Domy z prefabrykatów zyskują coraz więcej zwolenników wśród inwestorów zainteresowanych budową własnego domu jednorodzinnego. Dzieje się tak z wielu powodów. Jednym z głównych czynników wpływających na wzrost zainteresowania tą technologią jest szybki czas, w jakim powstaje dom z prefabrykatów. Duże znaczenie ma również fakt, że domy budowane w tej technologii wykazują zapotrzebowanie energetyczne zbliżone do tego, jakie cechuje domy energooszczędne i pasywne stawiane w tradycyjny sposób.

Technologia budowy z prefabrykatów wykorzystuje różne materiały. Powstają domy z prefabrykatów betonowych, ale też domy z prefabrykatów keramzytowych czy drewnianych. Jakie są ich wady i zalety?

Gotowe domy z prefabrykatów – co to takiego?

Domy z prefabrykatów drewnianych czy betonowych to takie, których poszczególne elementy powstają w fabryce. Jako element domu rozumie się jego większą część, np. ściany czy stropy, a nawet większe części całych kondygnacji. Gotowe elementy są pakowane i przewożone na wskazany przez inwestora plac budowy. Budowa domu z prefabrykatów trwa kilka dni – tyle potrzeba na złożenie wszystkich elementów przygotowanych przez fabrykę. W porównaniu do tradycyjnej technologii jest to tempo wręcz ekspresowe. Po całkowitym wykończeniu domy wykonywane z prefabrykatów nie odbiegają standardem od tych, które zostały wybudowane w tradycyjnej technologii. Co więcej, z uwagi na to, że do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się nowoczesne systemy, bardzo często wykazują niskie zapotrzebowanie energetyczne (na poziomie domów pasywnych lub energooszczędnych), co znacznie wpływa na koszty eksploatacji tych budynków.

Jakie zalety mają domy z prefabrykatów?

O głównej zalecie domów z prefabrykatów wspomniano już wyżej – jest nią czas potrzebny na postawienie budynku. Sam szkielet domu z prefabrykatów stawiany jest w ciągu kilku dni, a wykończenie domu pod klucz trwa zazwyczaj od dwóch do trzech miesięcy. Dlaczego jest to możliwe tak szybko? Zarówno jeśli chodzi o domy drewniane z prefabrykatów, jak i betonowe lub keramzytowe, odpada czas potrzebny na wyschnięcie wylewek czy zapraw, które wykonuje się w tradycyjnej technologii budowlanej. Jeżeli natomiast z prefabrykatów stawiamy dom letniskowy, cały proces budowy może zamknąć się w ciągu kilku dni (takie domki zazwyczaj nie mają fundamentów).

Oprócz krótkiego czasu budowy zaletą domów z prefabrykatów jest również to, że można je zacząć stawiać o dowolnej porze roku, gdyż stan zamknięty osiąga się w ciągu kilku dni, a poszczególne elementy i prace nie wymagają szczególnych warunków pogodowych, takich jak odpowiednia wilgotność czy temperatura.

Część osób do zalet tego rodzaju budownictwa zalicza także fakt, że jest to budowa „czysta”. Na placu budowy nie są składowane materiały, więc nie musimy obawiać się o ich zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi czy kradzieżą. W przypadku budowy domu z prefabrykatów skrócony jest czas zatrudnienia kierownika budowy. To wszystko powoduje, że koszty „okołobudowlane” są zminimalizowane w porównaniu z tradycyjną budową.

Jakie są wady domów z prefabrykatów?

Jedna z głównych wad technologii prefabrykowanej związana jest z kosztami. Trzeba pamiętać, że firmy często podają cenę podstawową domu, do której niejednokrotnie doliczane są dodatkowe koszty. Oprócz tego cena domu będzie zależała od tego, z jakich materiałów będzie stawiany i jak bardzo będzie skomplikowany. Zawsze należy dokładnie sprawdzić, co zawiera cena proponowana w ofercie przygotowanej przez firmę zajmującą się stawianiem domów z prefabrykatów. Ile może kosztować dom z prefabrykatów? Cena za 1 m2 domu prefabrykowanego z keramzytu waha się od ok. 1800 do 2800 zł w przypadku stanu pod klucz. Warto wiedzieć, że taka inwestycja musi być od razu opłacona z góry. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem budowy należy zapewnić całość środków na pokrycie kosztów związanych z zakupem projektu i postawieniem domu.

Trzeba również pamiętać o tym, że do stawiania domów z prefabrykatów konieczna jest praca ciężkich maszyn (dźwigu). Z tego powodu na działce musi być wygospodarowana odpowiednio duża przestrzeń, aby mogły one się swobodnie poruszać.

Z uwagi na to, że domy z prefabrykatów wciąż jeszcze są na naszym rynku stosunkowo nową technologią, nie ma wielu możliwości wyboru wykonawców, a także wyglądu bryły budynku. Istnieje też znacznie ograniczona możliwość wprowadzania zmian w projektach, a także w gotowych już budynkach – np. w zakresie położenia ścian działowych czy poszczególnych instalacji.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: