Pokrycie dachowe to zewnętrzna warstwa dachu, która zabezpiecza cały ...

Dostępne na rynku pokrycia dachowe są zróżnicowane z uwagi na materiał, z którego są wykonane, a także i ich cenę. Dachówka wciąż dominuje w gronie najdroższych pokryć dachowych.

Czym się kierować przy wyborze pokrycia dachowego i ile to kosztuje?

Wybór pokrycia dachowego jest uzależniony od wielu czynników. Pierwszym jest konstrukcja więźby, nachylenie dachu, a także nośność. Istotne jest, aby pokrycia dachowe były estetyczne i mieściły się w budżecie przewidzianym na to przedsięwzięcie.

Materiał, który jest użyty jako pokrycie dachowe, to około 80% kosztów przy dachu dwuspadowym, jaki najczęściej spotyka się na budynkach. Jednak przy innym typie dachu koszty wynoszą około 60%. Istnieje wiele różnych materiałów, z których wykonane są pokrycia dachowe. Rodzaje pokryć dachowych z uwagi na to są następujące:

● dachówka,

● blachodachówka,

● papa bitumiczna,

● tworzywo sztuczne.

Wymiana pokrycia dachowego to nie tylko materiał, ale również systemy zamocowań, stopnie kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, gąsiory. Wybór pokrycia dachowego wpływa również na to, jakie ww. elementy należy stosować do mocowania. Na przykład lekkie pokrycia dachowe umożliwiają użycie krokwi o mniejszych przekrojach, cięższe zaś zmuszają do stosowania mocniejszych konstrukcji, co zwiększa koszt pokrycia dachu. Pokrycie dachu wymaga od dekarzy obróbek blacharskich i zakładania folii kryjącej oraz używania rusztu z łat.

Dokonując zatem wyboru pokrycia dachowego, należy kierować się jego ceną, zastosowaniem, walorami montażowymi i trwałością.

Czym się różnią podstawowe pokrycia dachowe?

Pierwszym rodzajem są pokrycia dachowe bitumiczne. Wykorzystuje się do tego płyty bitumiczne. Ich cena wynosi od 15 do 35 zł za metr kwadratowy. Najtańsze rozwiązania są tłoczone ze wzorem falistym, najdroższe zaś mają imitować dachówki ceramiczne. Bitumiczne pokrycia dachowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie inwestor nie zamierza przepłacać za materiał użyty do wykonania dachu. Jedną z zalet takiego rodzaju pokrycia jest trwałość.

Drugim rozwiązaniem są pokrycia dachowe z blachy. Pokrycie dachu blachą jest popularne, ponieważ można ją wykorzystać prawie na każdym budynku. Istnieją różne pokrycia dachowe. Blachodachówka jest atrakcyjna finansowo. Jest to jednak materiał cienki, niezapewniający właściwej izolacji ani akustycznej, ani termicznej. Zdecydowanie się właśnie na taki materiał spowoduje, że mieszkanie na poddaszu użytkowym może nie zapewniać wysokiego komfortu. Spowodowane jest to głośnymi dźwiękami, które pochodzą od opadów deszczu. Blacha trapezowa jest popularna, jeśli chodzi o montaż. Blachodachówka kosztuje około 25 zł za metr kwadratowy. Jest jednak dostępna także jej droższa wersja, pokryta posypką mineralną, co zwiększa koszt ponaddwukrotnie. Jako rodzaj pokrycia dachowego blacha ma zastosowanie nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także przemysłowym.

Najtańsze pokrycie dachowe to pokrycie dachu papą. To jednak rozwiązanie najlepiej się sprawdza jako pokrycie dachu płaskiego. Papa bitumiczna jest tania i doskonale nadaje się do pokrycia właśnie dachu płaskiego. Mimo swojej niskiej ceny, ma wiele cech, które mogą potem dać się we znaki mieszkańcom budynku. Po pierwsze papa nagrzewa się w szybkim czasie pod wpływem słońca i wysokiej temperatury. Wygląd dachu również nie jest zbyt estetyczny, dlatego nie jest często wybierana jako materiał pokryciowy. Inną odmianą papy jest papa zgrzewalna, która jest również wykorzystywana do pokrycia płaskich dachów. Po ułożeniu takiej papy zapewniona jest wysoka izolacja od wody, jednak co kilka lat należy ten materiał uszczelniać. Do zalet papy można zaliczyć: łatwość w ułożeniu, szczelność połączeń pasów papy, jej szerokie zastosowanie w budownictwie, wysoką trwałość. Cena papy kształtuje się na poziomie od 5 do 10 złotych za metr kwadratowy.

Istnieją także nowoczesne pokrycia dachowe, które szczególnie pasują do eleganckich willi i rezydencji. Pokrycia dachowe przezroczyste nie są często montowane w budownictwie mieszkalnym, jednak od czasu do czasu stosowane są przy wykonaniu dachu dla tarasu lub garażu. Wiele zalet mają także dostępne na rynku pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych, takich jak pcv. Są wytrzymałe i mają wysoką przepuszczalność światła, nawet do 90%. Służą do doświetlenia wnętrza pomieszczenia, a czasem zastępują szkło. Przezroczyste pokrycia dachowe potrafią doskonale doświetlić pomieszczenie takie jak garaż, w związku z czym nie ma w nim wilgoci. Płyta pcv kosztuje około 50 zł za metr kwadratowy materiału.

Jeśli dom ma być dopiero budowany, należy wybrać pokrycie dachu przy zakupie projektu budowlanego. Lekkie dachy, jak już wcześniej napisano, nie potrzebują masywnej więźby, co czyni je tańszymi rozwiązaniami. Ciężkie pokrycia muszą być odpowiednio wsparte, co może doprowadzić do wykonania nawet bardziej solidnych fundamentów, które będą w stanie wytrzymać takie obciążenie. Wybór danego rodzaju pokrycia jest także uzależniony od kształtu dachu. Niektóre dachy lepiej wyglądają z blachami, a przy innych ładniej prezentuje się dachówka ceramiczna lub betonowa.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: