Cichy dom to najlepsze rozwiązanie w przypadku mieszkania w hałaśliwej okolicy. Niezależnie do tego czy jest to budynek bliźniaczy, czy wolnostojący zastosowanie izolacji akustycznej pozwoli na wyciszenie zewnętrznych hałasów. Warunkiem cichego domu jest odpowiednie dobranie izolacji akustycznej.
Zastosowanie izolacji akustycznej nie posiada wad. Dobrze zamontowana powoduje wygłuszenie i stłumienie wszelkich dźwięków dochodzących z zewnątrz. Taka izolacja jest niewidoczna – odczuwa się tylko pozytywne skutki jej zastosowania. Izolację stosuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.
Cichy dom – azyl domowników
Cichy dom jest miejscem, w którym można uciec przed hałasem lub schronić się od zgiełku miasta czy dźwięków ruchliwej ulicy. Skutecznym rozwiązaniem jest wybór działki położonej w cichej i spokojnej okolicy. Jak sprawdzić, czy określona lokalizacja jest wolna od hałasu? Przede wszystkim należy omijać miejsca położone blisko autostrad, tras przelotowych, torowisk pociągów i tramwajów. Równie uciążliwe będą znajdujące się w pobliżu zakłady stolarskie czy kamieniarskie. Warto wiedzieć, że poziom hałasu w domu nie powinien przekraczać 35 decybeli.
Istotną rolę w wyborze działki pod budowę cichego domu odgrywa układ zabudowy na przestrzeni wokół upatrzonego miejsca. Dobrze jest zorientować się, czy w najbliższej okolicy znajdują się drzewa albo czy teren jest górzysty. Wszystkie naturalnie występujące w krajobrazie przeszkody wpływają na obniżenie poziomu hałasu. Bardzo ważne jest również wcześniejsze sprawdzenie planu zagospodarowania terenu. Wizyta w urzędzie miasta lub gminy pozwoli ustalić ewentualny poziom hałasu w pobliżu interesującej nas działki. Sposobem na wyciszenie dźwięków dochodzących z sąsiadującej z domem ruchliwej ulicy jest postawienie ekranów akustycznych, które częściowo blokują hałas przejeżdżających pojazdów. W jaki jeszcze sposób można zadbać o wyciszenie domu? Dobrą metodą jest wykorzystanie izolacji akustycznej.
Ciche izolacje – jaką izolację akustyczną wybrać?
Na etapie wyboru gotowego projektu domu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na bryłę budynku. Korzystnym wyborem będzie nieregularny kształt domu z występami w elewacji. Wykusze czy ryzality doskonale rozpraszają fale dźwiękowe, stanowiąc swego rodzaju ekrany akustyczne. Innym sposobem na wyciszenie budynku jest przesunięcie poziomów kondygnacji względem siebie. Przykładowo, można wysunąć parter w ten sposób, aby umieścić nad nim taras. Warto również wiedzieć, że bardzo duża powierzchnia dachu będzie tworzyć przestrzeń wzmacniającą dźwięki i wibracje powstające zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.
Projektant, który przygotowuje plan domu, powinien zostać uprzedzony przez inwestora o występowaniu hałasu w okolicy. Izolację akustyczną domu należy zacząć od izolacji przegród, która tłumi dźwięki powietrzne. Warto wiedzieć, że im cięższy jest materiał, tym przenikanie dźwięków, takich jak rozmowy czy muzyka, jest słabsze, a tym samym akustyka domu będzie lepsza. Należy też zwrócić uwagę na zjawisko, jakim są tzw. mostki akustyczne. Są to miejsca przenikania dźwięków, które występują najczęściej na stykach: ścian i stropu, ściany z podłogą czy ściany ze schodami. Najprościej rzecz ujmując mostki akustyczne to te części domu, w których osłabiona jest izolacja akustyczna między pomieszczeniami.
Szerokie zastosowanie przy wyciszaniu pomieszczeń znajduje mata wygłuszająca. Używa się jej jako izolacji ścian, podłóg, drzwi, a nawet pojazdów. Mata wykonana z pianki lub gumy butylowej, pokryta jest warstwą aluminium. Maty wygłuszające sprawdzają się w garażach lub w pomieszczeniach gospodarczych, z których wydobywają się hałasy.
Dobra izolacja akustyczna osiągana jest też przy użyciu pianki wygłuszającej, którą można położyć na ścianach budynku od najbardziej hałaśliwej strony. W budownictwie mieszkalnym stosuje się częściej wełnę akustyczną (mineralną), posiadającą dobre własności dźwiękoszczelne. Oprócz właściwości izolacyjnych, wełna mineralna jest trudnopalna. Można ją niemal dowolnie montować na powierzchni całego budynku.
Innym często stosowanym materiałem budowlanym wykazującym stosunkowo wysokie parametry izolacji akustycznej jest beton komórkowy. Jest on ciepły, lekki, a przy tym skutecznie tłumi dźwięki. Ten powszechnie znany materiał budowlany występuje w wielu gęstościach i grubościach, które dobiera się w zależności od rodzaju budowanej ściany. Dobór odpowiednich materiałów i właściwe rozmieszczenie izolacji akustycznej dobiera projektant.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: