Coraz więcej firm ma w swojej ofercie domy kontenerowe. Jest to specyficzny rodzaj obiektów budowlanych powstałych z różnego typu kontenerów morskich. W tej technologii można wznosić zarówno domki kontenerowe letniskowe, jak i domy kontenerowe całoroczne.
Adaptacja kontenera morskiego na budynek mieszkalny przebiega w szybki, a przy tym ekologiczny sposób. Jedną z zalet tego typu budownictwa modułowego jest możliwość zmiany lokalizacji obiektu. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o domach kontenerowych.
Czym jest budownictwo kontenerowe?
Budownictwo kontenerowe jest odmianą budownictwa modułowego. Do budowy obiektów tego typu wykorzystywane są kontenery morskie. Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie przy przedsięwzięciach z krótkim terminem wykonania. Ze skrzyń kontenerowych wznoszone są obecnie najczęściej budynki o charakterze przemysłowym, biurowym oraz gastronomicznym. Spotyka się również obiekty oświatowe z zaadaptowanych kontenerów. Dzięki zastosowaniu tej odmiany technologii modułowej możliwe jest wybudowanie domu mieszkalnego zarówno letniskowego, jak i użytkowanego przez cały rok.
Technologia wznoszenia domów kontenerowych
Kontenery morskie wykorzystywane do wznoszenia obiektów mieszkalnych mogą być fabrycznie nowe lub używane. Częścią nośną skrzyni jest szkielet ramy stalowej. Jej poszczególne elementy tworzą kształtowniki stalowe zamknięte, które są walcowane na gorąco. Ich powierzchnia jest zabezpieczona przed korozją najczęściej za pomocą piaskowania oraz malowania proszkowego. Okładziny zewnętrzne kontenera są zwykle wykonane z blach ocynkowanych zewnętrznych oraz rdzenia pełniącego funkcje izolacyjne (najczęściej z wełny mineralnej bądź piany typu PUR lub PIR). Wykończenie wewnętrznej strony ścian wykonuje się zazwyczaj z zastosowaniem płyt suchej zabudowy (wiórowych, gipsowo-kartonowych, cementowo-włóknowych). Od zewnątrz elewację obiektu można wykończyć z użyciem analogicznych materiałów jak w przypadku tradycyjnej technologii wznoszenia budynków. Można więc wykorzystać tynk, kamień dekoracyjny, panele drewniane, metalowe itp.
Kontenery morskie zazwyczaj są produkowane w wymiarach: 1220 cm długości, 240 cm szerokości oraz 290 cm wysokości.
Posadowienie obiektu najczęściej wykonuje się z wykorzystaniem bloczków betonowych, które umieszcza się na gruncie poddanemu wcześniej procesowi stabilizacji. Jeśli planowane jest wzniesienie obiektu o znaczącej powierzchni zabudowy, konieczne jest wykonanie tradycyjnych fundamentów. Decyzję w tym zakresie podejmuje projektant na etapie wykonywania projektu budowlanego.
Jeśli chodzi o instalacje w domu kontenerowym, to ich wykonanie nie różni się zasadniczo od innych obiektów. Jedyną różnicą może być typ ogrzewania – zaleca się, aby było ono elektryczne. Najczęściej cały proces związany ze wzniesieniem budynku tego typu jest realizowany kompleksowo przez jednego wykonawcę (najczęściej w postaci „zaprojektuj i wybuduj”), nie jesteśmy więc zmuszeni do szukania odpowiednich fachowców w tym zakresie.
Zalety i wady domów kontenerowych
Wzniesienie domu z kontenerów ma wiele zalet. Należy do nich przede wszystkim szybkość realizacji prac – po otrzymaniu zamówionego kontenera od zamieszkania w nim dzielą nas tylko prace wykończeniowe, które realizowane są zwykle w ciągu kilku tygodni. Obiekty tego typu są mobilne, możemy więc dość łatwo zmienić ich lokalizację. Warunki mieszkalne w domach kontenerowych nie ustępują tym panującym w budynkach murowanych. Krótki czas realizacji, niewielka ilość potrzebnych materiałów budowlanych oraz ekip fachowców wpływa na stosunkowo niską cenę całej inwestycji. Na pewno będzie ona niższa niż w przypadku obiektów budowanych tradycyjnie oraz niższa od zakupu mieszkania.
Planując budowę domu w technologii modułowej, należy jednak mieć świadomość pewnych wad takiego rozwiązania. Polskie prawo nie reguluje do końca kwestii związanych z posadowieniem tego typu obiektów. Skrzynie kontenerowe nie mają fundamentów, w związku z czym prawnie nie stanowią budynków o charakterze mieszkalnym. Ma to wpływ na możliwości podłączenia mediów do nieruchomości. Kolejny minus to potencjalnie wysokie koszty związane z ogrzewaniem tego typu budynku. Rozwijający się rynek projektów domów kontenerowych nie ma jeszcze w swojej ofercie wyszukanych brył. Oczekiwania inwestora w tym zakresie mogą więc rodzić dodatkowe koszty.
Domy kontenerowe – cena
Dom kontenerowy całoroczny związany jest z wydatkiem około 2–3 tysięcy złotych za metr kwadratowy powierzchni w stanie „pod klucz”. W kosztorysie należy dodatkowo uwzględnić koszty transportu oraz montażu, zależne przede wszystkim od lokalizacji inwestycji. Ostateczna kwota zależy również od standardu wykończenia.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: