Zazwyczaj posadzki na balkonach wykańcza się płytkami ceramicznymi...

Zazwyczaj posadzki na balkonach wykańcza się płytkami ceramicznymi, które uchodzą za niezwykle trwałe, niewrażliwe na zmienne warunki pogodowe oraz łatwe do utrzymania w czystości. Równie dobrym materiałem wykończeniowym mogą być nowoczesne deski kompozytowe.

Kompozyt jest mieszanką mączki drzewnej i tworzywa sztucznego. Właściwości deski na balkon zależą od ilości naturalnego materiału i jakości tworzywa. Wbrew pozorom zbyt dużo drewna wcale nie wychodzi deskom na dobre – te, które zawierają go więcej niż 50% są bardziej kruche i mogą się plamić, gdyż chłoną wodę. Do produkcji używa się trwałego polichlorku winylu (PVC), polipropylenu (PP), a także polietylenu o podwyższonej gęstości (HDPE). Najlepszej jakości deski tarasowe wykonane są z PVC. Z tego względu deski przez niektórych określane są jako panele tarasowe, choć z podłogowymi panelami nie mają wiele wspólnego.

Deska kompozytowa – czym różni się od drewnianej?

Deska kompozytowa na balkon przede wszystkim jest w zasadzie całkowicie niewrażliwa na mróz. Nie zmienia wymiarów pod wpływem wilgoci, podczas gdy drewno kurczy się i rozszerza, gdy zmienia się wilgotność powietrza. Balkon z deski kompozytowej nie wymaga w zasadzie żadnych zabiegów konserwacyjnych, natomiast deski drewniane trzeba co jakiś czas szlifować i zabezpieczać specjalnym olejem. Kompozyt wystarczy raz do roku porządnie wyszorować.

Deski kompozytowe są też idealnie proste, każda ma ten sam wymiar, kolor i powtarzalny wzór. Nie ma w nich niedoskonałości typowych dla drewna – sęków, odbarwień czy pęknięć. Są również znacznie lżejsze niż drewniane, bo wewnątrz mają budowę komorową (dlatego krawędzie posadzki trzeba zasłonić specjalnymi maskownicami). Dobrej deska kompozytowa na balkonie nie zaplami się od wody kapiącej z kwiatów czy rozlanej kawy. Jest też dość odporna na działanie słońca, można ją więc układać nawet na bardzo mocno nasłonecznionych balkonach. Trzeba się jednak liczyć z tym, że po kilku sezonach może nieco zmienić odcień. Jeśli mamy nierówno nasłoneczniony balkon, deska tarasowa może z czasem różnić się kolorem w miejscach zacienionych i wystawionych na działanie słońca. Kompozytowa deska balkonowa ma fabrycznie wykonaną rowkowaną strukturę na powierzchni, dzięki której nie jest śliska, nawet po deszczu.

Ile kosztuje deska kompozytowa na balkon?

Za dobrej jakości panele tarasowe trzeba zapłacić więcej niż za deski z rodzimego drewna. Koszt zakupu jest porównywalny z deskami z drewna egzotycznego. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tego ostatniego trzeba jednak doliczyć cenę elementów montażowych – a ten może być spory, bo legary, na których układa się deski tarasowe, powinny być wykonane z materiału o takiej samej gęstości, co oznacza, że nie można zaoszczędzić, kupując np. legary z dużo tańszego rodzimego drewna iglastego.

Jak układa się panele tarasowe?

Montaż desek kompozytowych przypomina układanie desek drewnianych – do podłoża mocuje się legary, a następnie do nich przytwierdza panele tarasowe. Są jednak różnice w detalach. Legary są wykonane z tworzywa, nie z drewna, a deski nie są do nich przybijane, lecz osadzane na specjalnych klipsach. Legary i spinki są często oferowane razem z deskami jako systemowe rozwiązanie na posadzki na taras czy balkon. Kompozytowa deska tarasowa na balkonie może być zamocowana na dowolnym podłożu, pod warunkiem, że jest ono stabilne i ma wyprofilowany spadek umożliwiający odpływ wody deszczowej. W praktyce oznacza to, że deska tarasowa na balkonie może być mocowana do betonowego podłoża, albo np. do starych płytek.

Układanie deski tarasowej na balkonie jest łatwe i można to zrobić samodzielnie, Jedyną trudność stanowi docinanie elementów wzdłuż, gdyż razem z krawędzią deski odcina się zaczepy, w które wkładane są klipsy – wówczas nie pozostaje nic innego, jak dokręcić deskę do legara za pomocą wkrętów.

Podesty, czyli panele na taras

Kompozyt to materiał, z którego powstają nie tylko deski, ale też podesty balkonowe. Sięgając po analogie w branży parkieciarskiej, różnią się one od desek tak, jak mozaiki drewniane od desek czy parkietów. Podest ma kształt kwadratu o boku 30 cm i spód wykonany z maty polipropylenowej, tworzący system zatrzasków i pierścieni, który pozwala szybko połączyć ze sobą kolejne kwadraty bez użycia narzędzi. Dlatego jest to idealny panel na balkon, na którym odległość od posadzki do progu drzwi balkonowych jest zbyt mała, by położyć na nim deskę tarasową.

Plastikowe deski na balustrady balkonowe

Z kompozytu produkuje się również balustrady. W skład systemów wchodzą słupki, poręcze, elementu dekoracyjne i akcesoria montażowe. Na balustrady balkonowe często stosuje się też zwykłe deski kompozytowe. Wówczas mocuje się je (poziomo lub pionowo) przy użyciu wkrętów do stabilnego rusztu metalowego, bezpiecznie zakotwionego w płycie balkonu.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: