Cegła rozbiórkowa to wszechstronny i oryginalny materiał wykończeniowy, który idealnie...
Cegła rozbiórkowa to wszechstronny i oryginalny materiał wykończeniowy, który idealnie wpasowuje się w loftowy, industrialny klimat, ale równie dobrze komponuje się z wystrojem klasycznym i rustykalnym.
Za wykorzystaniem cegły rozbiórkowej stoi wiele zalet, nie tylko estetycznych. Architekci coraz częściej proponują aranżacje z cegły w różnych typach wnętrz.
Czym jest cegła rozbiórkowa?
Cegła rozbiórkowa to materiał pochodzący z rozbiórek starych budynków, które zostały zbudowane z cegły. Materiał taki można śmiało wykorzystać wtórnie. Zdarza się, że cegłę rozbiórkową udaje się zdobyć za darmo – wiele osób nie wie, co zrobić z taką cegłą, wystarczy tylko pojawić się we właściwym miejscu. Cegła rozbiórkowa często odznacza się przepiękną fakturą, która może nadać ciekawy charakter pomieszczeniom i ogrodom.
Zastosowanie cegły rozbiórkowej
Wykorzystanie cegły rozbiórkowej we wnętrzu sprawia, że staje się ono bardziej szlachetne i przytulne. Jednym z popularnych zastosowań cegły jest jej wykorzystanie w kuchni. Ceglana zabudowa mebli kuchennych w połączeniu z drewnianymi frontami spowoduje, że kuchnia będzie wyglądać niezwykle oryginalnie. Cegła rozbiórkowa może także zdobić wyspę kuchenną. Można też zdecydować się na podłogę z cegły rozbiórkowej – układa się ją z przygotowanych wcześniej płytek. Aby powstały płytki z cegły rozbiórkowej, należy cegły pociąć na mniejsze fragmenty. Płytki z cegły cechują się wysoką wytrzymałością, dlatego nie ma przeciwwskazań do ich położenia także w innych często użytkowanych pomieszczeniach, takich jak hol czy duży pokój. Oryginalnym pomysłem jest również bardziej subtelna wersja ceglanej podłogi, czyli ułożenie płytek tylko w części podłogi – jako dodatek do terakoty czy drewnianych paneli.
Innym zastosowaniem tego materiału jest ściana z cegły rozbiórkowej. Ściana może być pokryta cegłą w całości lub tylko częściowo, jako zdobienie. Można wymurować z niej ozdobne półki na książki czy ozdoby. Ciekawie wyglądają również obramowania okien z cegły rozbiórkowej, zwłaszcza jeżeli okna i ściana są odpowiednio dużych rozmiarów. Coraz większą popularność zyskują także kominki z cegły rozbiórkowej stosowanej zamiast kamienia.
Rozbiórkowa cegła klinkierowa świetnie sprawdza się jako materiał na elewacje budynków. Cechuje ją wysoka akumulacja ciepła. Duża stabilność cieplna zapewnia komfort użytkowania budynku, ponieważ nawet po wyłączeniu ogrzewania oraz przy spadku temperatury na zewnątrz wnętrze budynku jeszcze przez jakiś czas zachowuje swoją temperaturę.
Dlaczego warto wykorzystać cegłę rozbiórkową?
Główną zaletą cegły rozbiórkowej jest jej wytrzymałość. Jest to materiał, który utrzyma nawet skomplikowane konstrukcje oraz nadaje się do położenia w miejscach narażonych na dużą eksploatację. Cegła akumuluje ciepło, dlatego idealnie sprawdza się jako część elewacji budynku. Cegła rozbiórkowa zapewnia także estetyczny wygląd wnętrza i daje wiele możliwości aranżacyjnych. Można zostawić jej oryginalną formę bądź nadać jej nowy kolor przy użyciu specjalnych farb. Innym powodem, dla którego warto wykorzystać cegłę rozbiórkową, jest jej atrakcyjna cena. Często można ją dostać za darmo lub za korzystną cenę na skupie. Co więcej, cegły nie trzeba odnawiać po paru latach jak np. tynku, dlatego położenie jej na elewacji domu czy jako ornamentu na ścianach jest wygodnym rozwiązaniem. Cegła jest też dość odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne.
Cegła rozbiórkowa – aranżacje
Istnieje wiele sposobów wykorzystania cegły rozbiórkowej. Można jej użyć we wnętrzu domu lub w ogrodzie, na przykład jako wędzarnię lub murek z cegły rozbiórkowej. Takie konstrukcje nie tylko są estetyczne, ale również bardzo oryginalne. Aranżacji ogrodu może dopełnić ogrodzenie z cegły rozbiórkowej, które będzie bardzo wytrzymałe i dobrze współgrające z otoczeniem.
Cegła rozbiórkowa to nie tylko klasyczna czerwona cegła, ale również cegła klinkierowa, którą można wykorzystać na elewację lub jej ozdobne elementy. Ciekawie prezentuje się np. na ścianie w salonie, na której znajduje się kominek. Równie oryginalnie płytka z cegły rozbiórkowej będzie wyglądać na ścianie w łazience. Dobrze sprawdzi się również podłoga z cegły klinkierowej, jednak w tym przypadku pomieszczenie musi być wystarczająco duże, ponieważ ciemnoczerwona podłoga spowoduje optyczne zmniejszenie pomieszczenia. Bez wątpienia każde pomieszczenie ozdobione cegłą zyska przytulny i oryginalny wygląd.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: