Łuparka jest urządzeniem, które znacząco usprawnia przygotowanie drewna na opał. Eliminuje konieczność uciążliwego i mozolnego rozdrabniania większych kawałków drewna przy pomocy siekiery.

Łuparka hydrauliczna wiąże się ze sporym wydatkiem i z tego powodu wiele osób nie decyduje się na jej zakup. Jednak czy to właściwe podejście? Taki zakup może się zwrócić w ciągu kilku lat, a już od samego początku pomaga oszczędzić czas i wysiłek poświęcony na rozłupywanie drewna. Czy warto zatem kupić łuparkę? Na jaki typ się zdecydować? W jaki sposób bezpiecznie używać łuparki do drewna?

Jakie są rodzaje łuparek do drewna?

Producenci oferują różne rodzaje łuparek. Wspomniana hydrauliczna łuparka do drewna to urządzenie charakteryzujące się dużą mocą, ale jednocześnie pracujące stosunkowo wolno w porównaniu z innymi rodzajami łuparek. Mimo to efekty jej pracy są satysfakcjonujące, m.in. ze względu na dużą wytrzymałość maszyny. W odróżnieniu od innych rodzajów łuparek można nią łupać nawet bardzo duże i twarde kawałki drewna. Urządzenie to jest jednak dość skomplikowane, co przy ewentualnej awarii może powodować konieczność kosztownej naprawy lub nawet wymiany na nowe.

Innym rodzajem łuparki jest elektryczna łuparka do drewna. Ze względu na stosunkowo niską cenę ten typ jest chętnie wybierany na potrzeby gospodarstw domowych, które mają średnie zapotrzebowanie na opał. Warto jednak pamiętać, że łuparki elektryczne zazwyczaj są najsłabsze na tle innych rodzajów takich urządzeń. Co więcej, są one stosunkowo delikatne. Jeżeli decydujemy się na łuparkę elektryczną, w miarę możliwości warto zainwestować w taką, która będzie miała dużą moc – dzięki temu lepiej poradzi sobie z większymi i twardszymi kawałkami drewna. Zaletą łuparki elektrycznej jest stosunkowo cicha praca.

Kolejny rodzaj to łuparka spalinowa. Jest ona mocniejsza i zarazem głośniejsza niż łuparka elektryczna. Do zalet tego typu łuparek zalicza się ich wytrzymałość oraz odporność, natomiast do wad wymóg częstych przeglądów.

Łuparki można także podzielić pod względem sposobu rozłupywania drewna. Działanie świdrowej (ślimakowej) łuparki do drewna polega na tym, że wkręca się ona w kawałek drewna, powodując w pewnym momencie jego pęknięcie i rozłupanie. Taki system łupania jest zazwyczaj stosowany w urządzeniach spalinowych i elektrycznych. Łuparki hydrauliczne z kolei działają jak prasy – wywierają nacisk na umieszczone w nich bale, co po przekroczeniu wytrzymałości drewna powoduje jego pęknięcie.

Ciekawym produktem jest też łuparka pionowa, która umożliwia łatwiejsze łupanie długich bali.

Łuparka do drewna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Do najważniejszych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze łuparki, w zależności od jej rodzaju, zalicza się przede wszystkim:

  • prędkość obrotową,
  • siłę nacisku,
  • trwałość silnika,
  • napięcie zasilające,
  • poziom mocy akustycznej,
  • maksymalne wymiary łupanej kłody,
  • długość kabla zasilającego,
  • wagę urządzenia,
  • sposób umieszczania kłody w urządzeniu.

Jakie są zasady bezpiecznego korzystania z łuparki do drewna?

Niezależnie od tego, na jaką łuparkę do drewna się zdecydujemy, należy pamiętać o tym, aby dokładnie zapoznać się ze sposobem jej użytkowania oraz zachować wszelkie zalecane środki bezpieczeństwa w czasie pracy. Chodzi tutaj między innymi o ochronę słuchu i wzroku. W czasie pracy przy łuparce zalecane jest noszenie odzieży ochronnej, czyli specjalnych butów ze wzmocnionymi noskami oraz odpowiednich rękawic. Nie należy przekraczać zalecanej ciągłości pracy urządzenia, aby nie doprowadzić do jego przegrzania, gdyż może to skutkować awarią. W przypadku łuparek elektrycznych należy uważać na kabel oraz zadbać o to, by podłączenie do sieci było odporne na działanie wilgoci – szczególnie jeśli pracujemy na zewnątrz. Łuparkę powinna obsługiwać jedna osoba. Jeżeli jednak przy pracy pomaga druga, to w momencie rozłupywania drewna powinna znajdować się w bezpiecznej odległości. Jest to podstawowa zasada bezpieczeństwa – kawałki drewna mogą odskakiwać, co może prowadzić do bardzo poważnych obrażeń ciała.

Ile kosztuje łuparka do drewna?

Ceny łuparek do drewna zaczynają się od około 500 zł za najprostsze modele. Mocniejsze i bardziej wytrzymałe łuparki to koszt ponad 1000 zł. W specjalistycznych sklepach są dostępne również podzespoły – świdry, silniki, stoły itp., które pozwalają na samodzielny montaż łuparki. Można też kupić gotowe zestawy do budowy łuparki we własnym zakresie.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: