Natryskowe izolacje termiczne są z roku na rok coraz bardziej popularne. Ocieplenie tego rodzaju wykonuje się zarówno przy budowie nowych domów, jak i przy remoncie starych. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze taki typ ocieplenia jest zalecany.
Piana poliuretanowa stanowi alternatywę dla styropianu i wełny mineralnej. Cechuje się twardością, elastycznością oraz wysokimi właściwościami uszczelniającymi. Ocieplanie pianką poliuretanową ma swoje zalety i wady.
Czym jest pianka poliuretanowa?
Pianka poliuretanowa (PUR) jest materiałem powstającym z połączenia i wymieszania poliolu oraz izocyjanianu. Pierwszy składnik jest żywicą, a drugi pełni funkcję utwardzacza. W procesie produkcji składniki są ze sobą łączone w postaci płynnej. Zespolenie tych komponentów umożliwia otrzymanie materiału charakteryzującego się gwałtownym przyrostem powłoki, dzięki czemu możliwe jest szczelne wypełnienie całej wolnej przestrzeni.
Wyróżnia się dwa podstawowe typy pianki poliuretanowej: miękką i twardą. Pianka miękka (otwartokomórkowa) jest wykorzystywana przy ocieplaniu poddaszy i ścian. Jej cechą charakterystyczną jest przepuszczalność powietrza, czyli oddychalność. Z użyciem pianki twardej (zamkniętokomórkowej) można natomiast realizować ocieplanie fundamentów, piwnic i tarasów na gruncie.
Ocieplanie pianką poliuretanową
Pianka poliuretanowa jest dostępna w sprzedaży w postaci płyt lub natrysku. Płyty najczęściej są używane do prac związanych z izolacją dachów, murowanych ścian szczelinowych oraz podłóg. Z wykorzystaniem pianki w formie natrysku można wykonywać:
- ocieplanie poddaszy pianką poliuretanową,
- ocieplanie ścian pianką poliuretanową,
- ocieplanie stropów pianką poliuretanową,
- ocieplanie fundamentów pianką poliuretanową.
Ocieplanie części domu pianką poliuretanową nie jest skomplikowane. Popularna maszyna do ocieplania pianką ma najczęściej postać pistoletu ciśnieniowego. Na rynku budowlanym dostępne są również specjalistyczne agregaty natryskowe, które umożliwiają pokrycie pianą dużych powierzchni. Stosując je, można wykonać prace dociepleniowe znacznie szybciej niż np. przy układaniu płyt styropianowych lub z wełny mineralnej. Dzięki aplikacji pod wysokim ciśnieniem piana PUR cechuje się wysokimi parametrami przyczepności do podłoża. Kolejną ważną cechą jest szybkość zwiększania objętości masy.
Finalne cechy nałożonej piany zależą od poprawności wykonania procesu aplikacji. Istotną kwestią jest właściwe przygotowanie podłoża, które powinno być stabilne i ciągłe. Jego powierzchnia musi być również dokładnie oczyszczona. Podczas prac związanych z natryskiwaniem piany na poddaszu użytkowym dobrze jest zabezpieczyć folią budowlaną okna dachowe.
Ocieplanie pianką poliuretanową – zalety i wady
Pianka poliuretanowa ma wiele zalet:
- warstwa izolacyjna wykonana z pianki stanowi ochronę przed stratami ciepła w miesiącach zimowych, a także przed przenikaniem ciepła w czasie występowania wysokich temperatur zewnętrznych;
- pianka poliuretanowa jest produktem o wysokiej trwałości, sięgającej 25 lat;
- materiał ten jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i otoczenia (nie pyli, po wbudowaniu nie wydziela drażniących zapachów ani substancji o charakterze toksycznym);
- z jej użyciem można wykonać izolację w miejscach trudno dostępnych;
- warstwa pianki cechuje się szybkim czasem utwardzania i wysoką przyczepnością do większości rodzajów podłoża;
- izolacja piankowa jest paroprzepuszczalna i ma formę bezspoinową (bez łączeń), dzięki czemu nie powstają w niej mostki powietrzne;
- aplikacja produktu jest bardzo szybka;
- warstwa pianki chroni elementy konstrukcyjne z metalu przed korozją, a drewno przed rozwojem mikroorganizmów i pleśni;
- większość pianek ma właściwości samogasnące;
- pianka poliuretanowa stanowi blokadę przed wnikaniem kurzu i pyłu do wnętrz budynków;
- pianka nie ulega procesom gnilnym i butwieniu;
- produkt ten jest odporny na wahania temperatur.
Pianka poliuretanowa ma jednak również kilka wad:
- nie wykazuje dużej odporności na działanie promieni słonecznych;
- część produktów występuje w formie łatwopalnej;
- błędy popełnione na etapie układania piany mogą skutkować stratami energetycznymi (ważna jest więc kwestia zatrudnienia wykwalifikowanych fachowców w tym zakresie).
Cena ocieplenia pianką poliuretanową jest wyższa w porównaniu do płyt styropianowych lub z wełny mineralnej. Koszty zależą przede wszystkim od rodzaju piany (miękka czy twarda, łatwopalna czy samogasnąca) oraz grubości warstwy ocieplenia, która ma zostać wykonana. Przy grubości ocieplenia 10 cm ceny wynoszą około 45 zł/m2. Z kolei wykonanie warstwy o grubości 15 cm wiąże się z wydatkami rzędu 60 zł/m2. Przyjęło się jednak, że biorąc pod uwagę cechy użytkowe różnych materiałów dociepleniowych, inwestycja w piankę poliuretanową w perspektywie długoterminowej stanowi bardziej opłacalny zakup.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: