Szlifierka mimośrodowa jest narzędziem służącym do precyzyjnego i zgrubnego szlifowania zarówno powierzchni płaskich, jak i tych lekko zakrzywionych. Szlifierki mimośrodowe czasami są wykorzystywane również do zrywania starych powłok malarskich.

Z uwagi na stosunkowo łatwą obsługę szlifierki mimośrodowe mogą być wykorzystywane nie tylko w profesjonalnych zakładach produkcyjnych, ale również przez majsterkowiczów w warunkach domowych. Szlifierki mimośrodowe doskonale sprawdzają się w pracy z drewnem i metalem. Najczęściej wykorzystuje się je do szlifowania mebli, drzwi i innych drewnianych przedmiotów. Korzystają z nich również niektórzy lakiernicy samochodowi, którzy zajmują się odnową elementów karoserii.

Szlifierki mimośrodowe – parametry i podstawowe informacje

Szlifierki mimośrodowe do drewna i innych materiałów są stosunkowo małymi i poręcznymi narzędziami. Standardowa szlifierka mimośrodowa elektryczna jest prosta w użyciu nawet dla osoby, która nie ma dużego doświadczenia w obrabianiu powierzchni z wykorzystaniem tego typu narzędzi. W sklepach można znaleźć niedrogie produkty bez dodatkowych funkcji, jak również te droższe, wyposażone w rozmaite udogodnienia. Jednym z nich jest system odsysania pyłu. Poprawia on komfort pracy, ponieważ wytwarzany w wyniku obróbki pył nie zalega i tylko w niewielkim stopniu przedostaje się między ziarna papieru ściernego. Bardziej zaawansowane modele mogą być również wyposażone w elektroniczne systemy wyboru prędkości obrotowej albo automatyczny hamulec. Działa on w ten sposób, że po odsunięciu tarczy od szlifowanej powierzchni prędkość obrotowa jest automatycznie zmniejszana.

Jaka szlifierka mimośrodowa jest najlepsza? Odpowiedź na tak postawione pytanie może być jedna: to zależy, do czego i jak często będzie używana. Jeżeli planowana jest duża eksploatacja urządzenia, to lepiej zdecydować się na droższy, ale jednocześnie lepszy jakościowo produkt jednej z uznanych marek. Poszukując szlifierki mimośrodowej, zawsze jednak warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • średnica tarczy – talerz do szlifierki mimośrodowej może mieć różną średnicę, ale najczęściej w sklepach spotykane są szlifierki mimośrodowe 150 mm lub 250 mm. W tym przypadku zasada jest prosta – im większa tarcza, tym większa wydajność pracy;
  • liczba oscylacji – w tym przypadku chodzi o liczbę wykonywanych przez tarczę wychyleń w ciągu minuty. Im więcej jest wychyleń, tym praca urządzenia jest dokładniejsza;
  • mimośrodowość szlifierki – oznacza wielkość wychylenia tarczy w stosunku do własnej osi. Jest określana w milimetrach, a zasada jest podobna jak w dwóch wcześniejszych kwestiach – im większa wartość, tym praca urządzenia jest bardziej efektywna.

Szlifierka oscylacyjna a mimośrodowa – czym się różnią?

„Szlifierka mimośrodowa czy oscylacyjna?” – takie pytanie zadaje sobie większość osób, które noszą się z zamiarem zakupu szlifierki. W magazynkach domowych majsterkowiczów zdecydowanie bardziej popularne są szlifierki oscylacyjne. Tego typu urządzenia w porównaniu ze szlifierkami mimośrodowymi są mniej precyzyjne, ale zazwyczaj wystarczają na amatorskie, domowe potrzeby. W dodatku są stosunkowo tanie. Jeśli jednak komuś zależy na dokładnej i bardzo gładkiej obróbce, to powinien zdecydować się na zakup szlifierki mimośrodowej.

Poza dokładnością ścierania i precyzją szlifierka mimośrodowa nie różni się specjalnie od oscylacyjnej. Jest od niej jednak zdecydowanie bardziej uniwersalna. Wprawdzie oba urządzenia pracują bardzo podobnie, ale w przypadku szlifierek mimośrodowych oprócz oscylacji wykorzystywany jest również ruch obrotowy (nazywany również rotacyjnym) stopy szlifierskiej. To istotna różnica, która wpływa na to, że ten rodzaj szlifierki daje większe możliwości w zakresie efektywności usuwania materiału.

Dzięki zamontowanemu elastycznemu talerzowi szlifierskiemu szlifierka mimośrodowa pozwala na obróbkę wklęsłych i wypukłych powierzchni. Szlifierki oscylacyjne nie dają takich możliwości. Na etapie podejmowania decyzji o zakupie należy przede wszystkim określić, do czego to urządzenie ma służyć. Nawet jeżeli ktoś potrzebuje szlifierki do obróbki płaskich i równych powierzchni, to warto zastanowić się, czy nie lepiej zapłacić nieco więcej i nabyć sprzęt, który w przyszłości przyda się do pracy również z innymi materiałami.

W zależności od modelu, producenta i parametrów technicznych zakup szlifierki mimośrodowej wiąże się z wydatkiem od około 150 do nawet kilkuset złotych. Do tego należy doliczyć kilkanaście złotych za zakup dodatkowego zestawu papierów ściernych, które należy regularnie wymieniać.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: