Stemple budowlane należą do grupy tymczasowych elementów budowlanych. W większości przypadków nie da się bez nich wznieść budynku. Zadaniem stempli jest podparcie ścian oraz stropów w trakcie budowy.
Stemple budowlane są stosowane zarówno w przypadku budowy domów jednorodzinnych, jak i na dużych budowach, np. wszelkiego rodzaju budynków wielorodzinnych. Umożliwiają one wykonanie robót budowlanych i zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas prac.
Czym są stemple budowlane?
Stemple budowlane, czyli podpory stropowe, to niezbędne elementy budowlane, które umożliwiają przyspieszenie prac, wykonanie ich z odpowiednią precyzją oraz w sposób gwarantujący bezpieczeństwo. Wykorzystują je zarówno specjaliści, jak i osoby wykonujące roboty budowlane we własnym zakresie. Stemple stosowane są między innymi podczas prac związanych z budową lub przebudową domów, jak również przy budowie garaży, obiektów gospodarczych i innych. Zadaniem stempli jest tymczasowe podparcie będących jeszcze w budowie elementów stropowych i ściennych.
Rodzaje stempli budowlanych
Dostępne są dwa podstawowe rodzaje stempli budowlanych – metalowe i drewniane. Pierwszy typ stempli zazwyczaj ma możliwość regulacji wysokości. Dobierając stemple do podparcia konkretnej konstrukcji, należy koniecznie zwrócić uwagę na nośność poszczególnych elementów. To od niej będzie zależeć ilość potrzebnych podpór oraz ich rozstaw.
Do wykonania stropu monolitycznego niezbędne jest solidnie podparte deskowanie. Przy budowie domów jednorodzinnych wciąż największą popularnością cieszą się tradycyjne stemple wykonane z drewna. Przy większych inwestycjach wykorzystuje się z kolei stemple budowlane metalowe.
Zasadniczo za bardziej właściwe uważa się zastosowanie podpór metalowych. Używając stempli z metalu, stworzenie szalunków stropowych jest ułatwione i przyspieszone. Jeszcze szybsze tempo prac można uzyskać, decydując się na kompletny system deskowania wielokrotnego użytku jednego producenta. Elementy metalowe są zalecane również ze względu na poziom bezpieczeństwa na budowie. Tego typu stemple charakteryzują się ściśle określoną wartością udźwigu, co niweluje ryzyko zastosowania podpór o zbyt małej nośności. W efekcie zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków przy pracy czy nawet katastrof budowlanych. Producenci stempli metalowych wskazują, że są to wyroby ekologiczne. Argumentują to faktem, iż podpory metalowe mogą zostać wykorzystane wielokrotnie. Ich produkcja nie wiąże się natomiast z wycinką drzew, co stanowi bezpośrednią ochronę środowiska naturalnego. Stemple metalowe charakteryzują się również większą trwałością, stabilnością oraz funkcjonalnością. Rozsuwana budowa elementów umożliwia dokładne dopasowanie ich długości do wysokości pomiędzy podłożem a stropem lub inną podpieraną konstrukcją. W ofercie firm budowlanych najczęściej można spotkać modele stempli zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi przez lakierowanie lub cynkowanie. Oferowane zakresy robocze stempli to zazwyczaj 2,5 m, 3 m, 3,2 m, 3,6 m, 4 m i 5 m. Regulacja wysokości odbywa się z użyciem skokowej blokady za pomocą bolca. Płynna zmiana jest możliwa za pomocą śruby o zmiennej długości skoku regulacji.
Ustawienie podpór drewnianych jest bardziej pracochłonne, gdyż konieczne jest ich przycięcie oraz odpowiednie klinowanie. Z tego powodu czas potrzebny na podparcie danego elementu może ulec dwukrotnemu wydłużeniu. Po zakończeniu robót budowlanych stemple zazwyczaj służą jako opał do pieca.
Na rynku budowlanym jest wiele firm mających w swojej ofercie stemple budowlane indywidualnie dostosowane do projektu dostarczonego przez klienta. Usługa tego typu obejmuje między innymi dostosowanie wysokości oraz średnicy podpory. Decyzje w tym zakresie są podejmowane na podstawie odpowiednich norm budowlanych.
Stemple budowlane – cena
Jak już wspomniano, na rynku budowlanym dostępne są dwa podstawowe rodzaje stempli. Oprócz wskazanych powyżej różnic należy podkreślić rozbieżność w cenach obu rozwiązań. Mimo swojej pracochłonności stemple drewniane mają jedną podstawową zaletę – są tanie. Podpory tego typu można nabyć już za około 5 zł za sztukę o popularnej długości 2,6–3 m (taką wysokość mają zazwyczaj kondygnacje w budynkach jednorodzinnych).
Stemple metalowe można kupić lub wypożyczyć. Na rynku budowlanym jest wiele firm mających w swojej ofercie tego typu usługi. Niestety, obie opcje charakteryzują się stosunkowo wysokimi kosztami. Zakup nowej podpory stropowej o wysokości w zakresie 2–3,6 m to wydatek rzędu 70–90 zł za sztukę. Należy pamiętać, że konieczne jest również zakupienie elementów dodatkowych – głowic i trójnogów. Bez tych części nie ma możliwości montażu stempli metalowych. Cena wynajmu podpór jest zazwyczaj ustalana indywidualnie na podstawie projektu.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: