Skarpa w ogrodzie – wskazówki, porady i pomysły na jej zagospodarowanie

Aranżacja skarpy w ogrodzie nie jest trudna. Warto jednak sprawdzić, jakie warunki panują na skarpie i jakie rośliny można tam sadzić. Jak stworzyć ciekawą kompozycję ogrodu na skarpie?

Skarpy ogrodowe są coraz popularniejsze. W niektórych ogrodach są po prostu częścią rzeźby terenu. Jeśli jej nie ma, to można ją stworzyć samodzielnie. Jak się do tego zabrać? Jak zagospodarować skarpę w ogrodzie? Czy warto budować schody w ogrodzie na skarpie?

Skarpa w ogrodzie – czym jest?

Żeby móc przystąpić do działań na skarpie, warto najpierw poznać jej definicję. Skarpa to stroma ściana gruntu, wykopu lub nasypu, która może być sztuczna lub naturalna. W wielu rodzajach ogrodów stanowi ich istotny element, przez co jest ich pożądaną częścią. Może być także dosyć kłopotliwa do zaaranżowania, ale są na to sprawdzone sposoby. Skarpa w ogrodzie jest szczególnie narażona na działalność wody, która może przyczyniać się do jej osuwania i opadania. Zatem przede wszystkim należy pomyśleć o jej zabezpieczeniu.

Zabezpieczenie skarpy w ogrodzie

Zagospodarowując skarpę, powinno się brać pod uwagę nie tylko jej wygląd, ale i zabezpieczenie. Sprawdzonym i stosunkowo prostym sposobem na wzmocnienie skarpy w ogrodzie jest stworzenie na jej miejscu trawnika. Takie rozwiązanie nie tylko wpłynie korzystnie na umocnienie skarpy, ale także na jej dekoracyjność. Do tego celu należy wybrać mieszankę roślin, które charakteryzują się głębokim systemem korzeniowym i większą szybkością kiełkowania. Po wysianiu nasiona warto przykryć delikatnie warstwą ziemi i dodatkowo zastosować walcowanie. Ziemia na skarpie może się także osypywać i wówczas najlepiej skorzystać ze specjalnej maty, która ją dodatkowo umocni. Jeśli skarpa w ogrodzie jest bardzo stroma (co oznacza, że kąt jej nachylenia wynosi więcej niż 30 stopni), to wówczas najlepiej zastosować darń w rolkach. Należy pamiętać, by układać ją pionowo, nigdy poziomo. Zakładanie trawnika z rolki jest jednak dosyć kosztowne. Zdecydowanie tańszą opcją jest zastosowanie biowłókniny z nasionami traw, którą także rozkłada się na skarpie i która po kilku tygodniach ulega rozkładowi.

Innym sposobem jest stworzenie na skarpie tarasów, których krawędzie trzeba starannie umocnić. Dobrym pomysłem na wzmocnienie stromej skarpy jest także budowa murów oporowych. Mogą one być suche, ale wówczas nie powinny być wyższe niż pół metra, lub murowane, które uchodzą za nieco trwalsze. Żeby były jeszcze bardziej wytrzymałe, warto postarać się o solidny fundament. Jeśli skarpa jest bardzo stroma, to dobrym pomysłem jest zbudowanie kilku murów oporowych. Do takiego rozwiązania dobrze dobrać odpowiednie rośliny, które sprawią, że skarpa w ogrodzie będzie się prezentowała niezwykle atrakcyjnie.

Kolejny sposób na aranżację skarpy to budowa schodów ogrodowych. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i stwarza możliwość wspięcia się na szczyt skarpy. Schody ogrodowe na skarpie buduje się w podobny sposób jak murki oporowe. Warto pamiętać, by budować je do dołu. Schody w ogrodzie na skarpie to jednak nie zawsze najlepsze rozwiązanie. W przypadku gdy zbocze skarby nie jest bardzo strome, wystarczy wytyczyć zwykłą ścieżkę.

Jak zrobić skarpę w ogrodzie?

Choć może się wydawać to nieco dziwne, to formowanie skarpy należy rozpocząć od stworzenia niewielkiego wykopu. Następnie trzeba w nim ułożyć kamienie lub gruz, ewentualnie gruby żwir łamany. Kolejna warstwa to tak zwana martwica glebowa, na której powinna znaleźć się warstwa ziemi urodzajnej. Skarpa przygotowana w ten sposób będzie stabilna, a także umożliwi prawidłowe odprowadzanie wody.

Tworzenie skarpy ogrodowej najlepiej rozpocząć jesienią, by ziemia miała czas się osiąść, a dopiero na wiosnę przystąpić do jej obsadzania. Warto wiedzieć, że zjawisko osiadania można przyspieszyć przy pomocy ubijarki. Po jej usypaniu płaszczyznę skarpy należy dodatkowo wzmocnić, korzystając z wymienionych wcześniej sposobów.

Rośliny do sadzenia na skarpach

Ogrody ze skarpami wymagają doboru specjalnych gatunków roślin. Polecane do sadzenia na skarpach w ogrodzie oprócz mieszanek traw są rośliny iglaste, jak na przykład jałowce płożące, rozesłane czy łuskowe. Warto spróbować założyć na skarpie wrzosowisko. By wrzosy prezentowały się malowniczo, należy sadzić je większymi grupami. Obie opcje można połączyć, ponieważ wrzosy i iglaki to bardzo dobrane towarzystwo. Innym pomysłem zagospodarowania skarpy jest założenie ogrodu skalnego. Można go skomponować z różnych gatunków rozchodników, rojników i skalnic. Na bardziej żyznych i wilgotnych glebach można posadzić hosty, barwniki czy bergenie. Przy zapewnionym dostępie do poszczególnych części skarpy warto rozważyć założenie rabat kwiatowych lub ogrodu ziołowego. Kiedy już zostanie wybrana któraś z opcji, można zacząć przygotowywać projekt ogrodu na skarpie, zestawiając ze sobą poszczególne gatunki w przemyślany sposób.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Olsztyn

  • firmy budowlane Poznań

  • firmy budowlane Radom

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu