Częste anomalia pogodowe, a zwłaszcza silne, porywiste wiatry w naszym kraju sprawiają, że zabezpieczenie dachów budynków jest niezwykle istotne. Można to zrobić z pomocą wiatrownicy. Aby spełniała ona swoją funkcję, należy zamontować wiatrownicę we właściwy sposób.

Wiatrownice stosuje się w celu ochrony zarówno samej połaci dachowej, jak również całej konstrukcji poszycia w przypadku występowania silnego wiatru, który może ją zniszczyć. Wiatrownica to nazwa fachowa, której jednak nie wszyscy używają. Często można spotkać się z bardziej potocznymi określeniami, np. deska czołowa czy wiatrówka.

Wiatrownica: montaż i ważne kwestie techniczne

Wiatrownica w postaci deski lub łaty zamontowanej ukośnie od spodu krokwi zwiększy sztywność konstrukcji przez co wzmocni wiązary poddane obciążeniu wiatru. Przed poderwaniem pokrycia dachowego zapobiegnie wiatrownica mocowana od szczytu budynku. Dodatkowo chroni ona krawędź dachu przed wnikaniem wody. Przed przystąpieniem do jej montażu koniecznie należy sprawdzić, czy linia okapu jest równoległa do kalenicy oraz czy deska szczytowa znajduje się prostopadle do deski czołowej. Jeżeli zdarzy się, że deska czołowa jest zamontowana krzywo, to konieczne jest jej zdjęcie, przycięcie końcówek krokwi dachowych i ponowny montaż. W przypadku odchyleń położenia deski szczytowej również trzeba ją zdemontować i przybić prostopadle do okapu. Trzeba także wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu.

Zasady montażu wiatrownicy mocowanej do desek czołowych zależą od tego, jakim materiałem pokryty jest dach. Inne wytyczne będą w przypadku dachów pokrytych blachą, a inne dla dachów z pokryciem bitumicznym, dachówką ceramiczną lub cementową. Poznaj najważniejsze zasady dotyczące tego, jak zamontować wiatrownicę na dachach wykonanych z różnych materiałów:

  • Blacha – podstawowym zaleceniem w przypadku dachów z blachy jest to, aby wiatrownicę montować na samym końcu, kiedy pokrycie będzie już ułożone. Wtedy można przystąpić do przymocowania specjalnie wyprofilowanego pasa blachy do krokwi lub deski szczytowej. Można do tego wykorzystać gwoździe lub wkręty. Niektórzy twierdzą również, że dla poprawy bezpieczeństwa dobrze jest przymocować dodatkowo wiatrownicę do połaci.
  • Dachówka ceramiczna lub cementowa – w przypadku tego rodzaju pokryć dachowych wykonywane są zarówno wiatrownice z blachy, jak również z dachówek szczytowych, które pozwalają osłonić skrajne krawędzie krokwi. Decydując się na pierwsze rozwiązanie, trzeba wziąć pod uwagę to, że powinna być ona zamontowana przed ułożeniem dachówek. Wiatrownicę montuje się do deski szczytowej wysuniętej poza krawędź łat. Dopiero później można przystąpić do układania dachówek.
  • Gont bitumiczny – montaż wiatrownicy w przypadku dachów wykonanych z różnego rodzaju pokryć bitumicznych powinien nastąpić dopiero po ułożeniu warstwy wierzchniej. Górna część deski szczytowej powinna nieznacznie wystawać nad samo pokrycie. Jeśli chodzi o montaż wiatrownicy z blachy, to poleca się wykorzystanie do tego gwoździ papowych. Do wykończenia deski szczytowej można użyć gotowych, dostępnych w sklepach elementów, które mogą być wykonane z tego samego materiału, co dachówka.

Decydując się na montaż wiatrownicy na dachu, należy pamiętać o tym, aby wcześniej sprawdzić wszystkie elementy konstrukcyjne. Zdarza się bowiem, że wieloletnie konstrukcje są w niektórych miejscach przestarzałe i zużyte, a przez to bardziej podatne na uszkodzenia. To z kolei może zagrażać nie tylko samemu budynkowi, ale również osobom znajdującym się w nim oraz jego pobliżu.

Wiatrownica – cena

W sklepach branżowych można nabyć wiatrownice wykonane z blachy, które są estetyczne i wysokiej jakości. Większość z nich jest przeznaczona do wykończeń dachów wykonanych z dachówki, blachodachówki lub papy. Za metr bieżący wiatrownicy trzeba zapłacić od około 15 do 30 złotych. Cena konkretnego modelu zależy od:

  • typu wiatrownicy – może to być np. wiatrownica montowana wskos więźby dachowej lub boczna montowana na skrajną krokiew lub deskę czołową: na blachodachówkę, blachę trapezową lub falistą, dachówkę betonową, wiatrownica długa pod gont bitumiczny lub papę termozgrzewalną,
  • rodzaju materiału – wiatrownice boczne pod więźbę dachową wykonane są zwykle z drewna; wiatrownice boczne robi się ze stali, aluminium, tytan-cynku lub tego samego materiału co pokrycie dachowe (dachówki szczytowe ceramiczne lub cementowe),
  • zastosowanej powłoki – klienci mają do wyboru powłokę w różnej kolorystyce (w tym również takiej, która imituje drewno): gładką lub chropowatą, w połysku lub w macie,
  • jakości wykonania i renomy producenta.

Do blachodachówki modułowej bardzo ciekawym rozwiązaniem są tzw. wiatrownice modułowe. Ich największą zaletą jest łatwość montażu. Dzięki temu, że produkty posiadają już wyznaczone otwory, nie trzeba robić ich samemu. Przekłada się to na większy komfort pracy i krótszy czas montażu wiatrownicy.

Warto wiedzieć, że osoby, które nie chcą kupować gotowych obróbek w sklepie, mogą zdecydować się na zlecenie ich wykonania zakładowi blacharskiemu lub dekarzowi. Wiatrownica powinna być dobrana kolorystycznie do dachu, tak by całe pokrycie stanowiło spójną całość.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: