Granit płomieniowany na schody i na taras. Jak dobrać odpowiedni?

Granit płomieniowany to sposób na eleganckie i nowoczesne wykończenie domu. Jest to niezwykle trwały materiał, który słynie z wysokiej jakości. Można go wykorzystać na schodach, na tarasie, w formie płytek ściennych i podłogowych. Co warto wiedzieć na jego temat?

Granit jest najpospolitszą skałą magmową świata - mimo to ceny tego materiału do wykończenia wnętrz są stosunkowo wysokie. W swoim składzie zawiera biotyt, kwarc, skaleń potasowy i plagioklaz. Składa się z ziaren o różnej wielkości i kolorach, które układają się w różnorodne wzory - plamy, wstęgi i smugi. W Polsce granit najliczniej występuje w Karkonoszach i Tatrach. Oprócz tego można go spotkać w Ameryce Południowej, Indiach, Portugalii, Chinach, Włochach i Francji.

Płomieniowanie granitu jest procesem kamieniarskim znanym od setek lat. Jak sugeruje nazwa, polega on na wystawianiu kamienia na działanie wysokich temperatur. W ten sposób powstaje silnie chropowata powierzchnia, która przypomina naturalny przełom kamienia. Granit po procesie płomieniowania jest całkowicie matowy. Płomieniowany granit najczęściej jest poddawany obróbce do formy płyt o grubości min. 30 mm. W takiej postaci trafia później do fabryk, gdzie jest dalej obrabiany i kształtowany w formy różnego rodzaju płyt i płytek. Naturalnie występuje w niemal wszystkich odcieniach szarości, ale można go spotkać również w odcieniach różu czy zieleni.

Granit płomieniowany - jakie są jego cechy?

Granit, nie tylko w formie płomieniowanej, jest materiałem twardym i niezwykle odpornym na uszkodzenia. Wykazuje twardość na poziomie około 7 (w 10-stopniowej skali twardości Mosha), co czyni go jednym z najtwardszych minerałów. Jednocześnie materiał ten łatwo poddaje się zabiegom kształtującym - stąd jego duża popularność w architekturze i budownictwie. Już w starożytności granit był wykorzystywany do wznoszenia i wykańczania różnego rodzaju budowli. Gęsta struktura granitu sprawia, że dobrze kumuluje i przewodzi ciepło. Dzięki temu idealnie sprawdzi się na podłodze gdy planujemy ogrzewanie podłogowe. Słynie z praktycznie zerowej nasiąkliwości, nie ulega ścieraniu i bardzo ciężko go zarysować. Jest odporny na ogień i silne związki chemiczne - nie uszkodzą go nawet silne kwasy. Te wszystkie cechy sprawiają, że granit płomieniowany jest bardzo chętnie wykorzystywany jako materiał do wykończeń na zewnątrz i wewnątrz budynków. 

Granit płomieniowany we wnętrzach

Płomieniowany granit występuje najczęściej w formie płytek o różnych wymiarach i przeznaczeniu. Jest to materiał uniwersalny, ponieważ występuje w wielu odmianach kolorystycznych - naturalnych lub fabrycznie barwionych. Symbolem luksusu i elegancji we wnętrzach jest granit płomieniowany czarny, szczególnie w połączeniu z różnymi odcieniami złota. Naturalnie granit może występować w różnych odcieniach szarości (od bardzo jasnej, prawie białej, do prawie czarnej), bieli, różu, czerwieni i zieleni. Granit płomieniowany szary jest jednym z częściej spotykanych w składach budowlanych. Płyty i płytki granitowe mają przeróżne zastosowanie. Materiał ten nadaje się do zabudowy, na posadzki, do wykończenia schodów, tarasów i parapetów. Można go wykorzystać do obudowy kominka, jako okładzinę ścienną i elewacyjną, blaty oraz półki. Sprawdzi się w architekturze ogrodowej w formie ławek i ścieżek do domu. Ze względu na lekko chropowatą strukturę granit płomieniowany jest świetnym materiałem na schody wewnętrzne i zewnętrzne.

Granit w formie błyszczących płytek pasuje do wnętrz nowoczesnych, eleganckich i luksusowych. Jest odporny na wilgoć i mróz, a ponadto dobrze przewodzi ciepło - płytki z granitu płomieniowanego sprawdzą się więc na ogrzewaniu podłogowym oraz w pomieszczeniach o dużej wilgotności, np. saunach i łazienkach.

Granit płomieniowany - cena za m2 i wymiary płytek

Granit, podobnie jak reszta kamieni do wykończenia wnętrz, nie należy do najtańszych rozwiązań. Występuje najczęściej w formie płytek docinanych do standardowych wymiarów płytek ceramicznych, a więc 30,5×30,5, 40×40, 60×60, 30×60 cm itp. Minerał ten docina się w taki sposób, aby uzyskać jak najmniej odpadów, dlatego dość często spotykane są płytki w niestandardowych rozmiarach, np. 47,5×47,5 cm. Granit płomieniowany kosztuje od 50 do 300 zł za m2. Najtańsze są płytki produkcji polskiej i chińskiej, szczególnie te dostępne w dużych marketach budowlanych. Te najdroższe są wykonane z wysokiej jakości granitu występującego w Indiach, Włoszech czy Francji - najczęściej sprowadza się je do sklepów na specjalne zamówienie klienta. 

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu