Sklejka - właściwości, zastosowanie i rodzaje

 

Sklejka jest materiałem, który wielu osobom może się kojarzyć z tańszym i niekoniecznie dobrym jakościowo zamiennikiem drewna. Jednak nie jest to do końca prawda – na rynku można spotkać różne rodzaje sklejek, które wytwarzane są z wielu gatunków drewna, także pozyskiwanego z drzew egzotycznych. Sklejka to materiał bardzo popularny, często wykorzystywany do tworzenia mebli o nietypowych kształtach. Znajduje także zastosowanie w budownictwie.

Duży wpływ na popularność sklejki ma także cena, która dla wielu inwestorów jest bardziej przystępna niż produktów wykonanych z litego drewna. Czym jest sklejka? Jakie są jej rodzaje i zastosowanie?

Co to jest sklejka?

Sklejka (spotykana również pod nazwą „dykta”) to jeden z materiałów drewnopochodnych. Wykorzystywana jest między innymi w meblarstwie, budownictwie, a także do wykańczania wnętrz. Powstaje z kilku warstw cienkich płyt wykonanych z drewna. Zazwyczaj liczba warstw jest nieparzysta. Zewnętrzne warstwy to zwykle fornir lepszego gatunku. Można spotkać się również ze sklejkami wykonanymi w całości z tego samego gatunku drewna. Zazwyczaj dostępne są sklejki liściaste, np. sklejka dębowa czy sklejka brzozowa. Wśród płyt z drzew iglastych największą popularnością cieszy się sklejka sosnowa. Pojedyncza warstwa sklejki może mieć grubość od ok. 0,4 mm. Sama sklejka, w zależności od przeznaczenia, może mieć grubość od 3 mm do 5 cm. Jeżeli potrzebna jest inna grubość lub niestandardowy wymiar płyty, wówczas rozwiązaniem jest zamówienie sklejki na wymiar.

Jakie są rodzaje sklejki?

Płyta znana jako sklejka dostępna jest w kilku rodzajach. Podstawowy podział dotyczy rodzaju drewna, z którego jest wykonana – wyróżnia się sklejki liściaste i iglaste. Drugi podział opiera się na sposobie klejenia – może to być sklejka wodoodporna lub suchotrwała. Do produkcji płyt wodoodpornych stosuje się specjalne kleje odporne na wilgoć, produkowane na bazie żywic mocznikowo-melaminowo-formaldehydowych. Trzeba jednak pamiętać, że o ile taki klej będzie odporny na działanie wody, to sam materiał, z jakiego powstaje sklejka, już nie. Dlatego chcąc zastosować płytę sklejki w miejscach o podwyższonej wilgotności, musimy ją zabezpieczyć odpowiednim impregnatem. Podobna zasada obowiązuje, jeśli płyta ma być wykorzystywana na zewnątrz. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie sklejki laminowanej materiałem wodoodpornym, który wzmacnia jej wytrzymałość na oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Producenci oferują również sklejkę antypoślizgową. Taki materiał pokrywany jest specjalnym filmem fenolowym, na którym wykonane jest antypoślizgowe tłoczenie.

Warto wspomnieć również o sklejce lotniczej, która uważana jest za najlepszą wśród sklejek. Cechuje się wysoką wytrzymałością oraz najlepszą jakością wykonania. Obecnie sklejka jest rzadko wykorzystywana do produkcji samolotów, ale jeszcze w czasie II wojny światowej samoloty bojowe, np. brytyjski De Havilland Mosquito, w dużej części wykonany był właśnie ze sklejki (m.in. pokrycie kadłuba).

Sklejka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Oprócz materiału, z jakiego wykonana jest sklejka, oraz sposobu klejenia, warto zwrócić uwagę na klasę materiału. Sklejki produkowane są w czterech klasach, oznaczonych cyframi od 1 do 4 (czasami producent może według uznania wydzielić więcej klas, ale jest to wtedy jego wewnętrzny system). Najlepszej jakości jest sklejka oznaczona cyfrą 1 – bez wad. Taka sklejka stosowana jest wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka estetyka oraz jakość wykonania. Może być wykorzystana np. jako okładzina podłóg lub boazeria. Sklejki o niższej klasie stosowane są jako podkłady lub elementy, które są niewidoczne od zewnątrz.

Jakie jest najczęstsze zastosowanie sklejki?

Jak już wspomniano, sklejka wykorzystywana jest w wielu branżach i na wiele sposobów. Wielu osobom automatycznie przychodzą na myśl meble ze sklejki. Wytwarza się z niej całe meble bądź ich elementy. Grubsza sklejka wykorzystywana jest na przykład do produkcji blatów, mebli biurowych i mebli do przechowywania. Z cieńszej sklejki (np. 3 mm) wykonuje się niektóre elementy mebli, takie jak tylne wykończenie szaf. W budownictwie najczęściej wykorzystuje się ten materiał do produkcji płyt szalunkowych oraz elementów rusztowań.

Sklejka drewniana jest materiałem bezpiecznym dla środowiska i dla ludzi (niekiedy można spotkać się z określeniem „sklejka eko”). Z tego powodu jest często wykorzystywana do prac wykończeniowych, np. do konstrukcji ścian działowych, podwieszanych sufitów, wykonania stopni schodów oraz różnego rodzaju okładzin dużych płaskich powierzchni.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu