Stelaż podtynkowy to konstrukcja z kształtowników metalowych, która pozwala zawiesić elementy białego montażu – sedes, bidet, umywalkę. Ale to nie wszystkie możliwości tego sprzętu.
Najpopularniejszy jest stelaż podtynkowy wc, niezbędny do zamocowania podwieszanej miski ustępowej. Często stosuje się też stelaże bidetowe, a najmniej popularne są modele do mocowania umywalek.
Stelaże podtynkowe dostępne są w dwóch wariantach – do zabudowy mokrej (ciężkiej) i do zabudowy suchej (lekkiej). Pierwsze są przeznaczone do dostawiania (lub mocowania we wnękach) do ścian murowanych z cegieł, bloczków czy innych elementów konstrukcyjnych. Wymaga on otynkowania, stąd nazwa „ciężki” lub „mokry”. Stelaże do zabudowy lekkiej mogą być natomiast wbudowane w konstrukcję ściany szkieletowej lub dostawione do ściany i zamocowane do niej i do podłogi, a następnie obudowane płytami wodoodpornymi gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi. Drugi typ jest zdecydowanie popularniejszy z uwagi na uniwersalność zastosowania i prostszy montaż.
Rodzaje stelaży podtynkowych
Najczęściej stosowany stelaż podtynkowy wc składa się z ramy ze stalowych kształtowników, wbudowanych podejść wodno-kanalizacyjnych, zbiornika spłuczki oraz mocowań przygotowanych do zawieszenia miski sedesowej (czasem o regulowanej wysokości). W sklepach spotyka się stelaż podtynkowy jako zestaw z wc i przyciskiem uruchamiającym spłuczkę, ale równie dobrze można kupić je osobno. Stelaże i podwieszane sedesy są standaryzowane, więc pasują do siebie niezależnie od producenta. Nie dotyczy to natomiast przycisków do spłuczki – te pasują zazwyczaj tylko do stelaży wyprodukowanych przez tę samą firmę.
Stelaże bidetowe nieco się różnią od ustępowych. W stalowej ramie znajduje się poprzeczka, na której mocuje się bidet oraz podejścia: kanalizacyjne oraz do ciepłej i zimnej wody. Podobnie jak stelaże wc, także bidetowe są urządzeniami uniwersalnymi, do których można dopasować dowolny model podwieszanej ceramiki. Jeśli bidet i sedes mają być zamontowane obok siebie, trzeba zwrócić uwagę na wysokość stelaży i wysokość montażu ceramiki – powinny być one takie same.
Najmniej popularnym stelażem podtynkowym jest model przeznaczony do mocowania umywalki, bo bez problemu można ją zawiesić bezpośrednio na wspornikach ściennych lub oprzeć na meblu. Ale i taki stelaż ma swoje zalety. Przede wszystkim pozwala stabilnie osadzić umywalkę w ścianie zbudowanej w systemie szkieletowym. Umożliwia też np. podzielenie łazienki na strefy przez postawienie stelaża jako niskiej ścianki działowej lub stworzenie tzw. ścianki instalacyjnej razem ze stelażem wc oraz bidetowym.
Stelaż podtynkowy wc i bidetowy są przystosowane do przenoszenia znacznych obciążeń – wytrzymają obciążenie nawet do 400 kg. Nieco mniej wytrzymałe są stelaże umywalkowe, które przenoszą ciężar do 100 kg.
Stelaż podtynkowy – wymiary
Stelaże podtynkowe dostępne są w różnych wersjach wymiarowych. Stelaż podtynkowy niski (o wysokości 80–90 cm), sprawdzi się np. wtedy, gdy biały montaż mocowany jest pod oknem. Najczęściej wybierany przez inwestorów jest stelaż wysoki (110–130 cm).
Sprzęty różnią się też głębokością, co warto brać pod uwagę w zależności od tego, jak zostaną zamocowane. Te, które mają zostać wbudowane w ścianę działową, powinny być możliwie jak najpłytsze. Do takiego zastosowania najlepiej nadaje się stelaż podtynkowy slim, czyli o małej głębokości zabudowy (ok. 8 cm). Dla porównania standardowe stelaże mają głębokość zabudowy ok. 12 cm, a niskie ok. 16,5 cm. Jeśli stelaż ma być dostawiony do ściany, powinien być szerszy – wówczas półka, jaka nad nim powstanie, będzie bardziej praktyczna.
Warto też zmierzyć się z mitem, jakoby sedesy i bidety podwieszane zajmowały mniej miejsca niż urządzenia tradycyjne. Rzeczywiście sama miska ustępowa czy bidet w wersji podwieszanej są krótsze, ale trzeba do nich dodać głębokość stelaża i jego obudowy. Jedynie, gdy będzie on całkowicie schowany w ścianie, sprzęty zajmą mniej miejsca niż modele stojące.
Stelaż podtynkowy – jaki wybrać?
Stelaż podtynkowy powinien być dopasowany do szczególnych warunków panujących w łazience. Najmniej problemów stwarzają wnętrza duże, o powierzchni powyżej 4 m2, w których można zamontować stelaże o typowych wymiarach. Standardowy stelaż podtynkowy ma szerokość 50 cm. Na rynku są jednak również sprzęty przeznaczone do łazienek o mniejszej powierzchni. Do bardzo małych wnętrz przeznaczone są na przykład modele wąskie o szerokości 40 cm. W sprzedaży znaleźć można nawet stelaże o szerokości 35 cm, a także narożne, które pozwalają umieścić podwieszany sedes w narożniku łazienki, co daje wymierną oszczędność miejsca i więcej przestrzeni na środku pomieszczenia.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: