Folia kubełkowa ‒ jakie ma zastosowanie i jak się ją układa?

 

Folia kubełkowa jest membraną o dużej odporności mechanicznej. Jest nieprzepuszczalna dla wody i dobrze znosi napór gruntu. Z tego względu najczęściej stosuje się ją do zabezpieczenia pionowej izolacji fundamentów.

Folia kubełkowa jest czarna i ma charakterystyczne wytłoczenia, którym zawdzięcza swoją nazwę. Produkowana jest ze wzmocnionego polistyrenu (HDPE), który jest całkowicie odporny na wilgoć, nie gnije i nie rozwijają się na nim grzyby ani bakterie. Jest to materiał bardzo trwały i wolno tracący swoje właściwości na skutek upływu lat.

Folia kubełkowa może mieć grubość od 0,5 do 1 mm (najczęściej stosuje się folię o grubości między 0,6 a 0,9 mm) i różną gramaturę, czyli gęstość. Od gęstości membrany kubełkowej w dużej mierze zależy wytrzymałość na napór gruntu i siły rozrywające.

Montaż folii kubełkowej do ścian fundamentowych

Głównym zadaniem folii kubełkowej jest ochrona pionowej izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych przed utratą ciągłości pod wpływem naporu gruntu, przerastania korzeni czy działania szkodników. Co ważne, nie może ona zastąpić izolacji przeciwwodnej, służy jedynie do osłony powłoki bitumicznej. Jeśli ma to być jedynym zadaniem membrany, montuje się ją kubełkami w stronę ściany fundamentowej. Przestrzeń między nimi umożliwi przepływ powietrza i oddychanie ściany fundamentowej, a także efektywne spływanie wody opadowej do gruntu.

Pasy folii kubełkowej mocuje się na zakład o szerokości 30 cm, by zachować szczelność połączenia. Warto tak przeliczyć jej szerokość, by miejsc łączenia pasów było możliwie jak najmniej, są to bowiem potencjalne słabe punkty osłony (szczególnie gdy podczas montażu zostaną popełnione błędy wykonawcze), a po zasypaniu wykopu trudno dostać się do folii i poprawić ewentualne usterki.

Do łączenia pasów membrany używa się specjalnych gwoździ albo kołków do folii kubełkowej, które wbija się w kubełki w odległości co ok. 60 cm. Do uszczelnienia mocowań konieczne jest zastosowanie specjalnych podkładek do folii kubełkowej.

Folia powinna być zamocowana jak najniżej na fundamencie i wyprowadzona do wysokości ok. 20 cm. Po zasypaniu wykopu nadmiar folii można odciąć i zamontować wykańczającą listwę do folii kubełkowej, która dociska ją do ściany.

Gdy budynek znajduje się na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych, folię układa się nieco inaczej – kierując kubełki na zewnątrz, a do ściany mocując płaską stronę membrany. Pozwala to odizolować ściany fundamentowe od wód gruntowych i ułatwić ich odpływ. Do takich zastosowań jednak używa się specjalnej folii z warstwą geowłókniny, która osłania kubełki od zewnątrz. Mocowanie tego typu membrany przebiega podobnie, z tym że gwoździe lub kołki wbija się nie w kubełki, ale w przestrzenie między nimi.

Inne zastosowania folii kubełkowej

Poza osłanianiem fundamentów folię kubełkową można stosować na tarasach jako dodatkowe wzmocnienie izolacji przeciwwodnej oraz na stropach przed wylaniem na nie warstwy betonu, co pozwala dodatkowo poprawić izolację cieplną i dźwiękową. Folię układa się wówczas na styropianie.

Często folia kubełkowa używana jest na stropodachach wielowarstwowych w układzie odwróconym, zwłaszcza gdy są to dachy zielone. Membrana chroni wówczas izolację termiczną przed przerastaniem korzeni roślin, a także przed substancjami chemicznymi przenikającymi z gleby. Takie zastosowanie jest jednak dyskusyjne ‒ niektórzy specjaliści podnoszą zarzut, że folia kubełkowa układana poziomo nie jest wystarczająco odporna na nacisk i zamiast niej zalecają układanie warstwy drenażowej w postaci tłoczonej folii EPDM.

Przy poziomej instalacji folii kubełkowej konieczne jest zastosowanie butylowych taśm uszczelniających, które zapobiegają przeciekom w miejscach łączenia poszczególnych pasów folii.

Folia kubełkowa – cena

Na cenę folii kubełkowej wpływa jej grubość i gęstość – im jest gęstsza, tym droższa. Przy doborze membrany do osłony ścian fundamentowych trzeba uwzględnić jej gramaturę – gdy grunt ma dobrą przepuszczalność, teoretycznie wystarczy folia o gęstości 200 g/m2 (choć tak lekką stosuje się rzadko), gdy jest cięższy, stosuje się membranę o gęstości 400 g/m2, a w szczególnie trudnych warunkach nawet o gramaturze 600 g/m2. Rolka o długości 25 m może mieć różną wysokość – najbardziej popularne są rolki 1-metrowe, rzadziej stosowane i sporo droższe folie mają wysokość 2 m (ponadto na rynku są rolki o wysokości 0,5 i 1,5 m).

Wpływ na cenę folii kubełkowej mają też jej dodatkowe właściwości. Najmniej zapłacimy za zwykłą membranę kubełkową z polistyrenu. Niemal dwa razy droższa jest folia wzmocniona włóknem szklanym czy z dodatkową warstwą geowłókniny.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu