Rośliny na skalniak – jakie wybrać? Porady i wskazówki

 

Rośliny na skalniak należy wybierać bardzo ostrożnie. Nie mogą to być przypadkowe gatunki, ponieważ mogą sobie nie poradzić w tak specyficznych warunkach. Czym kierować się przy wyborze roślin na skalniaki?

Ogrody skalne od lat nie wychodzą z mody. Można dla nich zrobić miejsce praktycznie w każdym ogrodzie. Jakie rośliny na skalniak najlepiej wybrać?

Rośliny na skalniak – co warto o nich wiedzieć?

Ogrody skalne są zazwyczaj dość małe i dlatego do ich aranżacji wykorzystuje się gatunki nieduże, niskie, okrywowe i takie, które nie są zbyt ekspansywne. Chodzi o to, by nie „pochłonęły” one doszczętnie skał i kamieni, które stanowią jego konstrukcję i jednocześnie ozdobę. Oczywiście zdarzają się także większe skalniaki, ale stosowane na nich rośliny nadal nie są zbyt duże. Gatunki należy dobierać z rozwagą, sprawdzając ich docelowe wymiary oraz kolory o każdej porze roku, tak by kompozycja była zawsze atrakcyjna. Warto wiedzieć, że zbyt duża różnorodność gatunków i kolorów może wpłynąć negatywnie na wygląd skalniaka. Z kolei, gdy roślin będzie zbyt mało, może się on wydawać ubogi. Wszystko jednak zależy od tego, jak wygląda pozostała część ogrodu – najlepiej, aby ogród skalny i znajdujące się w nim rośliny komponowały się z całym projektem ogrodu.

Wybierając rośliny na skalniak, koniecznie trzeba także wziąć pod uwagę specyficzne warunki, jakie tam panują, czyli dość silny wiatr, dużą ilość światła słonecznego i mróz w czasie zimy. Wiele roślin polecanych do uprawy na skalniakach kwitnie na wiosnę – aby wyglądał on wspaniale przez cały rok, koniecznie należy dobierać rośliny atrakcyjne także o innych porach roku.

Rośliny na skalniak słoneczny

Wśród roślin na skalniak w słońcu koniecznie należy wymienić zadarniające byliny, takie jak gęsiówka kaukaska, macierzanka piaskowa i zwyczajna, smagliczka górska, tymianek właściwy czy floks szydlasty. Mniej rozrastające się gatunki to bodziszek czerwony, czyściec wełnisty, krwawnik pospolity i złocisty, lebiodka pospolita, sasanki czy lepnica alpejska. Sprawdzi się także szarotka alpejska, przywrotnik ostroklapowy i przetacznik kłosowy.

Wieloletnie kwitnące rośliny na skalniak

Rośliny skalniakowe można dobierać na kilka lat. Zazwyczaj zalecane są gatunki o kępiastym pokroju tworzące na kamieniach malownicze poduchy. Byliny można sadzić po kilka sztuk, dobierając różne gatunki i odmiany tak, by zachować ciągłość kwitnienia na skalniku, lub wybierać gatunki długo dekoracyjne, jak na przykład kwitnący na fioletowo bodziszek himalajski, zadarniająca cymbalaria bluszczykowata, dzwonek dalmatyński czy lepnica Szafta. Ciekawie będzie się prezentować także kokorycz żółta, nachyłek różowy, wiesiołek okazały oraz zawciąg nadmorski. Warto wymienić także żagwin ogrodowy, skalnicę Arendsa czy goździk postrzępiony.

Rośliny na skalniak w cieniu

Skalniaki zazwyczaj kojarzą się ze stanowiskami słonecznymi, ale nie oznacza to, że nie można go urządzić w miejscu zacienionym. Skalniak w cieniu można osadzić na przykład funkiami – obfitość ich odmian pozwala na tworzenie zróżnicowanych kolorystycznie kompozycji. Innym gatunkiem polecanym na skalniak w cieniu jest dąbrówka rozłogowa o bardzo dekoracyjnych liściach, a także tojeść rozesłana, która sprawdzi się jako wypełnienie do wolnych przestrzeni. Na zacienionym skalniaku sprawdzą się także pierwiosnki, barwinek pospolity i żurawka ogrodowa.

Cebulowe rośliny na skalniak

Na skalniaku można posadzić także rośliny cebulowe, jednak są one atrakcyjne jedynie wiosną i dlatego należy je tak skomponować, by nie przyciągały uwagi, gdy nie będą już dekoracyjne. Dobrym przykładem rośliny cebulowej na skalniak jest krokus wiosenny. Inne gatunki warte uwagi to np. przebiśnieg, szafirek armeński czy szachownica kostkowata.

Krzewy liściaste i iglaste na skalniku

Krzewy to także cenna grupa roślin, które można wykorzystać do tworzenia kompozycji na skalniku. Będą one dobrym tłem dla mniejszych roślin i kamieni. Wśród krzewów liściastych polecanych na skalniak warto wymienić berberysy Thunberga „Kobold” i „Bagatelle”, pigwowce pośrednie „Elly Mossel”, czy „Nicoline”, irgi poziome czy róże pomarszczone. Świetnie sprawdzają się także rośliny iglaste na skalniak. Warto zwrócić uwagę np. na iglaki karłowate takie jak jodła balsamiczna „Piccolo”, sosna górska „Mini Mops” lub cyprysik groszkowy. Wśród miniaturowych iglaków poleca się świerk biały „Daisy’s White” oraz różne odmiany jałowca łuskowatego. Dużą popularnością na skalniakach cieszą się iglaki płożące, czyli głównie jałowce i cisy.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu