Choć budowanie domu szkieletowego nie jest w Polsce tak rozpowszechnione jak w państwach Ameryki Północnej, niewątpliwą zaletą w porównaniu do opcji murowanej jest dużo niższy koszt budowy domu. Jak wygląda budowa domu szkieletowego od podstaw?

Największą zaletą domu szkieletowego jest krótki czas budowy oraz satysfakcjonujący koszt takiego przedsięwzięcia. Jak wygląda budowa domu krok po kroku i co warto wiedzieć o tym wciąż mało popularnym rozwiązaniu?

Budowa domu krok po kroku

Budowa domu jednorodzinnego w wersji szkieletowej jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób niecierpliwych. Technologia sucha daje możliwość budowania domu o każdej porze roku, dzięki czemu konstrukcja obiektu powstaje w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy. Od czego zacząć budowę domu szkieletowego? Przede wszystkim od formalności, a więc pozwolenia na budowę domu, wyboru projektu i co najważniejsze – znalezienia dobrych i doświadczonych wykonawców. W trakcie wyboru projektu należy zwrócić szczególną uwagę na metodę wentylacji domu oraz izolację ścian i pozostałych elementów obiektu.

Budowa domu jednorodzinnego zarówno w wersji szkieletowej, jak i murowanej rozpoczyna się od fundamentów, co jest jednym z najdłuższych etapów prac. Budowanie domu szkieletowego polega na montażu gotowych elementów na odpowiednio zaizolowanym podłożu. Kolejny etap budowy domu parterowego to montaż konstrukcji dachu, który należy odpowiednio ocieplić i zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także wykończyć w dowolny sposób. Następnym krokiem jest zwykle montaż stolarki okiennej i drzwiowej, a także wykonanie stropu i ścianek działowych, które należy ocieplić np. za pomocą wełny mineralnej. Ściany domu szkieletowego wykańcza się zwykle płytami g-k, szpachluje i maluje farbą. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć warto zamocować płyty wodoodporne, a w kotłowni ognioodporne. Jednym z ostatnich etapów budowy domu szkieletowego jest impregnacja elementów drewnianych.

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego? Koszt domu w stanie surowym wynosi zwykle od 150 do 250 tysięcy złotych, a w przypadku stanu deweloperskiego, o ok. 100 tysięcy więcej. Ostateczny koszt budowy domu jest uzależniony od liczby otworów okiennych i ścian, zastosowanych rozwiązań energooszczędnych, rodzaju dachu, instalacji grzewczej, wentylacyjnej i oczywiście materiału konstrukcyjnego. Nie warto oszczędzać na budulcu ‒ nieprawidłowo dobrany materiał konstrukcyjny przyczyni się do wzrostu kosztów eksploatacji domu.

Jakie są zalety domów szkieletowych?

Dom szkieletowy mylnie kojarzy się z kruchą konstrukcją, brakiem wytrzymałości oraz zimnem. Wbrew pozorom domy szkieletowe świetnie chronią przed zimnem, są doskonałym izolatorem, a co najważniejsze – buduje się je szybko i sprawnie. Budowa domu szkieletowego trwa zwykle do 3 miesięcy, co daje możliwość naprawdę szybkiej przeprowadzki. Przyczyną krótkiego czasu jest m.in. fakt, iż domy szkieletowe stawia się w technologii suchej. Wszystkie elementy łączy się za pomocą gwoździ, łączników itp. Dzięki temu budowa domu szkieletowego jest możliwa przez cały rok, bez konieczności czekania na dodatnie temperatury. Jedyną pracą wykonywaną w technologii mokrej są fundamenty, chyba że inwestor zdecydował się na inne rozwiązanie, np. śruby wiercone w otwór glebowy (o ile istnieje taka możliwość).

To nie jedyne rewelacje związane z budową domów szkieletowych. Czas budowy takich obiektów może się skrócić nawet do kilku dni ze względu na zastosowanie gotowych prefabrykatów. Domy szkieletowe docenia się również ze względu na szybką możliwość ich przebudowy, modernizacji czy konserwacji. Co więcej, budynki te mają większą powierzchnię użytkową, ponieważ ich ściany są cienkie. Do zalet domów szkieletowych można również zaliczyć fakt, że szybko się nagrzewają i zapewniają bardzo komfortowe warunki cieplne. Należy jednak pamiętać, że wygoda użytkowania domu szkieletowego zależy od fachowości ekipy, zastosowania folii wiatroizolacyjnej i środka paroizolacyjnego, uszczelnienia stolarki, a także montażu odpowiedniego systemu wentylacji. Zaniedbanie tych elementów spowoduje, że budynek nie będzie spełniał swojej funkcji i może szybko wymagać kosztownej modernizacji.

Czy dom szkieletowy ma jakieś wady?

Domy szkieletowe mogą być równie trwałe i odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne oraz eksploatacyjne, jak ich murowane odpowiedniki. Niestety, rozwiązanie to nie jest wolne od wad. Niektórzy użytkownicy domów szkieletowych narzekają na hałas, który jest spowodowany cienkimi ściankami działowymi. Jest to oczywiście uzależniona od tego, w jaki sposób zostanie wygłuszony budynek, o czym należy pamiętać w trakcie prac budowlanych. Jeśli chodzi o komfort termiczny, to budynek szkieletowy wykonany z dobrego materiału szybko się nagrzewa, ale niestety w równie szybkim czasie się wychładza.

Koszt budowy domu parterowego nie jest wysoki, jednak rozwiązanie to wymaga zgromadzenia całego budżetu na jego budowę. Budowy domu szkieletowego nie można podzielić na etapy rozłożone w czasie, ponieważ szkielet drewniany nie powinien być poddawany niekorzystnym warunkom atmosferycznym. Należy również pamiętać, że dom szkieletowy, a więc zbudowany z drewna, nie lubi wilgoci. Z tego względu projekt powinien uwzględnić dobry system odprowadzania wilgoci. Dobrym rozwiązaniem będzie w tym przypadku wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która podniesie wprawdzie koszt inwestycji, jednak zrekompensuje to komfortem mieszkania. Każdą z powyższych wad można jednak wyeliminować, unikając błędów innych inwestorów i stosując się do najlepszych rozwiązań.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: