Proces rekuperacji opiera się na działaniu specjalnego urządzenia zwanego rekuperatorem...

Proces rekuperacji opiera się na działaniu specjalnego urządzenia zwanego rekuperatorem. Odpowiada on za odzyskanie energii z zanieczyszczonego powietrza. Rekuperacja jest rekomendowana do stosowania w budynkach energooszczędnych.

Praktyka pokazuje, że dzięki rekuperacji można zaoszczędzić nawet do 50% kosztów dotychczas ponoszonych w związku z ogrzewaniem danego budynku. To jednak nie wszystko – zalet rekuperacji jest znacznie więcej.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest specjalnym procesem, w którym dochodzi do odzyskania energii z powietrza zanieczyszczonego. Odbywa się to za pomocą rekuperatora. Jest to więc wentylacja mechaniczna, prowadząca do odzysku ciepła. W toku tego procesu zachodzi filtracja powietrza – usuwane jest to z dwutlenkiem węgla i innymi zanieczyszczeniami , a pozostawiane i dostarczane do pomieszczeń powietrze czyste.

Kiedy warto zamówić projekt rekuperacji?

Najlepiej, gdy system rekuperacji będzie wcześniej przemyślany i zaprojektowany. Dobrze jest wykonać projekt rekuperacji w tym samym czasie, co projekt całego domu. Wówczas można jeszcze na potrzeby rekuperacji:

  1. Zoptymalizować instalacje w budynku, by były korzystne dla rekuperacji.
  2. Usunąć niepotrzebne kominy.
  3. Wybrać najlepsze miejsca dla rekuperatora w budynku, które zagwarantują maksymalną efektywność jego pracy.
  4. Uniknąć ewentualnych kolizji w funkcjonowaniu przewidzianych dla budynku instalacji.

Rekuperacja – czy warto?

Zdecydowanie tak. Podstawowe zalety rekuperacji to wysokie oszczędności eksploatacyjne na ogrzewaniu domu (nawet do 50% w okresie zimowym), oszczędności inwestycyjne na pompie ciepła i lepsza jakość powietrza dostarczanego do pomieszczeń. Te wszystkie atuty rekuperacji wynikają z działania rekuperatora. Mianowicie udaje mu się odzyskać ciepło z powietrza, które jest wyciągane z pomieszczeń i kolejno kierowane do ogrzania świeżego powietrza nawiewanego. Tak więc rozumiana wentylacja z rekuperacją to zdecydowanie rozwiązanie warte zarekomendowania do zastosowania w domach.

Kiedy najlepiej wykonać montaż rekuperacji?

Montaż rekuperacji najlepiej wykonać na etapie, gdy dom jest jeszcze w stanie surowym, ale już zamkniętym. Wówczas ekipie instalacyjnej najłatwiej będzie zamontować rekuperator, rozprowadzić rury do rekuperacji i uruchomić całość instalacji czy ewentualnie po testowaniu jej funkcjonowania wprowadzać modyfikacje. Aby rekuperacja działała efektywnie, warto również zadbać o dobrej jakości sprzęt, czyli o możliwie najwyższym stopniu odzysku ciepła, nawet do 90–95%. Schemat rekuperacji jest prosty, a opiera się przede wszystkim na rekuperatorze. Można już jednak na etapie montażu wzbogacić instalację o gruntowny wymiennik ciepła. Gruntowy wymiennik ciepła zwiększa efektywność systemu wykorzystując do ogrzania powietrza zimą lub ochłodzenia latem energię zakumulowaną w gruncie.

Jaki jest koszt rekuperacji w domu?

Rekuperacja powietrza w domu to marzenie wielu Polaków. Jednak spory jednak odsetek zainteresowanych obawia się nadmiernych kosztów takiej inwestycji. Przerażają ich zarówno koszty inwestycyjne rekuperacji w domu, jak i późniejsze koszty eksploatacyjne (serwis, prąd, filtry wymienne). Obawy Polaków budzi również to, że wybiorą do instalacji rekuperacji w domu nieodpowiednią firmę, która nie wykona instalacji poprawnie.

Obawy te są w dużej mierze nieuzasadnione. Co prawda jednorazowy koszt wykonania takiej instalacji w domu bywa wysoki – nawet do 20 tys. zł. Jednakże ten wydatek szybko się zwraca. Zastosowanie rekuperacji w domu skutkuje obniżeniem nawet o 50% wydatków związanych z ogrzewaniem domu w sezonie zimowym.

Można również zminimalizować ryzyko wyboru nieodpowiedniej firmy do wykonania rekuperacji w domu. Wystarczy nawiązać współpracę z firmą o wieloletnim doświadczeniu w wykonywaniu takich instalacji, która cieszy się dobrymi opiniami.

By zredukować późniejsze koszty eksploatacji instalacji rekuperacyjnej, powinno się zamontować rekuperator, który będzie miał docelowo stosunkowo niski pobór energii elektrycznej i do którego stosowane są wymienne filtry w rozsądnej cenie.

Rekuperacja – czy ma jakiekolwiek wady?

Analiza zalet i wad rekuperacji doprowadza do wniosku, że zdecydowanie więcej jest korzyści z tego rozwiązania. Jedyne wady są takie, że rzeczywiście jest to rozwiązanie kosztowne szczególnie na etapie inwestycyjnym. Osoba chcąca mieć w domu instalację rekuperacji musi ponieść już na starcie wysokie koszty inwestycyjne (nawet do 20 tys. zł). Kolejno będzie spoczywał na niej obowiązek ponoszenia kosztów eksploatacyjnych związanych z płaceniem rachunków za prąd, nabywaniem filtrów do wymiany i opłacaniem faktur firmom serwisowym za naprawy czy regulację instalacji.

Inwestor powinien też starannie wybrać firmę do montażu instalacji rekuperacji. Jeśli bowiem powierzy to działanie firmie niekompetentnej, ta może już na etapie projektu i montażu popełnić błędy zaburzające prawidłową pracę rekuperatora i narazić Inwestora na niepotrzebne koszty.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: