Jeszcze do niedawna antresolę można było wykorzystać głównie w kamienicach, coraz częściej jednak pojawia się ona jako stały element w nowym budownictwie. W domach z antresolą można świetnie wykorzystać nieużytkowaną wcześniej przestrzeń, przeznaczając ją na kącik do pracy, domową biblioteczkę lub sypialnię. Doskonale sprawdzi się ona w pomieszczeniach z wysoko ustawionym sufitem. O czym należy pamiętać, projektując własną antresolę?
Jeszcze do niedawna antresolę można było wykorzystać głównie w kamienicach, coraz częściej jednak pojawia się ona jako stały element w nowym budownictwie. W domach z antresolą można świetnie wykorzystać nieużytkowaną wcześniej przestrzeń, przeznaczając ją na kącik do pracy, domową biblioteczkę lub sypialnię. Doskonale sprawdzi się ona w pomieszczeniach z wysoko ustawionym sufitem. O czym należy pamiętać, projektując własną antresolę?
Antresola to wspaniałe rozwiązanie: w dużych domach daje niesamowity efekt wizualny, natomiast w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu ważne jest to, że pozwala wygospodarować dodatkową przestrzeń na sypialnię, biuro lub pokój dla dziecka.
Co to jest antresola?
Antresola to rodzaj półpiętra, dodatkowy poziom, który można wygospodarować z przestrzeni swojego mieszkania: parteru lub piętra. W niektórych mieszkaniach znajduje się także antresola na poddaszu – gdy jest ono wysokie, może pełnić ono nawet funkcję kolejnego, pełnowartościowego pomieszczenia. Dzięki antresoli przestrzeń mieszkania wydaje się być bardziej otwarta, a sam pokój – większy i dużo bardziej przestronny.
Antresola w mieszkaniu i domu
W przypadku projektowania każdej antresoli należy najpierw pomyśleć, jaka powinna być jej wysokość.
- Jeśli antresola ma pełnić rolę pomieszczenia, w którym będziemy chodzić, wysokość mieszkania powinna wynosić około 4 m. Co więcej, bezpiecznie będzie ją wykonać minimum na wysokości 2,2 m. Grubość samej konstrukcji powinna wynosić około 20-30 cm.
- W sytuacji, gdy antresola będzie przeznaczona wyłącznie do spania, jej wysokość może mieć jedynie 1,2 m – tak, ażeby móc na niej swobodnie usiąść.
- W przypadku, gdy chcemy antresolę wykorzystać na schowek, mini biblioteczkę lub garderobę, jej wysokość również może wynosić około 1,2 m.
Szczególnie modna jest obecnie antresola dla dzieci, która często przypomina łóżko piętrowe, z drabinką do wejścia na górę w zestawie. Zdarza się jednak, że czasem – zamiast drabinki – dołączone są schodki, wyposażone jednocześnie w szufladki lub pełniące funkcję półek. Dzięki podwyższonym bokom i wezgłowiom łóżka na antresoli dziecko może być bezpieczne. W tym momencie w sklepach można otrzymać nawet zestawy ze zjeżdżalnią lub ze ścianką wspinaczkową.
Antresola – jak zrobić ją samemu?
W zależności od stylu danego mieszkania można zbudować antresolę z metalu, drewna lub żelbetu. Antresola metalowa świetnie sprawdzi się we wnętrzach o nowoczesnym, industrialnym stylu. Najłatwiejsza do samodzielnego wykonania jest jednak drewniana antresola, która świetnie się skomponuje z wieloma aranżacjami. Żelbetowe konstrukcje wykonuje się najczęściej przy samej budowie domu. Przy wyborze odpowiedniego materiału warto wziąć pod uwagę także funkcje, jakie będzie w przyszłości pełnić antresola we wnętrzu oraz wszystkie potencjalne obciążenia.
Teoretycznie budowa antresoli nie jest zbyt skomplikowana. Najprostszym i jednocześnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest drewniany podest umocowany pomiędzy ścianami. Samo łóżko na antresoli może być dodatkowo przymocowane do ściany. Czasem jednak, zamiast łóżka, niektórzy decydują się na materac – zwłaszcza gdy antresola jest niewielkich rozmiarów. Należy pamiętać, że nie zawsze nośność ściany pozwala na wykonanie antresoli.
- Budowę drewnianej antresoli zawsze powinno się zaczynać od wykonania projektu. Należy więc wymierzyć przestrzeń, w obrębie której chcemy stworzyć nowe pomieszczenie. Warto na tym etapie także się zastanowić, jak może ono wpłynąć na kształt istniejących już pokojów, w tym celu można rozrysować plan na ścianie. Można w tym momencie także zaplanować podciągnięcie instalacji elektrycznej i pomyśleć, gdzie będą znajdowały się na antresoli poszczególne meble, ażeby w odpowiednich miejscach umieścić gniazdka.
- Warto swój projekt omówić z projektantem lub wykonawcą, który doradzi wybór odpowiednich belek i desek oraz sposób ich mocowania. Następnie należy udać się do hurtowni, tartaku lub stolarni i zamówić materiały.
- Po zakupie odpowiednich materiałów należy zająć się wierceniem otworów pod belki, które będą podtrzymywać całą konstrukcję. W tym celu na początku trzeba wywiercić wzdłuż legara otwory na wylot, a następnie przyłożyć go do ściany i zaznaczyć ołówkiem miejsca, w których znajdą się otwory.
- W następnej kolejności należy wywiercić otwory pod kotwy – polecane jest tutaj szczególnie wiertło M12 lub M16. Po wykonaniu tej czynności należy zamontować kotwy rozporowe.
- Następnym krokiem jest mocowanie belek do ściany – w tym celu należy przyłożyć legary pod otwory w ścianie, a następnie wkręcić śruby. Warto dodatkowo zabezpieczyć drewno przed wkrętami i na śrubę założyć specjalną podkładkę. Wszystkie połączenia trzeba następnie wyrównać i otynkować. Kolejnym krokiem jest pomalowanie ścian. Do wszystkich belek należy przykręcić deski, które stworzą podłogę. Między nimi należy pozostawić niewielkie szczeliny, które umożliwią naturalne rozszerzanie i kurczenie się drewna bez odkształceń i naprężeń.
- Ostatnim krokiem jest dopasowanie lub zbudowanie: drabinki lub schodów. Można też, ewentualnie, umieścić na antresoli barierki.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: