Drzwi wejciowe jakie wybra Na co zwrci uwag.jpg

Drzwi wejściowe: jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Drzwi wejściowe zewnętrzne są wizytówką każdego domu. Przy ich wyborze nie powinien być dla nas istotny jedynie wygląd, ale również: trwałość, możliwości w zakresie izolacji termicznej i akustycznej, parametry antywłamaniowe, a nawet sposób montażu. Niezależnie, czy wybieramy drzwi do mieszkania w bloku czy do domu jednorodzinnego, należy dobrze przemyśleć swój wybór.

Podział drzwi ze względu na tworzywo

Tworzywo, z którego zostały wyprodukowane drzwi, to bardzo istotna kwestia. Obecnie najczęściej możemy się natknąć na drzwi wejściowe: drewniane, metalowe (stalowe i aluminiowe), a także plastikowe (PCV).

Drzwi wejściowe drewniane

Drewno może okazać się najlepszym tworzywem dla osób, które cenią naturalność, styl oraz elegancję. Materiał, który używany jest w budownictwie od bardzo wielu lat, wciąż cieszy się ogromną popularnością. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach należy je odpowiednio pielęgnować, aby nie straciły po jakimś czasie na swoim uroku. Należy w tym celu wykorzystać impregnaty, które mogą je nieraz uchronić np. przed zarysowaniami.

drzwi wejściowe szklane

Drzwi wejściowe metalowe (stalowe, aluminiowe)

Drzwi wejściowe stalowe konstruuje się zazwyczaj z dwuwarstwowej blachy, która jest w odpowiedni sposób przymocowywana do ramy. Pomiędzy warstwami znajduje się materiał izolacyjny, a w celu uzyskania lepszych parametrów termoizolacyjnych, wkłada się do środka piankę poliuretanową, zaś stalowa rama obkładana jest nieraz płytami drewnopochodnymi. Jednym z rodzaju drzwi metalowych są drzwi wejściowe aluminiowe, które wyróżniają się lekkością oraz odpornością na różne warunki pogodowe. Dzięki wkładce termoizolacyjnej osiągają wysoki współczynnik przenikania ciepła. Drzwi aluminiowe z pewnością przypadną do gustu miłośnikom nowoczesnym rozwiązań, zwykle są oryginalne i do tego wytrzymałe. Niekiedy można natknąć się w sklepach również na drzwi drewno-aluminiowe, które mają zazwyczaj dużo lepszą jakość niż same drzwi drewniane.

Drzwi wejściowe plastikowe (PCV)

To bardzo praktyczne drzwi, których nie trzeba specjalnie pielęgnować. Dawniej spotykane głównie w budynkach użytku publicznego, w tym momencie coraz częściej pojawiają się także i w budownictwie jednorodzinnym. Tego rodzaju drzwi są także łatwe w montażu, a ich cena jest stosunkowo niewielka. Drzwi wykonane z PCV nieraz są także dźwiękochłonne, dlatego świetnie się sprawdzą na ruchliwych dzielnicach. Niestety, minusem drzwi PCV są słabe parametry antywłamaniowe. Co więcej, w momencie, gdy zostaną zniszczone, nie można ich już naprawić – można je wówczas tylko wymienić. Zastanawiając się nad wyborem drzwi z PCV do swojego domu, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość oraz liczbę komór - im większe są ich parametry, tym lepszy jest współczynnik izolacyjności.

Drzwi wejciowe antywamaniowe.jpg

Inne rodzaje drzwi wejściowych

Drzwi wejściowe antywłamaniowe

Takie drzwi wejściowe powinny mieć zawiasy, które zablokują możliwość wyjęcia skrzydła z ościeżnicy. Powinny być zamontowane w nich także bolce antywłamaniowe, dzięki którym jeszcze trudniej jest wyjąć drzwi w sytuacji, gdy zostaną przecięte zawiasy. Umiejscowiony w nich zamek zazwyczaj uruchamia minimum 4 rygle, które powinny być ulokowane w drzwiach. Im większa liczba rygli, tym trudniej jest wyważyć dane drzwi.

Drzwi wejściowe przeszklone

Przeszklenia występują obecnie zarówno w drzwiach zewnętrznych, jak i w wewnętrznych. Dzięki odpowiednio uformowanym otworom, przy takim rozwiązaniu do domu może wpaść większa ilość światła. Ponadto w przypadku przeszklenia wąskiego, o niewielkim rozmiarze, nie ma ryzyka, że np. złodziej przedostanie się do środka. Jednak warto wziąć pod uwagę, że przy takim rozwiązaniu nieco gorsza jest izolacja termiczna. W sklepach można się natknąć również na drzwi z przeszkleniami wyposażonymi w szprosy, które dzielą szybę na równe części.

Czytaj dalej:

6 rzeczy, które powinieneś uwzględnić w projekcie domu

Po zakupie działki przychodzi kolej na wybór projektu domu. Zdecyduj, czy podejmiesz współpracę z architektem, czy kupisz gotowy projekt. Oprócz tego ustal powierzchnię i ilość kondygnacji. Weź pod uwagę wielkość działki i jej otoczenie. Przemyśl, czy oprócz domu chcesz zbudować garaż lub pomieszczenie gospodarcze. Poniższej znajdziesz cenne porady, które na pewno pomogą ci podjąć właściwe decyzje.

drzwi wewnetrzne-rodzaje, jakie wybrac.jpg

Drzwi wewnętrzne – rodzaje, jakie wybrać?

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? To pytanie, na które próżno szukać uniwersalnej odpowiedzi. Sprawdzamy jednak, jakie są zalety drzwi drewnianych i szklanych oraz kiedy należy zdecydować się na drzwi z ościeżnicą.