Emisja ciepła podczerwonego jest podstawą ogrzewania na podczerwień.

Emisja ciepła podczerwonego jest podstawą ogrzewania na podczerwień. To nowoczesne rozwiązanie, które implikuje ciepło na ściany, a nie w powietrze.

Ogrzewanie na podczerwień funkcjonuje obecnie na rynku w trzech wariantach długości fal emitowania ciepła: krótkofalowe, średniofalowe i długofalowe.

Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa?

Istnieją różne sposoby na zapewnienie ciepła w domu czy mieszkaniu. Praktyka pokazuje, że wiele osób w Polsce wciąż korzysta ze źródeł tradycyjnych, wykorzystujących grzejniki. Jednak na rynku dostępne są rozwiązania innowacyjne i pozwalające na oszczędności w codziennym ogrzewaniu pomieszczeń. Jednym z nich jest ogrzewanie na podczerwień. Ogrzewanie podczerwienią jest nowością, która może w niedalekiej przyszłości zyskać wielu zwolenników.

Ogrzewanie elektryczne na podczerwień jest nietypową formą ogrzewania. Działa w oparciu o specjalny elektryczny promiennik podczerwieni. Jest to funkcjonalne urządzenie, które ma zdolność do przetworzenia energii elektrycznej w ciepło w ramach promieniowania podczerwonego. Urządzenie to pod względem działania i właściwości jest podobne do grzałki elektrycznej.

Obecnie najpowszechniej stosuje się ogrzewanie panelami na podczerwień. Jest to bardzo komfortowy sposób ogrzewania . Panele nie wytwarzają ciepła, tylko przekazują promienie na przedmioty i ludzi, którzy znajdują się obok. Ogrzewanie podczerwienią powoduje, że przedmioty nagrzewają się, emitując skumulowane ciepło w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe na podczerwień zapewnia komfort użytkowania i przyjemne odczucie temperatury wyższej niż rzeczywista w pomieszczeniu. W taki oto sposób wzrasta komfort cieplny, a rachunki za ogrzewanie nie są wysokie.

Ogrzewanie podczerwienią – jakie są koszty?

Wiele osób interesuje, ile kosztuje ogrzewanie na podczerwień. Koszty eksploatacji są zależne od wielu czynników, takich jak stopień ocieplenia budynku i jego stan techniczny. Promienniki, bo to one przekazują ciepło, są dość tanie – kosztują około 700 zł, co pozwala na ogrzanie do 6 metrów kwadratowych powierzchni. Mieszkanie 60-metrowe będzie trzeba zasilić liczbą paneli kosztującą około 7000 zł. Im wyższa temperatura pracy promienników, tym droższy materiał. Promiennik, który jest zainstalowany w pomieszczeniu, ogrzewa promieniowaniem ludzi, a także ściany i meble, a to ich temperatura decyduje o odczuwalnym komforcie cieplnym.

Ogrzewanie na podczerwień – czy się opłaca?

Zdecydowanie tak, głównie ze względu na niższe koszty eksploatacji i neutralny wpływ na zdrowie człowieka. Ogrzewanie domu na podczerwień jest idealnym rozwiązaniem dla alergików (przy tradycyjnych grzejnikach ruch nagrzanego powietrza wznieca do góry kurz, będący utrapieniem alergików).

Ogrzewanie podczerwienią – wady i zalety

Analizowane ogrzewanie, mimo innowacyjności, nie jest idealne. Ma swoje słabe i mocne strony. Warto prześledzić, jak przedstawiają się plusy i minusy tego rozwiązania. Wadą takiego rodzaju ogrzewania jest niemożność wykorzystania podczerwieni do podgrzewania wody, co powoduje konieczność znalezienia drugiego źródła energii, a to już zwiększa koszty. W przypadku źle ocieplonych pomieszczeń skuteczność i energooszczędność maleje – optymalne działanie jest wtedy, kiedy budynek jest właściwie ocieplony. Wysokie jednorazowe koszty zakupu również należą do wad takiego ogrzewania.

Ogrzewanie podczerwienią ma jednak liczne zalety. Na przykład dużo niższe niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego koszty miesięczne. Dzięki funkcji programowania można określić czas wyłączenia paneli. Panele są łatwe do instalacji, można ich używać na wielu powierzchniach – na podłodze, ścianach, suficie. Takie rozwiązanie jest także proekologiczne, ponieważ na ogrzanie pomieszczeń nie zużywa się zbyt dużo energii. Promieniowania nie należy się bać, ponieważ jest używane szeroko w lecznictwie. Warto zdecydować się na ogrzewanie podczerwienią, gdyż w ten sposób w krótkim czasie nawet wychłodzone pomieszczenia mogą być szybko nagrzane. Wielu producentów umożliwia łatwy montaż i zamontowanie paneli w zależności od potrzeb. Ogrzewanie tego typu jest trwałe – według wyliczeń może być użytkowane przez kilkadziesiąt lat. Panele mogą mieć również walory estetyczne i być ozdobą każdego pomieszczenia. Do zalet należy zaliczyć także ograniczenie przemieszczania się kurzu, co wpływa na zmniejszenie grzybów i pleśni i stanowi ulgę dla ludzi dotkniętych alergiami. Najbardziej mobilnym rozwiązaniem są lekkie grzejniki na podczerwień, które mogą być z powodzeniem przygotowane do montażu na ścianie lub postawienia na samej podłodze.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: