Garaż blaszany jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem, którego główną zaletą jest stosunkowo niska cena oraz łatwość jego postawienia – taki rodzaj garażu nie jest związany bezpośrednio z gruntem i, co więcej, do jego postawienia nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Jak ocieplić garaż blaszany? I jak go najlepiej wykończyć?

W tym momencie istnieją na rynku dwa rozwiązania: garaż blaszany ocieplony oraz nieocieplony. W przypadku decyzji o zakupie drugiej opcji, trzeba się liczyć z tym, że w pewnym momencie ze względu na warunki klimatyczne panujące w naszym kraju, trzeba będzie taką konstrukcję odpowiednio ocieplić. Mimo że ochroni ona auto bezpośrednio przed ulewą i opadami śniegu, nie zabezpieczy już go – przykładowo – przed wpływem niskich, zimowych temperatur. Garaż blaszany można ocieplić: od podłoża, od wewnątrz oraz od zewnątrz.

Podłoże pod garaż blaszany

Ocieplając garaż blaszany, warto pamiętać o podłożu – jeśli wcześniej się nim zajmowaliśmy, warto zadbać również o ten element konstrukcji. Całość należy rozpocząć od wylewki betonowej, która powinna zajmować nieco więcej niż planowany garaż (o około 20 cm po każdej stronie). Dzięki niej można znacząco ograniczyć straty ciepła wynikające z bliskości podłoża.

 

garaż blaszany.jpg

http://www.pro-arte.pl/

Ocieplanie garażu blaszanego od środka

W tym przypadku można ocieplić garaż samodzielnie: metoda ta jest prosta oraz nie pochłania dużych kosztów inwestycyjnych. Wystarczy po prostu klejem montażowym lub przy pomocy pianki montażowej przykleić styropian do odpowiednich miejsc. Wybierając odpowiednią piankę montażową, należy z kolei zwrócić uwagę na temperatury, w jakich pianka będzie wiązać, szczególnie jeśli ocieplamy swój garaż już w trakcie zimy. To rozwiązanie idealne dla wszystkich, którzy nie chcą przeznaczać na ocieplenie garażu dużej ilości pieniędzy i czasu – w ten sposób można ocieplić bowiem swój garaż błyskawicznie. Minusem jest jednak to, że w którymś momencie styropian może odpaść, a zwykle dzieje się to po około 2 latach. Aby zabezpieczyć się przed tego typu sytuacją, może okleić ściany płytą OSB, blachą lub pilśnią. Nie sprawdzi się tutaj w żadnym wypadku regips – może on bardzo szybko zacząć pękać w miejscach połączeń.

 

garaż balszany.jpg

http://www.pro-arte.pl/

Ocieplanie garażu blaszanego od zewnątrz

Sam styropian można wykorzystać także i w ocieplaniu garażu blaszanego od zewnątrz (za wyjątkiem bramy i dachu, które można ocieplić jedynie od środka). Dzięki ociepleniu zewnętrznemu garaż może nabrać też zupełnie innego, atrakcyjnego wyglądu, zmieniając się w garaż blaszany tynkowany. Do samego ocieplenia warto wybrać klasyczny styropian lub, zamiast styropianu, można pokusić się o dużo droższą wełnę mineralną. Warto jednak wiedzieć, że zarówno w ocieplaniu od zewnątrz, jak i od wewnątrz lepiej sprawdzi się styropian.

Dlaczego? Ponieważ odznacza się mniejszym spadkiem ciepłochronności. Do samego ocieplenia będzie potrzebna także pianka montażowa lub specjalistyczny klej, przeznaczony do stosowania na zewnątrz. Podczas samego procesu ocieplania, niezależnie od tego, czy używamy styropianu, czy wełny mineralnej – materiał nie może być narażony na działanie różnych czynników atmosferycznych. Trzeba pokryć go tynkiem strukturalnym, a – żeby cała konstrukcja była jeszcze bardziej stabilna – warto pokryć materiał siatką montażową a następnie obłożyć tynkiem. Lepiej niż sam klej cały tynk utrzyma odpowiednio przymocowany do blachy drewniany stelaż, dlatego też można rozważyć tutaj jego wykorzystanie. Aby dodatkowo, uatrakcyjnić wygląd garażu, można całość pomalować wybraną przez siebie farbą. Jeśli zdecydujemy się na styropian, warto wiedzieć, że jego grubość musi być dostosowana do wymiaru garażu. Często trudno jest nieraz np. dopasować właściwą grubość ocieplenia do szerokości dachu, w wyniku czego dochodzi nieraz do skapywania wody opadowej po ścianach budynku. Dlatego też grubość materiału powinna być taka sama jak grubość drewnianego stelażu, jeśli będzie on wykorzystywany podczas całej operacji. Przy ocieplaniu garażu od zewnątrz musimy mieć wzgląd także na to, że do pomocy może się przydać grupa fachowców, co oznacza dla nas wyższe koszty.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: