Klej polimerowy – do czego służy i jak go stosować?

 

Klej polimerowy należy do specjalnej grupy klejów produkowanych z substancji chemicznych o bardzo dużej masie cząsteczkowej, nazywanych polimerami. Ma szerokie zastosowanie w przypadku wielu prac budowlanych, wykończeniowych czy stolarskich, wykonywanych zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów.

Kleje polimerowe swoją dużą popularność zawdzięczają głównie szerokim możliwościom zastosowania. W wielu sytuacjach z powodzeniem mogą zastępować gwoździe lub kołki montażowe.

Klej polimerowy – zastosowanie i właściwości

Spośród klejów polimerowych najbardziej popularny i stosunkowo szeroko dostępny jest klej uniwersalny polimerowy. Osoby, które nie stosowały tego produktu, często zastanawiają się, co klei klej polimerowy? Jest to produkt uniwersalny, który sprawdzi się w wielu rodzajach prac. Można go używać do klejenia takich materiałów jak:

  • styropian,
  • ceramika,
  • płytki ceramiczne,
  • kasetony,
  • szkło,
  • tkaniny,
  • drewno,
  • papier,
  • korek,
  • sztuczna skóra,
  • wykładziny dywanowe,
  • produkty drewnopodobne lub ich elementy.

Cechą charakterystyczną klejów polimerowych jest ich bardzo duża wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Dzięki temu można go stosować zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Dzięki temu, że jest bezbarwny lub lekko żółty, pozwala na estetyczne łączenie elementów. Jeśli chodzi o konsystencję, to kleje polimerowe są gęstą cieczą o czasie wstępnego wiązania od kilkunastu minut do jednej godziny. Większość tego typu produktów całkowicie wiąże po upływie około 24 godzin.

Klej polimerowy uniwersalny można kupić zarówno w sklepach branżowych, jak i w wielu supermarketach. Produkty te występują w opakowaniach różnej wielkości – od małych tubek, przez butelki aż po metalowe bębny o pojemności powyżej 50 litrów. Te ostatnie można jednak kupić tylko w sklepach branżowych, a niekiedy są dostępne tylko na zamówienie. Ceny małych opakowań zaczynają się od około 6 zł, natomiast za wiaderko o pojemności 9,5 litra trzeba zapłacić od 170 do 190 złotych. Jeśli chodzi o wydajność takich klejów, to wynosi ona około 4–6 m2/l.

Poza uniwersalnymi klejami polimerowymi dostępne są również produkty przeznaczone do klejenia konkretnych materiałów. Charakterystyką są one bardzo zbliżone do klejów uniwersalnych, ale ich zastosowanie jest jasno określone. Jednym z takich produktów jest klej polimerowy do drewna, który dosyć często występuje w dopasowanej do drewna brązowej kolorystyce. W sklepach dostępny jest również specjalny klej polimerowy do styropianu. Produkty te są dostępne zarówno w butelkach i wiaderkach, jak też w puszkach, które są przystosowane do aplikowania za pomocą pistoletów do klejenia.

Jak prawidłowo używać kleju polimerowego?

Przed rozpoczęciem klejenia przy użyciu klejów polimerowych trzeba odpowiednio przygotować do tego powierzchnię, która ma być sklejona. Należy dokładnie ją oczyścić z zabrudzeń i kurzu oraz odtłuścić. Można wykorzystać do tego denaturat. Dopiero po osuszeniu powierzchni można przystąpić do właściwej pracy. Używając klejów polimerowych, zawsze należy pamiętać o tym, że:

  • klej należy nakładać na przyklejany element punktowo lub pasmami,
  • w razie konieczności (np. w przypadku powierzchni porowatych) należy nałożyć dwie warstwy kleju,
  • po połączeniu klejonych przedmiotów należy mocno je docisnąć maksymalnie po upływie 60 sekund,
  • prace należy wykonywać w temperaturze nie niższej niż +5℃ i nie wyższej niż +30℃.

Powyższe zalecenia mają jedynie charakter pomocniczy. Zawsze należy zapoznać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu przez producenta danego produktu, które określają zasady jego używania. Dzięki temu można uniknąć problemów wynikających z ewentualnego niewłaściwego aplikowania kleju.

Mimo że większość klejów polimerowych jest dostępna do użycia bez konieczności ich rozrabiania, to nie brakuje pytań o to, czym rozpuścić klej polimerowy? Jeśli zachodzi taka potrzeba, to najlepiej zrobić to przy użyciu denaturatu. Przydaje się on również do usuwania świeżych plam na odzieży oraz do czyszczenia narzędzi po zakończonej pracy.

Warto pamiętać, aby przed zakupem kleju możliwie precyzyjnie określić ilość, jaka będzie potrzebna do pracy. Wprawdzie kleje po dokładnym zamknięciu mogą być przechowywane i nadawać się do ponownego użycia nawet jeszcze przez kilka tygodni, ale nowo otwarty produkt zawsze będzie pewniejszym rozwiązaniem – tym bardziej, że czasami dokładne zamknięcie opakowania po jego otworzeniu jest trudne.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu