Dom szeregowy to odpowiedź na potrzebę maksymalnie efektywnego wykorzystania przestrzeni i oszczędnego zagospodarowania dostępnej szerokości działki. Typowy szeregowiec jest budynkiem parterowym z poddaszem lub piętrowym. Nowoczesne domy w zabudowie szeregowej mogą być podpiwniczone, wówczas w piwnicy usytuowana jest kotłownia, garaż lub pomieszczenia gospodarcze.
Dom w zabudowie szeregowej jest typem budynku wielorodzinnego. Ma wydzielone jednorodzinne segmenty, które oddziela ściana ogniowa. Deweloperzy oferują zwykle dwa rodzaje szeregowców ‒ środkowe (zlokalizowane wewnątrz szeregu) oraz skrajne (prawe lub lewe).
Dom szeregowy ‒ zalety
Nowoczesne domy szeregowe swoją funkcjonalnością przypominają domy jednorodzinne. Każdy segment w zabudowie ma osobne wejście, a schody wewnątrz domu pozwalają na wydzielenie strefy rodzinnej i prywatnej. Na działce znajduje się także niewielki ogródek, który zaspokoi potrzebę kontaktu z naturą. Latem może być to przestrzeń, która będzie pełnić funkcję dodatkowego pokoju oraz miejsca do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Wewnątrz segmentu znajdują się zwykle 3‒4 pokoje, których rozkład ma zapewnić funkcjonalność i przestronność. Osiedla są atrakcyjne wizualnie. Budynki mają ujednoliconą elewację, która komponuje się z elementami małej architektury oraz oświetleniem. Ich atutem często jest lokalizacja. Domki szeregowe zwykle są budowane w pobliżu centrum miasta oraz w sąsiedztwie szkół, sklepów i przystanków komunikacji miejskiej. Szeregowiec to rozwiązanie odpowiednie dla osób, które chcą mieć dom, a jednocześnie nie chcą zajmować się skomplikowanymi formalnościami, początkowym etapem budowy i organizacją infrastruktury. Na etapie budowy osiedle domów szeregowych najczęściej ma już dokładnie zaplanowany układ i wygląd, dzięki czemu od razu wiemy, jak będzie wyglądać teren wokół naszego segmentu. Deweloper zapewnia też doprowadzenie mediów oraz organizację i wykończenie drogi dojazdowej na terenie osiedla. Do zalet można zaliczyć także bliskie sąsiedztwo, które pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa oraz życia we wspólnocie.
Domki szeregowe ‒ wady projektu, lokalizacji i budowy
W przypadku budownictwa segmentowego istnieje ryzyko, że poszczególne pomieszczenia nie będą dostatecznie oświetlone. Jest to związane z mniejszą liczbą okien w porównaniu z tradycyjnym domem jednorodzinnym (dwie ściany w konstrukcji budynku nie mają otworów okiennych). Dodatkowym utrudnieniem w oświetleniu pomieszczeń może być nieodpowiednie usytuowanie szeregu względem stron świata.
W projektach niektórych domów szeregowych na poziomie zerowym może być umieszczony garaż. Część mieszkalna znajduje się wówczas na pierwszym piętrze. W takim wypadku do wejścia do segmentu prowadzą schody, co może być utrudnieniem dla osób starszych lub rodzin z małymi dziećmi. Osiedla są ujednolicone ‒ wszystkie budynki mają podobną bryłę i sposób wykończenia elewacji. Nie ma możliwości ingerencji w wygląd zewnętrzny segmentu. Segment w zabudowie szeregowej najczęściej nie daje możliwości rozbudowy. Osiedle domów szeregowych poza budynkami i przydomowymi ogródkami ma także tzw. tereny wspólne, które niekiedy bywają powodem sporów związanych z obowiązkiem dbałości o miejsca rekreacyjne, place zabaw czy otoczenie ogólnodostępnych parkingów.
Koszt budowy i utrzymania domu szeregowego ‒ na czym można zaoszczędzić?
Decydując się na dom szeregowy, możemy liczyć na oszczędność, która przejawia się w kilku kwestiach. Przede wszystkim dotyczy ona kosztów działki, której wymiary są mniejsze w porównaniu z gruntem potrzebnym do wybudowania wolnostojącego domu jednorodzinnego. Niższe koszty pojawiają się już na etapie budowy. Szeregowiec ma wspólne ściany między segmentami i mniej okien niż tradycyjny budynek. Specyficzna konstrukcja wpływa na oszczędność w trakcie wykonywania elewacji ‒ nie ma obowiązku docieplania ścian pomiędzy jednostkami mieszkalnymi. Niższe są także koszty utrzymania domu szeregowego. Eksploatacja takiego domu jest tańsza, ponieważ mieszkańcy mają możliwość zastosowania uzbrojenia sieciowego oraz śmietników wspólnych dla całego osiedla. Ponadto nie ma obowiązku płacenia czynszu, który jest obligatoryjny w przypadku mieszkań w bloku. Atrakcyjne ceny szeregowców sprawiają, że zainteresowanie tego typu budownictwem stale rośnie. Przeglądając oferty deweloperów z Warszawy, można zauważyć, że dom w zabudowie szeregowej, którego metraż wynosi około 80 m2, można kupić już za niespełna 450 tysięcy złotych. Dla porównania, za mieszkanie o podobnej powierzchni, zlokalizowane w tej samej okolicy, trzeba zapłacić przeciętnie około 500 tysięcy złotych.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: