Rodzaje kwiatów doniczkowych – jak je pielęgnować?

Kwiaty doniczkowe domowe korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Ich zapach działa relaksująco. Ponadto dotleniają powietrze, zwiększają jego wilgotność, a niektóre kwiaty doniczkowe zielone potrafią pochłaniać szkodliwe substancje.

Kwiaty doniczkowe – dlaczego warto je mieć?

Piękne kwiaty doniczkowe to drobny akcent, który wiele zmienia w wystroju domowej i publicznej przestrzeni. Głęboka zieleń liści i łodyg wraz z kolorowymi płatkami świetnie przełamuje monotonię każdej aranżacji. Komplet doniczek ze świeżymi ziołami to obowiązkowy akcent w nowoczesnej kuchni. Jednak rośliny doniczkowe to również ogromna korzyść dla zdrowia. W pomieszczeniach, gdzie znajdują się zielone rośliny, dzięki wydzielaniu tlenu i pochłanianiu dwutlenku węgla oraz innych, szkodliwych substancji jest lepsze, zdrowsze powietrze. Kwiaty doniczkowe kwitnące takie jak dracena lub paproć potrafią również pochłaniać szkodliwe promieniowanie. Powinny je mieć osoby pracujące przy komputerze. Rośliny potrafią regulować wilgotność w pomieszczeniu, co sprzyja dobremu nawilżeniu skóry i dróg oddechowych. Sam zapach kwiatów relaksuje, a ich wygląd rozluźnia i sprzyja wypoczynkowi.

Kwiaty doniczkowe domowe światłolubne

Kwiaty doniczkowe domowe, które lubią miejsca dobrze nasłonecznione to przede wszystkim kaktusy. Spragnione słońca potrafią magazynować wodę, zachowując odporność na suche powietrze. Kwiaty doniczkowe zielone, które są światłolubne to aloes, juka czy nolina. Z miejscem nasłonecznionym nie będą mieć też problemu kwiaty doniczkowe pokojowe, takie jak grubosze i wilczomlecze, które mają zdolność magazynowania wody podobnie jak kaktusy. Kwiaty doniczkowe do domu typu eszeweria dobrze znoszą miejsca ciepłe przy jednocześnie oszczędnym podlewaniu. Mimo że wymienione rośliny są wytrzymałe, należy co jakiś czas sprawdzać stan liści i podłoża, aby uniknąć jej uschnięcia lub zepsucia.

Kwiaty doniczkowe cieniolubne

Większą grupę roślin stanowią kwiaty doniczkowe cieniolubne oraz lubiące miejsca w półcieniu. Roślina doniczkowa, która z pewnością odnajdzie się w takich warunkach to popularna paproć. Słaby dostęp do światła w ich przypadku musi być rekompensowany odpowiednią wilgotnością ziemi. Kwitnące kwiaty doniczkowe cieniolubne to również skrzydłokwiat czy bromelia. Zielone kwiaty doniczkowe, takie jak bluszcz, będą lepiej rosnąć w miejscach zacienionych. Stanowisko bez mocnego słońca dobrze znosi też sansevieria lub dracena, która jest wtedy zielona i rośnie nieco wolniej. Odmiany zielone najlepiej czują się w cieniu również w przypadku odmiany takiej jak aglaonema.

Popularne kwiaty doniczkowe łatwe w pielęgnacji

Wbrew pozorom istnieje wiele gatunków roślin, które nie są wymagające w pielęgnacji. Są idealne dla osób początkujących, które dopiero zaczynają przygodę z uprawą domowych kwiatów. Powinni je mieć również ci, którzy zapominają o podlewaniu czy przesadzaniu oraz są często w podróży. Pielęgnacja takich roślin nie wymaga dużej uwagi, a jednocześnie sprawia, że wnętrza zyskują zielone, naturalne dekoracje.

Popularne kwiaty doniczkowe łatwe w pielęgnacji to przykładowo kaktusy różnego rodzaju. Wystarczy je umieścić w nasłonecznionym miejscu i rzadko podlewać. Kwiaty doniczkowe kwitnące pokojowe, które nie wymagają dużego zainteresowania to odmiana kalanchoe o drobnych, kolorowych kwiatach. Do wzrostu nie jest jej potrzebna większa ilość światła i wody. Duże kwiaty doniczkowe, które łatwo utrzymać w dobrej kondycji to zamiokulkas, różne odmiany draceny (rzadkie podlewanie w zimie) oraz sansewierie (szkodzi im nadmiar wody i zimno, oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń). Osobom zapracowanym przypadnie do gustu zielistka. Ta charakterystyczna roślina o długich, wąskich liściach przystosowuje się do różnorodnych warunków, dlatego często jest ustawiana także w biurach i innych publicznych pomieszczeniach. Kolejna propozycja dla początkujących to nolina. Wymaga jedynie dostępu do światła i sporadycznego podlewania. Dość wytrzymały w pielęgnacji jest aloes. Potrzebuje nasłonecznionego miejsca i źle znosi nadmiar wody, znacznie bardziej preferując lekkie przesuszenie.

Czytaj dalej:

Co to jest humus i jak można go wykorzystać?

Humus tworzą szczątki roślinne, poddane procesom rozkładu. To właśnie z tej warstwy rośliny i plony pobierają substancje mineralne z gleby, które są niezbędne do ich prawidłowego wzrostu. Humus jako ziemia jest stosowana do nawożenia słabej, mało urodzajnej gleby.

Jakie kwiaty wybrać na balkon? Aranżacje balkonu z kwiatami

Kwiaty na balkon są ulubioną dekoracją miłośników natury. Uwielbiamy je podwieszać do zadaszenia, umieszczać przy poręczach czy stawiać w dużych, efektownych donicach. Kwiaty balkonowe wyglądają najlepiej, gdy mają kolorowe płatki oraz wspaniale rozwijają swe pnącze, otulając cały balkon.

Jak wybrać ogrodzenie? Rodzaje ogrodzeń i montaż

Stosując ogrodzenia, odgradzamy swoją działkę, zabezpieczamy ją i efektownie wykańczamy teren wokół domu. Jednak każdy rodzaj materiału na ogrodzenie ma swoje wady i zalety, które warto poznać, zanim zdecydujemy się na określony rodzaj.

Siatka ogrodzeniowa - rodzaje i sposoby montowania

Siatka ogrodzeniowa, ze względu na atrakcyjną, cenę i łatwy sposób montażu jest popularnym sposobem na oddzielenie swojej posesji. Co więcej, tym momencie nie trzeba mieć żadnego pozwolenia na jej budowę. W sklepach można jednak natknąć się na siatkę ogrodzeniową ocynkowaną i powlekaną, zgrzewaną i plecioną. Którą z nich wybrać i jak ją zamontować?

Rodzaje zadaszenia tarasu Zadaszenie tarasu krok po kroku.jpg

Rodzaje zadaszenia tarasu. Zadaszenie tarasu krok po kroku

Zadaszenie tarasu w zależności od zastosowanej konstrukcji i materiału skutecznie chroni przed nadmiarem słońca, wiatru i innych niekorzystnych czynników atmosferycznych. Zadaszenia tarasów dobrze współgrają zarówno z nowoczesną architekturą jak i klasycznym budownictwem.