Wełna mineralna - jaką wybrać na ocieplenie poddasza? Która jest najlepsza?

 

Jaka wełna na poddasze? To pytanie, które należy sobie zadać podczas prac budowlanych mających na celu ocieplenie i wyciszenie poddasza. Odpowiednio wykonana izolacja termiczna i akustyczna jest niezwykle ważna, aby można było swobodnie użytkować pomieszczenia na poddaszu.

Do ocieplenia poddasza można wykorzystać wiele materiałów budowlanych. Jednak tylko część z nich zdaje egzamin. Wełna mineralna jako izolacja termiczna poddasza to bardzo dobre rozwiązanie. Znakomicie sprawdza się też jako izolacja akustyczna. Dzięki swoim właściwościom znajdzie praktyczne zastosowanie podczas budowy każdego rodzaju budynku. Do wyboru dostępne są dwa rodzaje wełny, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów.

Jaka wełna na poddasze?

Ocieplenie poddasza oraz dachu wełną mineralną to powszechne rozwiązanie, stosowane nie tylko w budownictwie domów jednorodzinnych. Wełna swoją popularność zyskała dzięki wysokiej izolacji termicznej oraz akustycznej. Te dwie cechy sprawiają, że fachowcy chętnie ją wykorzystują. Wełna mineralna odznacza się również wysoką sprężystością, odpornością na ściskanie oraz reakcją na ogień. Rozróżnia się wełnę mineralną skalną i szklaną, które różnią się od siebie właściwościami, a zatem jaka wełna na poddasze będzie najlepsza?

Wełna skalna, inaczej nazywana kamienną, produkowana jest z bazaltu, kruszywa wapiennego oraz dolomitu. Posiada włóknistą strukturę, przypominającą watę. Wełna skalna jest wysoce odporna na ogień i ucisk. Oznacza to, że sprawdzi się w przypadku dużych, ciężkich dachów pokrytych dachówką betonową lub ceramiczną. Właściwości ognioodporne sprawiają, że z powodzeniem może też zostać zamontowana na konstrukcji dachu drewnianego, pokrytego np. gontem.

Drugim rodzajem wełny mineralnej jest wełna szklana. Wytwarzana jest ze stłuczki szklanej, pochodzącej z recyklingu oraz z piasku kwarcowego. Podobnie jak mineralna, wełna szklana ma włóknistą budowę i jest odporna na ogień. Znajduje ona zastosowanie w ociepleniu poddaszy oraz dachów wykonanych z blachy lub blachodachówki. Wełna szklana tłumi niepożądane dźwięki takie jak chociażby uderzające o metalową powierzchnię dachu krople deszczu. Jest to szczególnie istotne w przypadku poddasza użytkowego. Wełna również zapewnia skuteczną izolację termiczną, co jest ważne podczas upalnych, słonecznych dni, gdy blacha nagrzewa się do wysokich temperatur. Przedstawione porównanie powinno pomóc w odpowiedzi na pytanie jaką wełną ocieplić poddasze.

Jak wykonać ocieplenie poddasza – krok po kroku

Decyzja jaką wełnę na poddasze wybrać powinna być podyktowana wielkością dachu oraz funkcją użytkową poddasza. Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiednich materiałów, czyli obu lub jednego z dwóch rodzajów wełny mineralnej. Kolejnym krokiem jest dokładne wymierzenie potrzebnej ilości wełny i ustalenie jaka grubość wełny na poddasze będzie odpowiednia. W przypadku energooszczędnego poddasza, powinno się zastosować nawet 30 cm warstwę izolacyjną. Często też wykorzystuje się izolację dwuwarstwową, aby zniwelować działanie mostków termicznych, przez które najbardziej ucieka ciepło. Obliczając ilość materiału i ustalając, jaka grubość wełny mineralnej na poddasze będzie potrzebna, w pierwszej kolejności, trzeba wziąć pod uwagę skośne oraz płaskie powierzchnie dachu. Następnie należy uwzględnić obszar pomiędzy krokwiami, ponieważ dalszym etapem izolacji poddasza jest układanie wełny właśnie w tym miejscu. Ocieplenie strychu wykonuje się metodą na “wcisk”. Poszczególne elementy ocieplenia i dachu muszą do siebie dokładnie przylegać. Należy jednak uważać na membranę, która nie może zostać wypchnięta na zewnątrz. Konieczne jest pozostawienie szczeliny wentylacyjnej o grubości do 6 cm.

Przydatnym do ułożenia warstwy izolacyjnej narzędziem jest stalowy ruszt w postaci metalowego profilu w kształcie litery U i C. Wieszaki rusztu do poddaszy mają kształt litery U, natomiast profile, które biegną prostopadle do krokwi przybierają kształt litery C. Do krokwi montuje się wieszaki, do których z kolei przykręca się aluminiowe profile. Fragmenty wełny umieszcza się w listwach konstrukcji rusztu, który podpiera całość wełnianej izolacji. Kolejnym etapem prac jest ocieplenie poddasza wełną szklaną lub skalną jako drugą warstwą izolacji. To bardzo istotna faza czynności izolacyjnych, ponieważ w jej trakcie dochodzi do niwelowania powstawania mostków termicznych, które najczęściej zlokalizowane są na elementach wykonanych z drewna. Wełnę układa w taki sposób, aby wypełnić miejsce pomiędzy krokwią a listwami stelaża.

Jeżeli pomieszczenie na poddaszu jest narażone na wilgoć, należy położyć folię paroizolacyjną. Folię układa się pod ociepleniem, od wewnętrznej strony poddasza. Montaż ułatwia taśma klejąca dwustronna, która skutecznie przykleja się do metalowego stelaża.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu