniejszą zawartość wody. Nie da się go wylewać tak jak tradycyjnego betonu. Tak przygotowaną mieszankę stosuje się bezpośrednio na grunt, z którego podczas wiązania pobiera wilgoć. Suchy beton po ostatecznym związaniu ma bardzo dużą wytrzymałość - dlatego stosuje się go najczęściej do wylewania fundamentów, pod kostkę brukową i do wylewania podjazdów.

Doskonale nadaje się do wylewek pod ogrodzenie. Jest również często stosowany przy budowie infrastruktury drogowej. Do wykonania suchego betonu używa się mieszanek klasy C8/10, C12/15 a gdy chcemy otrzymać bardzo dużą wytrzymałość - C16/20. Podobnie jak tradycyjna mieszanka z większą ilością wody ten rodzaj betonu w czasie schnięcia wymaga nawilżania, aby nie popękał. Jak długo wiąże suchy beton? Przyjmuje się, że swoją pełną wytrzymałość uzyskuje po ok. 28 dniach, podobnie jak w przypadku standardowej mieszanki. Po ok. 48 godzinach suchy beton jest już twardy i suchy, można po nim chodzić, jednak nie nadaje się do stawiania na nim dużych obciążeń. Po ok. 10-14 dniach przy optymalnej pogodzie można zacząć wykonywać na nim dalsze prace.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu