Dobrze wykonane ocieplenie poszczególnych elementów domu pozwala na zachowanie niskiego zapotrzebowania energetycznego budynku, co przekłada się na optymalizację wydatków związanych z ogrzewaniem domu. Jednym z chętniej wybieranych materiałów izolacyjnych jest piana pur.

Ocieplenie pianką pur wykonuje się szybko i sprawnie, a co więcej, jest ono wytrzymałe na niekorzystne warunki. Jakie dokładnie właściwości ma pianka pur? Jaki jest koszt ocieplenia pianką pur?

Pianka pur – co to takiego?

Piana pur to pianka poliuretanowa, czyli materiał izolacyjny, który składa się z polioli oraz izocyjanianów. W zależności od przeznaczenia pianki, w jej składzie mogą znaleźć się również grupy estrowe, uretanowe czy eterowe. Materiał wtłaczany jest do hermetycznego opakowania. Kiedy zostaje z niego wydobyty, wchodzi w reakcję z dwutlenkiem węgla znajdującym się w powietrzu, co powoduje jego rozprężenie i intensywne pienienie się. Dzięki takiemu działaniu izolacja wykonana pianką pur jest bardzo dokładna – piana wypełnia całą izolowaną przestrzeń. Pozwala to na zminimalizowanie mostków termicznych, które w dużym stopniu odpowiadają za uciekanie ciepła z wnętrza budynku (zwłaszcza przy oknach lub na poddaszu), co przekłada się na koszty ogrzewania. Do niewielkich przestrzeni, np. szczelin powstałych przy montażu okien czy drzwi może być stosowana pianka pur w sprayu, którą w niewielkich opakowaniach możemy kupić w każdym markecie budowlanym. Izolację większych przestrzeni, np. ocieplenie poddasza pianką pur, wykonuje się przy użyciu specjalistycznych preparatów i urządzeń. Wykorzystuje się wtedy najczęściej piankę natryskową pur. Jest ona rozprowadzana po powierzchni poddasza przy pomocy specjalnych urządzeń, takich jak np. agregat do piany pur. Specjalistyczna maszyna do piany pur pozwala na szybkie, dokładne i równomierne rozprowadzenie materiału na izolowanej powierzchni, co ma wpływ na jakość wykonywanego ocieplenia.

Jakie są rodzaje pianek pur?

Podstawowy podział pianek pur wyróżnia pianki otwarto- i zamkniętokomórkowe. Pianka pur otwartokomórkowa stosowana jest do ocieplania ścian od wewnątrz oraz ocieplania dachu. W porównaniu z pianką zamkniętokomórkową ma ona lepszą paroprzepuszczalność i izolację dźwiękową, jednak zapewnia nieco niższy poziom izolacji termicznej. Pianka otwartokomórkowa ma mniejszą gęstość niż zamkniętokomórkowa – dzięki temu zużywa się jej mniej, ale cechuje ją mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Pianka pur zamkniętokomórkowa charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i wysoką wodoszczelnością. Ten typ pianki wykorzystywany jest przede wszystkim do ocieplania zewnętrznych elementów budynku, a także podłóg i stropów. We wnętrzach stosuje się ją najczęściej tam, gdzie występuje wysoki poziom wilgoci.

Oprócz podziału na pianki zamknięto- i otwartokomórkowe producenci pianek pur rozróżniają je również pod względem temperatury pracy, sposobu aplikacji oraz składu.

Wady i zalety pianki pur

Do głównych zalet piany pur zalicza się przede wszystkim dobrą izolację termiczną i akustyczną. Pianka pur jest odporna na działanie wysokich temperatur (do ok. 150℃), trzeba jednak pamiętać, że przy jej spalaniu wydzielają się toksyczne substancje. Piana pur jest mało nasiąkliwa (czyli jest odporna na działanie wilgoci) oraz paroprzepuszczalna. Te właściwości pozwalają zminimalizować ryzyko rozwoju mikroorganizmów takich jak pleśnie czy grzyby. Co więcej, pianka po wyschnięciu nie odkształca się i dobrze przylega do powierzchni, na którą została położona. Jest też łatwa w montażu. Często przy pytaniu: „pianka pur czy wełna?” fachowcy zalecają to pierwsze rozwiązanie w sytuacjach, gdy konstrukcja budynku nie może być zbytnio obciążona – piana jest bowiem znacznie lżejsza od wełny mineralnej.

Wadą pianki pur jest cena ocieplenia wykonanego z jej udziałem. Kosztowny jest nie tyle sam produkt, co usługa ocieplenia pianą pur. Niektórzy inwestorzy wskazują również na wady, które mogą powstać w wyniku złego wykonania takiego ocieplenia – np. położona zbyt cienka warstwa pianki pur nie zagwarantuje pożądanej izolacji cieplnej i akustycznej.

Ocieplenie pianką pur – cena usługi

Cena ocieplenia pianką pur zależy od tego, jakiego rodzaju pianka została użyta, a także od jej grubości. Uśrednione ceny za wykonanie izolacji pianką pur o grubości od 17 do 30 cm wahają się od ok. 60 do 80 zł/m2. Warto jednak podkreślić, że inwestycja w tego rodzaju materiał ociepleniowy może okazać się bardziej opłacalna niż w inne sposoby ocieplenia, gdyż jest to materiał bardzo wytrzymały, a przede wszystkim efektywny, gdyż dokładnie wypełnia wszelkie szczeliny mogące powstać przy wykonywaniu izolacji cieplnej i akustycznej w domu.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: