Zbiornik na deszczówkę – dlaczego warto go mieć? Jakie są rodzaje?

Kwestie związane z oszczędzaniem wody są coraz bardziej obecne w naszej świadomości. Chodzi tu nie tylko o wątki ekologiczne, ale także o optymalizację kosztów bieżącej eksploatacji domu. Jednym z rozwiązań może okazać się zbiornik na deszczówkę.

Jest to pojemnik, który pozwala na gromadzenie wody opadowej i jej wykorzystanie na posesji np. do podlewania ogrodu czy mycia samochodu. Pojemnik na deszczówkę montowany jest do rynny i w ten sposób odprowadzana jest do niego woda. Takim zbiornikiem może być beczka na deszczówkę lub specjalny pojemnik, ukryty pod ziemią. To ostatnie rozwiązanie sprawdza się szczególnie na niewielkich posesjach, a także wszędzie tam, gdzie inwestorowi zależy na zachowaniu wysokiej estetyki przestrzeni wokół domu. Jaki zatem wybrać zbiornik na deszczówkę? Czym kierować się przy wyborze jego pojemności i o czym jeszcze należy pamiętać?

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?

Najprostszym rozwiązaniem dostępnym na rynku są beczki na deszczówkę. Niektóre z nich wyposażone są w specjalny kranik, który ułatwia pobieranie wody ze zbiornika. Jeżeli zależy nam na zachowaniu wysokiej estetyki, można zdecydować się na wykonanie lub zakup dekoracyjnej osłony na pojemnik z deszczówką, wykonanej np. z imitacji kamienia. Można też zakupić gotowy ozdobny zbiornik na deszczówkę, np. przypominający swoją formą starożytną amforę czy wazę.

Typowe beczki są jednak stosunkowo mało pojemne i sprawdzają się raczej na działkach ogrodowych. Dlatego wraz ze wzrostem zainteresowania pojemnikami na deszczówkę producenci oferują coraz więcej propozycji. Ogólnie można wyróżnić dwa główne rodzaje takich pojemników:

  • zbiornik na deszczówkę naziemny – montuje się go na ziemi bezpośrednio przy elewacji budynku. Produkowane obecnie zbiorniki zachowują wysoką estetykę i są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, co pozwala dopasować je do architektury całej posesji. Zbiorniki tego rodzaju są dostępne w różnych wariantach pojemności – od 300 do nawet 1000 czy 2000 litrów wody opadowej. W zależności od pojemności ich podstawowa wersja kosztuje ok. 200–1000 zł;
  • zbiornik na deszczówkę podziemny – jest to rozwiązanie dla osób, którym zależy na odzyskaniu dużych ilości wody opadowej. Zazwyczaj najmniejsza pojemność tego typu zbiorników na deszczówkę to ok. 2000 litrów, ale dostępne są też bardzo duże zbiorniki o pojemności nawet 10000 litrów. Duże zbiorniki można tworzyć również poprzez system modułowy składający się z kilku mniejszych pojemników w zależności od zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Zbiornik podziemny w podstawowej wersji o pojemności ok. 3000 litrów to koszt ok. 1500 zł. Do kosztów inwestycji należy doliczyć również montaż. Dostępne są również zbiorniki z filtrami, które są już znacznie droższe – ich koszt to często kilka tysięcy złotych. W podziemny zbiornik na deszczówkę z filtrami warto zainwestować wtedy, gdy woda opadowa ma być wykorzystywana również w domu, np. do spłukiwania toalety czy prania.

Co jest ważne przy wyborze zbiornika na deszczówkę?

Jedną z głównych kwestii związanych z wyborem zbiornika do gromadzenia wody opadowej jest skala zapotrzebowania na nią w danym gospodarstwie domowym – od niego będzie zależała wielkość zbiornika. Należy wziąć pod uwagę to, do czego będzie wykorzystywana woda, a także ile osób będzie z niej korzystać. Przy niewielkim zapotrzebowaniu na wodę z powodzeniem można zdecydować się na mniejszy zbiornik naziemny. Kiedy jednak zapotrzebowanie będzie duże oraz woda będzie musiała być filtrowana, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie montaż zbiornika podziemnego.

Kolejną kwestią jest materiał, z jakiego ma być wykonany zbiornik. Nie zaleca się kupowania zbiorników metalowych, gdyż łatwo dochodzi w nich do korozji. O wiele lepiej sprawdzą się pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych. Wiele zbiorników na deszczówkę wykonanych jest z polietylenu, który dodatkowo może być obudowany np. cegłami czy kamieniem (w przypadku pojemników nadziemnych).

Warto pamiętać o tym, że system gromadzenia wody opadowej nie zawsze będzie tak samo opłacalny i wydajny. Najlepiej sprawdza się on przy dachach jedno i dwuspadowych – im bardziej stromy dach, tym lepiej, gdyż woda będzie od razu po nim spływać, co wpływa nie tylko na ilość wody w zbiorniku, ale i na jej czystość. Na dachach o płaskiej lub mało stromej konstrukcji łatwiej tworzą się osady, które będą zanieczyszczać wodę. Jeżeli zależy nam na jakości wody pozyskiwanej z dachu, trzeba też pamiętać o regularnym czyszczeniu rynien odprowadzających deszczówkę. Jeżeli zajdzie taka konieczność, metalowe rynny i rury odprowadzające wodę warto wymienić na te wykonane z tworzywa sztucznego, co wyeliminuje ryzyko korozji i wytrącania się żelaza w wodzie. W celu uniknięcia zanieczyszczenia wody pyłami czy opadającymi liśćmi należy wybierać pojemniki zamknięte.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Białystok

  • firmy budowlane Bydgoszcz

  • firmy budowlane Częstochowa

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu