Hydroizolacja posadzki – wady i zalety najbardziej popularnych metod

Hydroizolacja posadzki – kiedy się ją stosuje?

  • W miejscach szczególnie narażonych na działanie wody niezbędne jest zastosowanie hydroizolacji, czyli specjalnej warstwy ochronnej zabezpieczającej powierzchnię przed wilgocią.
  • Jej prawidłowe wykonanie nie tylko gwarantuje trwałość całej konstrukcji, lecz również zapewnia bezpieczeństwo korzystających z niej domowników.

Dzisiaj porównamy ze sobą najpopularniejsze rodzaje hydroizolacji oraz podpowiemy Ci, jaką wybrać do Twojego domu.

Hydroizolacja posadzki folią w płynie

Płynne folie to niezwykle często stosowany rodzaj hydroizolacji. Swoją popularność zawdzięcza bardzo dobrym parametrom technicznym oraz łatwości nakładania. Podstawowym składnikiem folii w płynie są żywice syntetyczne, które zapewniają jej doskonałe właściwości ozilacyjne. Niektóre produkty dostępne na rynku są dodatkowo wzbogacane o specjalne dodatki uszlachetniające, które zapewniają im jeszcze lepsze właściwości.

Największą zaletą  folii w płynie jest łatwość aplikacji. Preparaty te swoją konsystencją przypominają farbę olejną, a ich nakładanie na powierzchnie robocze odbywa się przy pomocy zwykłego pędzla lub wałka malarskiego. Po wyschnięciu tworzą jednolitą warstwę, która jest całkowicie odporna na działanie wilgoci, chroniąc posadzkę przed przenikaniem wody.

Folia w płynie jest także grzyboodporna, dzięki czemu nie musisz obawiać się o swoje zdrowie. Możesz ją także bez obaw stosować jako uszczelnienie posadzki wyposażonej w ogrzewanie podłogowe.

Wady folii w płynie

Niestety, folia hydroizolacyjna ma również swoją piętę achillesową. Jest nią niska odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wierzchnia warstwa folii jest podatna na wszelkie zarysowania, przez które może przedostawać się woda. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie jej pod powierzchnią posadzki, co chroni ją, gwarantując poprawne działanie.

Hydroizolacyjne masy uszczelniające

Tak naprawdę pod tą nazwą kryje się gama różnego rodzaju produktów, których cechą wspólną jest tworzenie bariery nieprzepuszczającej wody. Masy hydroizolacyjne powstają na bazie cementu z dodatkiem żywic syntetycznych, a ich konsystencja jest gęsta i nieco błotnista.

Fachowcy cenią je za bardzo dobre krycie powierzchni oraz świetne parametry techniczne. Masy uszczelniające oferują lepszą izolację niż folia w płynie, ale płacimy za to ich grubością – w przypadku stosowania ich na posadzkę konieczne będzie zastosowanie warstwy o grubości kilku milimetrów.

Kolejną wadą mas uszczelniających jest trudność ich stosowania. Do ich aplikacji stosuje się pace glazurnicze, a po nałożeniu preparatu konieczne jest jego wygładzenie. Dodatkowo należy zwrócić szczególną uwagę na to, by masa dokładnie pokryła całą powierzchnię roboczą. Wszelkie niedociągnięcia na tym etapie odbiją się na sprawności całej izolacji.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu