Jak zaprojektować ogród?

Samodzielne projektowanie ogrodu to nie lada wyzwanie. Wiele osób decyduje się skorzystać z pomocy architekta krajobrazu, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Jak zaprojektować ogród przydomowy na własną rękę?

Wbrew pozorom, projektowanie ogrodu krok po kroku wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Może przynieść wiele radości i satysfakcji, a przy tym dobrej zabawy dla całej rodziny. Należy jedynie trzymać się kilku prostych zasad.

Projektowanie ogrodu krok po kroku

Projektowanie ogrodu to wymagające przedsięwzięcie. Należy przede wszystkim przeprowadzić wnikliwą analizę terenu oraz potrzeb jego przyszłych użytkowników. Dodatkowo dobrze jest określić styl, w jakim ma być zaprojektowany nasz ogród i funkcje, jakie będą pełniły poszczególne jego części. Dobór roślin to zazwyczaj jeden z ostatnich etapów przy tworzeniu projektu. Coraz więcej osób decyduje się na projektowanie ogrodu samodzielnie ze względu na koszty. Cena projektu ogrodu o powierzchni około 500 m2 to około 1000 zł. Im większa działka, tym wyższa będzie cena projektu. Koszt zależy także od tego, jak bardzo szczegółowo zostanie wykonane opracowanie. Im więcej szczegółów, tym więcej trzeba będzie za projekt zapłacić. Jak widać, decydując się na projektowanie ogrodu na własną rękę, można sporo zaoszczędzić. Jak zatem zabrać się za projektowanie swojego wymarzonego ogrodu?

Krok 1: Analiza terenu

Na tym etapie należy przygotować mapę terenu, określić jego granice, nanieść istniejące i planowane zabudowania, wszelkiego rodzaju instalacje oraz istniejącą zieleń. Ostatni punkt można pominąć, gdy działka jest pusta lub gdy istniejąca zieleń ma być całkowicie usunięta. Należy także zbadać ukształtowanie powierzchni i zastanowić się, czy potrzebna będzie jej modyfikacja.

Krok 2: Analiza potrzeb użytkowników

To jeden z najważniejszych etapów projektowania ogrodu. Jak zaprojektować ogród przed domem? Jak zaprojektować ogród wokół domu? To pytania, na które nie można odpowiedzieć, dopóki nie zostaną sprecyzowane wymagania osób, które będą korzystać z ogrodu. Warto przeprowadzić małą ankietę wśród członków rodziny i przyjaciół, a także zadać sobie następujące pytania:

● Jakie funkcje ma spełniać ogród: czy ma być tylko ozdobą? A może powinien być miejscem wypoczynku? Czy ten wypoczynek ma być bierny, czy raczej aktywny?

● Ile osób będzie korzystać z ogrodu?

● Czy w ogrodzie będą przebywać zwierzęta?

● Czy z ogrodu będą korzystały dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne?

● Czy będzie potrzebne miejsce na ogród warzywny i sad?

● Jaki styl ogrodu nas interesuje?

● Jakie kolory powinny w nim dominować?

● Czy ogród ma być prosty w uprawie, czy raczej ktoś będzie go dokładnie pielęgnował?

● Czy w ogrodzie mają znaleźć się zbiorniki wodne?

● Czy potrzebne będzie miejsce do spotkań towarzyskich – grill, taras, altana, sauna, domek dla gości?

● Jaki jest budżet całego przedsięwzięcia?

Krok 3: Przygotowanie schematu funkcjonalno-przestrzennego

W tym punkcie należy jasno wyznaczyć strefy ogrodu, tak, by można było dobrać do nich odpowiednie wyposażenie i rośliny. Należy przede wszystkim zasłonić nieprzyjemne widoki, takie jak kompost lub śmietnik, aby nie przeszkadzały w wypoczywaniu. Dobrze jest wyznaczyć miejsce do zabaw dla dzieci w miejscu dobrze widocznym dla dorosłych na przykład z okien domu wychodzących z salonu czy kuchni. Chodzi o to, żeby stworzyć ogród nie tylko atrakcyjny, ale i funkcjonalny, w którym użytkownicy będą czuli się swobodnie i będą mogli nie tylko wypoczywać czy bawić się, ale też wykonywać prozaiczne czynności, takie jak wynoszenie śmieci czy pielenie chwastów.

Krok 4: Planowanie komunikacji

Na tym etapie należy zastanowić się, jak połączyć poszczególne elementy ze schematu z wejściem na teren ogrodu, domem, garażem i innymi częściami posesji. Tu należy także wyznaczyć podjazd, tarasy, bramy i furtki. Dobrze jest zastanowić się nad typem nawierzchni, ale można z tym poczekać do momentu wybierania roślin. Koniecznie trzeba zastanowić się nad układem sieci elektrycznej, oświetlenia oraz systemu nawadniającego czy też zasilania oczka wodnego i basenu.

Krok 5: Projektowanie zieleni i wyposażenia

W tym miejscu można już przystąpić do nakreślania pierwszych szkiców z planowaną zielenią. Warto poszukać inspiracji w dobrej prasie ogrodniczej lub Internecie. Nie należy bać się odważnych linii i kresek ani ilości szkicowania, ponieważ im dłużej potrwa tworzenie koncepcji, tym lepszy będzie efekt. Na początku należy orientacyjnie wyrysować układ zieleni, tak by powstała spójna kompozycja. Dobrze jest kierować się zasadą „od ogółu do szczegółu”, od większych drzew do mniejszych, przez wybór krzewów, aż do bylin i roślin jednorocznych oraz roślin na balkony i tarasy. Także meble ogrodowe i inne elementy wyposażenia ogrodu i jego oświetlenie powinny pasować do stylu ogrodu, jego kolorystyki i charakteru.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Olsztyn

  • firmy budowlane Poznań

  • firmy budowlane Radom

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu