Balustrada wpływa na wygodę użytkowania schodów oraz podnosi ich atrakcyjność. O ile przy schodach nie zawsze jest wymagana, o tyle na balkonie to konieczność. Co należy wiedzieć o balustradach drewnianych na balkon, schody i taras?
Ze względu na dużą dostępność i łatwość obróbki drewno to często stosowany materiał na balustrady schodowe, balkonowe i tarasowe. Dzięki plastyczności i mnogości gatunków drewna balustrady drewniane z łatwością można dopasować do każdego wystroju wnętrza i elementów zewnętrznych budynku.
Do czego służy balustrada?
Balustrada jest formą zabezpieczenia dla osób użytkujących schody, tarasy i balkony. Pełni również rolę dekoracji. Balustrada drewniana, w odróżnieniu od balustrad pełnych, które są zazwyczaj murowane z cegły lub betonu, składa się z elementów pionowych, czyli tralek. Taki rodzaj balustrady, nazywany ażurowym, może być również wykonany z metalu czy betonu. Wybór materiału zależy głównie od wystroju wnętrza, bryły budynku i aranżacji schodów, tarasu czy balkonu.
Zgodnie z przepisami budowlanymi balustrada jest koniecznością przy schodach wyższych niż 0,5 m. W budynkach jednorodzinnych balustrada powinna mieć co najmniej 0,9 m wysokości, a w budynkach wielorodzinnych należy wykonywać balustrady o wysokości minimum 1,1 m.
Jak dopasować balustrady drewniane zewnętrzne?
Balustrady należy dopasować przede wszystkim do budynku i jego otoczenia. Balustrady drewniane balkonowe czy też na taras, a także schody zewnętrzne są często wybierane do budynków wykonanych z drewna lub pokrytych okładziną z tego materiału. Świetnie dekorują domy góralskie, górskie i regionalne. Balustrady drewniane zewnętrzne dobrze jest wybrać zwłaszcza wtedy, gdy ogrodzenie posesji również jest drewniane – warto wtedy postawić na ten sam gatunek drewna. W przypadku nowoczesnych budynków z betonu czy cegły drewniane balustrady na balkonie czy tarasie będą elementem ocieplającym bryłę i nadającym naturalność. Należy pamiętać, że drewno wykorzystywane do konstrukcji zewnętrznych należy regularnie konserwować, aby zachować jego dobry wygląd. Musi być też odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci i promieni słonecznych.
Jak wybrać balustradę drewnianą wewnętrzną?
Drewno to dobry materiał na balustrady, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Balustrady drewniane na schody wewnętrzne dopasowuje się zazwyczaj do materiału, z którego wykonane są schody, i aranżacji wnętrza. Oczywistym dopełnieniem schodów z drewna będzie zatem balustrada składająca się z drewnianych tralek i poręczy. Elementami składowymi mogą być proste słupki o kwadratowym przekroju lub nieco bardziej ozdobne – frezowane, obłe lub finezyjnie toczone w różne formy. Drewniane balustrady na schody dobrze komponują się z drewnianymi podłogami i meblami – idealnie podkreślają klasyczny i naturalny wystrój wnętrza. We wnętrzach surowych wprowadzają odrobinę przydatnego ciepła. Podobnie jak zewnętrzne balustrady z drewna, te wykorzystywane wewnątrz budynku też będą wymagały odpowiedniego zabezpieczenia i regularnej pielęgnacji.
Balustrada drewniana balkonowa i tarasowa
Balustradę na balkon i taras, czyli barierkę zabezpieczającą, należy dobrać do stylu i wielkości budynku i tarasu, ponieważ jest istotnym elementem architektonicznym, który ma duży wpływ na ich estetykę. Balustrada powinna współgrać z aranżacją tarasu, balkonu, wyglądem okien i elewacji. Warto postawić na identyczne materiały wykonania, aby całość mogła ze sobą harmonizować. Drewno to naturalne tworzywo, które z powodzeniem można stosować na zewnątrz. Idealnym dopełnieniem desek tarasowych będzie zatem drewniana barierka. Z drewna najłatwiej jest wykonać balustradę do balkonu czy tarasu o prostym kształcie, na bazie prostokąta. Nieco trudniejszy i kosztowniejszy może okazać się montaż balustrad drewnianych do balkonów i tarasów zaokrąglonych w kształcie litery U lub C.
Balustrada drewniana na schody
Balustrady schodowe montuje się w celu podniesienia wygody użytkowania schodów i zabezpieczenia domowników. Mogą być również rzucającym się w oczy elementem dekoracyjnym wnętrza, zwłaszcza w przypadku interesująco prezentującej się balustrady z giętego drewna. Balustrady schodowe składają się z poręczy i wypełnienia. Montuje się je od otwartej strony biegu schodów. Powinny być solidnie przytwierdzone do schodów i stabilnie podparte przez słupki nośne. Przy montażu balustrady schodowej należy pamiętać o właściwym rozmieszczeniu drewnianych tralek, tak aby zabezpieczyć dziecko przed upadkiem i uniemożliwić wspinaczkę. Z tego względu odstęp między tralkami nie powinien być większy niż 12 cm. Na drewniane balustrady najlepiej wybrać takie gatunki drewna, które już zostały wykorzystane do wykonania schodów lub innych elementów we wnętrzu. Idealnie nadają się w tym celu rodzime gatunki drewna twardego, takie jak dąb i buk, oraz bardzo odporne i trwałe drewno egzotyczne, np. teak, merbau, mahoń.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: