Cegła ozdobna we wnętrzach. Przegląd rodzajów i zastosowań

 

Ozdobna cegła na ścianę to ciekawy zabieg architektoniczny, dzięki któremu wnętrze nabiera kunsztowności i wielowymiarowości. Cegła ozdobna biała pasuje do aranżacji w stylu skandynawskim, czerwona do pokoi dziennych o dużym metrażu a szara i czarna stanowią dobre tło dla mebli i dodatków o intensywnych kolorach. Może też pojawić się jako dekoracja na zewnątrz, np. w elewacji lub ogrodzeniu.

Ozdobna cegła do wnętrz lubi towarzystwo gładkich, białych ścian. Dzięki nim jest wyeksponowana i tworzy tło dla pozostałych elementów aranżacji pomieszczenia, jak meble, tekstylia, obrazy i oświetlenie.

Cegła ozdobna na ścianę - ozdoba wewnętrzna i zewnętrzna

Cegła ozdobna ma szerokie zastosowanie, można udekorować nią pomieszczenia w środku domu lub przykleić ją na elewację. Zależnie od tego, gdzie chcemy zastosować ozdobną cegłę, wybieramy różne jej rodzaje. Cegła ozdobna do salonu to najczęściej cienkie płytki ceglane, które przykleja się do ściany podobnie jak gres. Innym rozwiązaniem na cegłę w pomieszczeniu jest wyeksponowanie prawdziwej cegły ukrytej pod tynkiem. Wymaga to starannego oczyszczenia i zabezpieczenia jej impregnatem. Jest to rozwiązanie bardziej pracochłonne, ale daje ciekawy efekt wizualny. Cegła dekoracyjna ma zastosowanie także na zewnątrz. W tym wypadku dobrze sprawdza się klinkier. Cegła klinkierowa ma wysoką odporność na uszkodzenia, wilgoć i zmiany temperatury, dlatego jest często stosowana jako ozdoba na elewacjach czy ogrodzeniach.

Ozdobna cegła na ścianę - kolory

Cegła dekoracyjna na ścianę do wnętrz dostępna jest w kilku kolorach. Czerwona cegła ozdobna imituje wygląd prawdziwego muru. Należy jednak pamiętać, że jest to ciemny kolor, który będzie optycznie pomniejszać wnętrze. W małych pomieszczeniach czerwoną cegłę najlepiej zastosować na niewielkim fragmencie ściany, a w większych, widnych i bardziej przestronnych pokojach możemy położyć ją, np. na całej ścianie. Najpopularniejsza jest cegła ozdobna biała. Ten kolor sprawdza się m.in. w aranżacjach w stylu: industrialnym, minimalistycznym, shabby chick, glamour czy skandynawskim. Jej głównym atutem jest to, że tworzy w pomieszczeniu ciekawą fakturę, a jednocześnie nie dominuje całego wystroju. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się także ozdobna cegła na ścianę w kolorze szarym lub czarnym. Można ją kupić gotową w marketach budowlanych bądź pomalować klasyczną cegłę farbą w dowolnym odcieniu. Ściana udekorowana cegłą w takich kolorach będzie dobrze prezentować się skomponowana z meblami bądź dodatkami w soczystych, intensywnych barwach, np. żółci, pomarańczy lub bakłażana.

Rodzaje cegły ozdobnej do wnętrz

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje cegły ozdobnej, która sprawdzi się jako dekoracja w salonie, sypialni lub korytarzu. Do naszego wyboru są płytki dekoracyjne z fugą i bez fugi. W przypadku, gdy cegła ozdobna ma pojawić się, np. na filarze, bez trudu znajdziemy także narożniki z cegły. Jeżeli cegła ozdobna ma pojawić się w kuchni lub łazience, najlepiej wybierać płytki wodoodporne z fugą. Stworzenie najbardziej autentycznego wyglądu muru umożliwia zastosowanie starej cegły rozbiórkowej.

Układanie cegły ozdobnej

Cięta cegła na ścianie to sposób na uzyskanie ściany o naturalnym wyglądzie muru. Zaletą płytek z ciętej cegły jest ich lekkość i łatwy montaż. Jak ułożyć ścianę z cegły? Pierwszym krokiem jest zagruntowanie ściany. Czynność ta sprawia, że klej lepiej zwiąże i płytki nie będą odpadać. Po wyschnięciu gruntu przechodzimy do klejenia. W tym celu nakładamy cienką warstwę kleju na ścianę, a następnie na każdą płytkę cegły ozdobnej. Po przyklejeniu pierwszego rzędu, za pomocą poziomicy sprawdzamy, czy płytki równo przylegają do ściany. Czynności te powtarzamy na kolejnych partiach ściany. Ostatnim etapem prac jest wypełnienie łączeń cegły fugą. W sprzedaży dostępne są także modele cegły ozdobnej z fugą, niekiedy jednak spoina jest tak cienka, że dla lepszego efektu wizualnego, warto ją pogrubić, nakładając kolejną warstwę. Po wyschnięciu kleju i fugi, cegłę ozdobną należy pokryć impregnatem. Krok ten możemy pominąć w przypadku płytek klinkierowych.

Ścianę z cegły możemy też wykonać, stosując płytki i panele gipsowe. Do zagruntowanej ściany przyklejamy je za pomocą kleju bądź zaprawy. Gipsowe płytki cegły ozdobnej układamy wyłącznie w pomieszczeniach, które nie są narażone na wilgoć. Gips ma wysokie właściwości pochłaniania wody, nie sprawdzi się więc w łazience ani kuchni. Tego typu płytki wymagają też impregnacji.

Czyszczenie i pielęgnacja cegły ozdobnej

Cegła do dekoracji jest trwała, o ile właściwie się ją czyści i pielęgnuje. Najlepszym sposobem na mycie cegły dekoracyjnej jest przecieranie jej wilgotną ściereczką oraz czyszczenie szczoteczką z miękkim włosiem. Zaleca się też stosowanie preparatów impregnujących, szczególnie w przypadku cegły dekoracyjnej w kuchni i łazience, który poprawia właściwości wodoochronne. Środki te należy stosować zależnie od wskazówek producenta, średnio raz na 2-3 lata.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu