Bezpyłowa gładź szpachlowa, czyli szpachlowanie bez szlifowania

 

Tradycyjne wygładzanie ścian kojarzy się z mnóstwem pyłu, który powstaje podczas szpachlowania. Sposobem na uniknięcie wszechobecnego kurzu i przyspieszenie prac remontowych lub wykończeniowych jest użycie gładzi szpachlowej bezpyłowej.

Gładź bezpyłowa to ulepszona wersja tradycyjnej gładzi gipsowej. Dzięki jej użyciu można pominąć etap szlifowania powierzchni z wykorzystaniem pacy ściernej lub szlifierki. Szpachla bezpyłowa jest bowiem docierana na mokro.

Czym jest gładź gipsowa bezpyłowa?

Gładź szpachlowa bezpyłowa to produkt powstający z drobnych cząstek gipsu naturalnego lub syntetycznego. W sprzedaży dostępny jest w formie masy gotowej do użycia lub suchego proszku, który przed aplikacją należy rozrobić z wodą. Największą zaletą tego materiału wykończeniowego jest fakt, że nie wymaga przeprowadzania szlifowania, które generuje ogromne ilości pyłu. W przypadku produktów tradycyjnych czynność ta jest niezbędna dla usunięcia ze stwardniałej powierzchni wszelkiego rodzaju nierówności. Cząsteczki pylaste, które powstają podczas szlifowania, rozprzestrzeniają się po całym pomieszczeniu i osiadają na wszystkich płaszczyznach. Usunięcie takiego kurzu nie jest proste. Domowe odkurzacze nie radzą sobie z taką ilością drobnych cząstek. Do sprzątania po szlifowaniu najlepiej użyć profesjonalnego odkurzacza przemysłowego, który jest przystosowany do pochłaniania pyłu.

Jak nakładać gładź szpachlową bezpyłową?

Nakładanie gładzi bezpyłowych różni się od aplikacji standardowych produktów tego typu. Dla uzyskania odpowiednio gładkiej płaszczyzny konieczne jest staranne przygotowanie podłoża. Najważniejsze jest, aby było ono oczyszczone i suche, ponieważ cząsteczki wody i zanieczyszczeń zmniejszają stopień przyczepności gładzi.

W kolejnym kroku należy przygotować masę. Jak wcześniej wspomniano, gładź bezpyłowa jest sprzedawana jako proszek lub masa gotowa do użycia. Jeśli zdecydowaliśmy się na tę pierwszą opcję, produkt należy rozprowadzić w wodzie. Gotową masę wystarczy tylko wymieszać. Warto pamiętać, że do mieszania każdego gipsu szpachlowego można użyć mieszadeł i wiertarek z odpowiednią końcówką, ale tylko tych pracujących na wolnych obrotach. Dzięki temu otrzymamy gładką masę, która nie będzie zawierać zbyt dużej ilości powietrza. Produkty gotowe do użycia są z pewnością wygodniejsze, są jednak droższe niż gładź przeznaczona do samodzielnego rozrobienia.

Gładzie bezpyłowe mogą być aplikowane zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem agregatów. Metoda mechaniczna jest wskazana, a przede wszystkim opłacalna w przypadku płaszczyzn o dużych powierzchniach. Do nakładania ręcznego potrzebna jest paca ze stali nierdzewnej i szpachelka, która ułatwi nabieranie produktu z wiaderka i nakładanie go na pacę. Rozprowadzanie gładzi wykonuje się za pomocą pacy, którą dociska się do podłoża. Materiał bezpyłowy można nanosić jednowarstwowo lub w kilku warstwach, których grubość nie powinna być większa niż 3 mm. Zgodnie z zaleceniami producentów najlepiej wykonać 1‒2 warstwy gładzi. Podczas nanoszenia gładzi należy ją wstępnie wygładzać za pomocą pacy. Dzięki temu ułatwimy sobie proces docierania, które przeprowadza się w następnym kroku, po przeschnięciu masy i zwilżeniu powierzchni wodą. Do tego celu można wykorzystać pacę z tworzywa sztucznego, packę gąbkową lub styropianową. Po związaniu gładzi można przejść do kolejnych etapów prac wykończeniowych.

Zalety i wady gładzi bezpyłowych

Największą zaletą gładzi bezpyłowych jest brak konieczności szlifowania, a przez to uniknięcie uciążliwego pyłu rozprzestrzeniającego się po całym budynku. Zastosowanie tego rodzaju produktu przyspiesza postęp prac wykończeniowych, ponieważ zakres robót zmniejsza się nie tylko o szlifowanie, ale często także o gruntowanie powierzchni przed malowaniem (zalecenia w tym zakresie są podane na opakowaniach). W związku z tym, że zacieranie odbywa się na mokro, nie trzeba czekać na pełne wyschnięcie powierzchni (co trwa zwykle jeden dzień). Użycie gładzi bezpyłowych pozwala uniknąć problemu zabezpieczania wnętrz i ich wyposażenia przed zapyleniem, co zazwyczaj jest bardzo czasochłonne. Co więcej, materiał ten często wystarczy nałożyć jednowarstwowo (tradycyjne gładzie nakłada się w dwóch lub trzech warstwach). Gładzie szpachlowe bezpyłowe można także z powodzeniem wykorzystać przy szpachlowaniu połączeń płyt suchej zabudowy.

Gładzie bezpyłowe mają również swoje wady. Przede wszystkim ich nakładanie jest trudniejsze w porównaniu z tradycyjną gładzią. Proces wyrównywania powierzchni na mokro wymaga bardzo dużej staranności, cierpliwości i wprawy. Gotowa płaszczyzna charakteryzuje się mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania w odniesieniu do tych wykończonych poprzez szlifowanie. Gładzie bezpyłowe wpływają także na zwiększenie szybkości korozji elementów metalowych oraz ulegają stopniowemu niszczeniu pod wpływem bezpośredniego oddziaływania wody lub dużej ilości wilgoci.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu