Paroizolacja - jak działa i jakie są jej rodzaje?

Budynki cały czas narażone są na tworzenie wilgoci. Jest to spowodowane między innymi dużą ilością pary wodnej unoszącej się w powietrzu. Może ona dostawać się do budynku z zewnątrz, szczególnie kiedy wilgotność powietrza jest wynikiem opadów atmosferycznych. Para może wnikać w mury również od wewnątrz – tworzy się ona w czasie codziennych czynności takich jak gotowanie, mycie się, a nawet oddychanie. Dlatego tak ważne jest, aby paroizolacja w domu była odpowiednio wykonana.

Często podkreśla się konieczność paroizolacji dachu. Jednak warto pamiętać, że również inne elementy konstrukcyjne budynku powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci tworzącej się z pary wodnej. Jak powinna być wykonana paroizolacja poddasza? Jaka folia będzie najlepsza? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące paroizolacji budynków.

Czym jest paroizolacja?

Paroizolacja to dodatkowa warstwa umieszczana w ścianie lub stropie, której zadaniem jest zapobieganie przenikaniu pary wodnej z pomieszczenia do wnętrza tych elementów konstrukcyjnych budynku. Jest to ważne, gdyż pod wpływem różnicy temperatur para, która przedostaje się do wnętrza ścian, może się skraplać, a to z kolei powoduje rozwój mikroorganizmów i tworzenie się wykwitów na ścianach. Może to też wpływać na wytrzymałość konstrukcji.

Gdzie należy zastosować paroizolację?

Zastosowanie paroizolacji zaleca się przede wszystkim w miejscach, gdzie zastosowane jest ocieplenie, gdyż materiały ociepleniowe (np. wełna mineralna) są bardzo wrażliwe na działanie wilgoci i pod jej wpływem tracą swoje właściwości termoizolacyjne. To z kolei wpływa na izolację termiczną całego budynku oraz zapotrzebowanie energetyczne, co przekłada się na wydatki związane z ogrzewaniem domu. Również w przypadku więźby dachowej paroizolacja pozwala chronić jej poszczególne elementy przed skutkami wilgoci, w szczególności przed rozwojem pleśni.

Warto przy tym podkreślić, że paroizolacja nie zawsze jest wymagana. Według normy PN-EN ISO 6946 nie trzeba jej stosować przy tak zwanych pomieszczeniach suchych, czyli np. sypialniach czy salonach. Konieczna jest natomiast przy pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienka czy kuchnia. Norma zaleca wtedy paroizolację o oporze dyfuzyjnym, którego wartość wynosi co najmniej 12 m2*h*hPa/g.

Jakie są rodzaje paroizolacji?

Jeżeli chodzi o rodzaje paroizolacji, to stosuje się kilka rozwiązań dzielonych na tradycyjne oraz aktywne. Tradycyjne rozwiązania to bariery parowe i opóźniacze pary. Bariery parowe to między innymi paroizolacja bitumiczna i paroizolacja aluminiowa. Stosowana jest zazwyczaj przy dachach niewentylowanych.

Opóźniacze pary to jeden z najpopularniejszych systemów mających zredukować wnikanie wilgoci w ściany. Taka paroizolacja to folia polietylenowa, która musi mieć odpowiednią grubość. Zazwyczaj stosuje się folię o grubości od 0,15 do 0,2 mm. Folia polietylenowa sprawia, że paroizolacja jest niemalże w 100% szczelna. Trzeba jednak pamiętać, że przy zastosowaniu folii do paroizolacji w domu musi być odpowiednia wentylacja.

Paroizolacja aktywna to regulatory pary. Regulator składa się z trzech warstw polipropylenu. W odróżnieniu od tradycyjnej folii aktywna paroizolacja może gromadzić nadmiar wilgoci oraz stopniowo go oddawać. Często można spotkać się z pytaniem: aktywna paroizolacja – czy warto? Takie rozwiązanie stosuje się szczególnie w mieszkaniach, natomiast w przypadku paroizolacji dachów jedynie wtedy, gdy dach ma zamontowaną wysokoprzepuszczalną membranę.

Montaż paroizolacji na poddaszu – o czym należy pamiętać?

Paroizolacja na poddaszu wykonywana jest pomiędzy izolacją termiczną a położoną od wewnątrz warstwą wykończeniową ściany (np. płytą gipsowo-kartonową). Przy montażu ważne jest pozostawienie szczelin wentylacyjnych pod płytami gipsowo-kartonowymi, co pozwoli ścianom oddychać i lepiej odprowadzać wilgoć. Warstwę paroizolacji należy też dobrze uszczelnić, aby nie powstawały w niej szczeliny. Do tego celu przyda się taśma do paroizolacji, za pomocą której można wzmocnić łączenia płacht folii. Taśma do paroizolacji może służyć również do naprawy niewielkich rozdarć, które mogą powstać w folii w czasie innych prac wykonywanych przy wykańczaniu dachu i poddasza. Przy źle wykonanej paroizolacji mogą tworzyć się mostki termiczne lub miejsca, w których para wodna będzie źle odprowadzana, co może skutkować wyżej wymienionymi problemami, w tym uszkodzeniem konstrukcji więźby dachowej.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu