Budowa domu to poważne i czasochłonne przedsięwzięcie. Dla wielu osób jest to największa inwestycja finansowa w życiu, dlatego też nie warto podchodzić do niej zbyt pochopnie.
Budowa domu to poważne i czasochłonne przedsięwzięcie. Dla wielu osób jest to największa inwestycja finansowa w życiu, dlatego też nie warto podchodzić do niej zbyt pochopnie. Często mamy już dość mieszkania w wielkiej płycie i decydujemy się szybko na zakup działki, na której kiedyś powstanie nasz wymarzony dom. Wtedy też pojawiają się następne pytania: jaki projekt wybrać oraz na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Zanim jednak kupimy działkę i wybierzemy się do biura architektonicznego, warto poświęcić swój czas w zaciszu domowym, aby przejrzeć, co oferują nam projektanci i zestawić to z naszymi potrzebami i oczekiwaniami.
Po pierwsze odpowiednia działka budowlana - sprawdź gdzie zacząć na harmonogramie budowy online
Wybór odpowiedniej działki to niewątpliwie pierwsza, ważna decyzja na drodze do wymarzonego domu. Podczas jej wyboru należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które zagwarantują, że nasz budynek będzie komfortowy i wygodny w użytkowaniu.
Wielkość działki ma znaczenie
Wielkość działki budowlanej powinna być adekwatna do powierzchni planowanego domu, a także trudności i ograniczeń w zagospodarowaniu danego terenu. Podobnie postępujemy, analizując jej kształt. Często sprzedawane działki mają dość nieregularny kształt, który może być zarówno ich zaletą, jak i wadą. Dlatego już na tym etapie warto zastanowić się, czy nasz wymarzony dom wkomponuje się w wybraną działkę.
Lokalizacja
Jedną z ważniejszych kwestii jest lokalizacja. Decyzja, czy wybieramy działkę w mieście, czy też na obrzeżach lub całkowicie poza jego granicami to kluczowa sprawa. Przy jej podjęciu koniecznie warto zwrócić uwagę na: dostępność komunikacji, ośrodków oświaty, szpitali, przychodni, obiektów rekreacji, sklepów spożywczych, apteki itp. Zorientuj się również w inwestycjach, które planowane są w okolicy - chyba nie chcesz mieszkać oraz obok nowo powstałej autostrady? Warto też odwiedzić działkę w różnych godzinach i dniach tygodnia, bowiem może się okazać, że wracając z pracy czy odbierając dziecko ze szkoły, będziesz spędzać w aucie znacznie więcej czasu, niż planowałeś. Dzięki dokładnemu sprawdzeniu trasy o różnych porach zdobędziesz wiedzę i doświadczenie, które pomogą zdecydować, czy warto jeździć komunikacją miejską, czy może samochodem.
Ciemna strona mocy, czyli uwarunkowania prawne
Zabudowa jednorodzinna podlega wielu regulacjom formalno-prawnym dotyczących budynków mieszkalnych. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie działki i wyborze konkretnego projektu, koniecznie musimy sprawdzić kilka kwestii prawnych.
Aktualne uregulowania formalno-prawne, mogą mieć różny wpływ na kształtowanie bryły naszego domu. Dlatego też już podczas wyboru działki należy zapoznać się (samemu lub wraz z architektem) z następującymi regulacjami:
- Ustawa o planowaniu przestrzennym,
- Przepisy techniczno-budowlane,
- Prawo lokalne i decyzje administracyjne dotyczące danego terenu.
Domyślam się, że w pierwszym momencie podane nazwy wydają się nie do końca zrozumiałe, dlatego też pokrótce postaramy się przybliżyć Wam, czym one są i jakie informacje ze sobą niosą.
Prawo budowlane to akt prawny, mający w naszym kraju rangę ustawy. Reguluje kwestie projektowania architektonicznego. Opisuje poszczególnych uczestników procesu budowlanego oraz określa ich prawa i obowiązki. Ponadto opisuje sposób przygotowania, projektowania i realizacji inwestycji budowlanych. Najważniejszym aspektem dla osoby, która decyduje się na budowę domu, jest fakt, że prawo budowlane definiuje projekt budowlany jako podstawową formę dokumentacji projektowej, a także określa jego zakres.
Ustawa o planowaniu przestrzennym opisuje zasady postępowania przy przeznaczaniu terenów na określone cele oraz ustaleniu ich zagospodarowania i kształtowania na nich zabudowy. To właśnie w tym dokumencie zawarte są takie informacje jak maksymalna wysokość zabudowy.
W prawie lokalnym i planie miejscowym znajdziemy informacje na temat sposobu zagospodarowania konkretnej działki. Dokument uchwalany jest przez radę gminy, na której znajduje się działka. Do najważniejszych ustaleń planu należą: przeznaczenie terenu, linie zabudowy, gabaryty obiektu, a także minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej zieleni w powierzchni działki.
UWAGA! W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobu zagospodarowania terenu i warunków zabudowy następuje w drodze decyzji administracyjnej, która wydawana jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego.
Wybór projektu
Po zakończeniu kwestii prawnych i wstępnym wyborze działki możemy przejść do wyboru projektu. Niezależnie czy decydujemy się na zakup gotowego projektu, czy zlecamy architektowi wykonanie indywidualnej koncepcji, powinniśmy zastanowić się nad dwoma bardzo ważnymi aspektami. Są nimi program funkcjonalny oraz układ pomieszczeń. To właśnie od ich odpowiedniego doboru i zaplanowania zależy nasz komfort. Do kluczowych elementów programu należą pokój dzienny, kuchnia i sypialnie.
Pokój dzienny to miejsce, w którym odbywają się wszystkie spotkania i aktywności. W przypadku tego pomieszczenia musimy się zastanowić: kto z nich korzysta? Jak często gościmy znajomych? Czy organizujemy rodzinne spotkania? To właśnie grupy użytkowników i sposoby korzystania z salonu decydują o jego wielkości i elementach kluczowych w planowaniu przestrzeni).
Kuchnia to miejsce, w którym przygotowujemy posiłki i napoje. Podczas planowania tego pomieszczenia musimy zastanowić się, jak często gotujemy, pieczemy, czy przygotowujemy sezonowe przetwory. Częstotliwość i liczba wykonywanych czynności pomoże nam zweryfikować, jakich urządzeń i mebli potrzebujemy oraz jak musimy zaaranżować je w kuchni.
Sypialnie z łazienkami i garderobami. Podczas planowania własnego mieszkania ważne jest uwzględnienie odpowiedniej ilości sypialni dla domowników oraz gości. Jeśli tylko mamy taką możliwość, zadbajmy, aby każde dziecko miało swój własny, nawet niewielkich rozmiarów pokój. Warto przemyśleć dodatkową sypialnię umożliwiającą przenocowanie gości.
Część dzienna i nocna
Oprócz kluczowych pomieszczeń warto przemyśleć podział na część dzienną i nocną, który związany jest z różnym sposobem użytkowania każdej z tych części.
Część dzienna używana jest w podobny sposób przez wszystkich użytkowników domu, przy wchodzeniu i wychodzeniu z mieszkania, oglądaniu telewizji, wynoszeniu śmieci, przygotowywaniu i spożywaniu posiłków oraz wspólnym spędzaniu wolnego czasu. Część nocna to pokoje użytkowane indywidualnie lub wspólnie przez rodziców czy rodzeństwo. Możemy do nich zaliczyć sypialnie, łazienki i toalety, prywatne gabinety i archiwa, garderoby. Odpowiednie oddzielenie obu części pozwala uniknąć konfliktów między sposobami spędzania czasu przez poszczególne osoby.
Zróżnicowany dostęp
Kolejnym ważnym aspektem, który częściowo wiąże się ze wspomnianym przed chwilą podziałem na strefy, jest stopniowanie dostępności. Zwraca on uwagę na istnienie w obu częściach pomieszczeń o zróżnicowanym dostępie.
Do części ogólnej zaliczyć możemy: hol, pokój dzienny oraz jadalnię. Kuchnia to zwykle miejsce o ograniczonym dostępie (głównie dla mieszkańców i najbliższych przyjaciół), ze spiżarni korzystają zazwyczaj tylko domownicy. Garderoba przy wejściu jest zazwyczaj miejscem o dostępie ograniczonym dla gości, szczególnie, wtedy gdy w domu będzie osobny miejsce na ich okrycia. Sypialnie są głównie użytkowane indywidualnie, czasem jednak dzieci przyjmować w nich będą swoich kolegów i koleżanki. Łazienki i przypisane do nich garderoby to strefa intymna, często dostępna jest dla poszczególnych domowników, a dostęp do nich możliwy jest tylko z ich pokoi.
Kiedy już przemyślimy poszczególne funkcje i podziały strefowe domu, nie zapomnijmy o jego atrakcyjności wizualnej. Dotyczy ona zarówno kompozycji i formy architektonicznej całego domu, jak i widoku z okien, tarasu, czy balkonu. Osią kompozycyjną i widokową jest najczęściej kierunek wejścia. To, w jaki sposób zlokalizujemy wejście, wpłynie nie tylko na dobre pierwsze wrażenie, ale przede wszystkim na samopoczucie nasze i gości. Na osi wejścia warto usytuować pomieszczenia o odpowiedniej wielkości i atrakcyjnym wystroju np. salon. Nie należy z kolei sytuować tutaj toalet, schowków, łazienek. Najlepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie na końcu osi tarasu, balkonu lub dużego przeszklenia z najlepszym widokiem.
Wnętrze
Dobry rozkład pomieszczeń w projektowanym domu wiele znaczy, ale nie jest wystarczający. Na ogół ludzie uważają, że o pięknie mieszkania decyduje umeblowanie modnymi meblami. Trzeba jednak wiedzieć, że meble w mieszkaniu mają nam przede wszystkim służyć, a nie tylko wyglądać. Meble mają bezpośredni związek z naszą ergonomią oraz wykonywanymi czynnościami, czujemy ich wymiary, kształty, powierzchnie. Poza tym, że nam się podobają, muszą spełniać także inne, konkretnie przydzielone im zadania. Meble przyczyniają się do tego, byśmy się dobrze i swobodnie czuli we własnym domu. Z kolei ich złe dobranie może pozbawić nas komfortu. Jak więc dobierać meble? Co powinniśmy wziąć pod uwagę przy ich wyborze? Oraz jakich materiałów powinniśmy używać podczas wyposażania naszego domu?
Urządzanie wnętrz rodzi wiele pytań i każdy sam musi znaleźć na nie odpowiedź. Na szczęście istnieją pewne podstawowe zasady, które każdemu pomogą podczas urządzania wygodnego i przyjemnego estetycznie mieszkania.
Podłogi
Zacznijmy od podłogi. Odpowiedni dobór posadzek zależy od funkcji i przewidywanego sposobu użytkowania pomieszczeń w mieszkaniu. Ze względu na nasze własne bezpieczeństwo posadzki w domu nie powinny być śliskie. Przy wejściu do kuchni powierzchnie powinny być dodatkowo zmywalne. Projektując posadzki w łazience i WC, musimy koniecznie uwzględnić ich nienasiąkliwość. Balkony i tarasy to miejsca narażone na działanie ujemnych temperatur, dlatego też stosowane tam płytki czy posadzki powinny być mrozoodporne.
Ściany
Wykończenie ścian zależy głównie od sposobu użytkowania danego wnętrza lub jego określonej części. Ściany w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia, przybrudzenia, szczególnie w rejonie wejścia do domu, wzdłuż i na załamaniach przedpokoju oraz w miejscach przylegania stołów, biurek, krzeseł powinny mieć podwyższoną odporność na uszkodzenia. Farby, struktury lub emulsje zmywalne powinniśmy stosować w kuchni, lub aneksie kuchennym, przynajmniej powyżej blatu. W łazience i ubikacji, co najmniej do wysokości drzwi, ściany powinny być dodatkowo odporne na wilgoć.
Drzwi
W zależności od rodzaju pomieszczenia i ich położenia w różnych częściach domu stosujemy drzwi o różnej grubości, formie skrzydeł czy rodzaju okuć. Drzwi wejściowe zazwyczaj są szersze od pozostałych, aby umożliwić swobodne przenoszenie różnych rzeczy. Ponadto muszą spełniać określone wymagania akustyczne i być odporne na włamania.
Meble i dodatki
Dobór i zestawienie materiałów, mebli i akcesoriów wykończeniowych ma duży wpływ na trwałość i komfort użytkowania domu oraz na jego walory estetyczne. Ważna jest zarówno spójna koncepcja projektu wnętrz, jak i starannie przemyślane połączenia poszczególnych elementów. Szczegółowa analiza rozwiązań w zakresie wykończenia wnętrz pozwala uniknąć kosztownych i kłopotliwych przeróbek podczas użytkowania nowego domu.
Budowa domu to trudny i skomplikowany proces. Nie wystarczy wybrać działki, otworzyć katalog i pokazać architektowi wybrany projekt. Należy sprawić, by wszystkie elementy tworzyły spójną i przyjemną do funkcjonowania całość.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: